Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. august 2021, 14:34

Ekoaktivisti v cirkvi

Kňaz si zošil pery na protest proti médiám, ktoré mlčia o klimatickej zmene

Kňaz si zošil pery na protest proti médiám, ktoré mlčia o klimatickej zmene

Kňaz Hewes si sám zašíva pery. Foto twitter/Joao Daniel Pereira

„Šijem si pery, aby som demonštroval a zviditeľnil pravdu,“ povedal 71-ročný protestantský kňaz. Po dvoch hodinách si stehy odstránil.

Protestantský kňaz na odpočinku Tim Hewes netradičným spôsobom upozornil na to, že médiá austrálsko-amerického magnáta Ruperta Murdocha podľa neho nedávajú dostatočný priestor správam o klimatickej zmene.

Kňaz si zošil pery a postavil sa pred budovu Murdochovej britskej pobočky News Corps. Informoval o tom ako prvý britský bulvárny denník Oxford Mail.

Rupert Murdoch v Británii vlastní denníky The Times a The Sun, a tiež nedeľník The Sunday Times.

Vo videu zverejnenom kresťanským klimatickým spoločenstvom Christian Climate Action nazýva vydavateľa viacerých médií Ruperta Murdocha klimatickým popieračom. Video zachytáva aj to, ako si Hewes pred budovou News UK v Londýne sám zošije pery a na protest stojí pred hlavným vchodom do budovy.

Spoločenstvo Christian Climate Action o sebe píše, že podporujú a robia „zmysluplné opatrenia proti katastrofickému a antropogénnemu rozpadu klímy“.

„Inšpiruje nás Ježiš Kristus a sme vedení Duchom Svätým,“ píše sa na webe spoločenstva s tým, že všetkými krokmi naliehajú na kompetentných, aby robili zmeny.

Po boku kňaza Hewesa, ktorý patrí do oxfordskej diecézy, protestoval za klímu aj ďalší kňaz - Mark Coleman, ktorý do budovy News UK vzal list. Adresátom bol redaktor denníka The Times, ktorý píše o životnom prostredí. Coleman ho požiadal o stretnutie a prediskutovanie situácie, píše EuroNews.green. Portál WPDE upresnil, že malo ísť o redaktora Bena Webstera.

Čo chcel zošitím pier dosiahnuť?

Podľa kňaza Tima Hewesa je „zašitie pier aktom zúfalstva“ tých, ktorí sú už frustrovaní z toho, že nie sú vypočutí.

Inzercia

„Na celom svete je nespočetné množstvo ľudí, ktorí nemajú dostatočný hlas a trpia kvôli klimatickej zmene,“ vysvetlil Hewes pričom vinu kladie najmä na vlastníka niektorých médií Murdocha, o ktorom povedal, že umlčiava klimatickú situáciu tak isto, ako keby jej samotnej zašil pery.

„Potláča vedecky podložené pozorovania založené na dôkazoch tisícov popredných vedcov z celého sveta.“

„Šijem si pery, aby som demonštroval a zviditeľnil pravdu,“ dodal 71-ročný Hewes, ktorý po dvoch hodinách státia pred budovou so zošitými perami ukončil protest a stehy z pier si odstránil.

Rupert Murdoch, ktorého kritizoval, je s čistým majetkom 18,8 miliardy eur 31. najbohatším človekom USA a 71. najbohatším človekom na svete.

Murdoch v novembri 2020 povedal akcionárom News Crop, že spoločnosť nikdy nepopierala klimatické zmeny a podobné tvrdenia na adresu svojich médií odmieta. „Nepopierame zmenu klímy. Nie sme popierači,“ povedal výboru spoločnosti.

Dnes treba vedieť

pred 16 hodinami

Česká biskupská konferencia reaguje na početné novinárske otázky, či sa hovorca prezidenta Miloša Zemana Jiří Ovčáček stane novým hovorcom českých biskupov. „Nie, nič takéto sa nechystá. A ďakujeme, že nešírite fake news,“ napísala ČBK na svojom oficiálnom twitterovom účte.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.