Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. august 2021, 13:39

Návšteva pápeža

Orbánova vláda pozastaví epidemické opatrenia počas Františkovej záverečnej omše

Orbánova vláda pozastaví epidemické opatrenia počas Františkovej záverečnej omše

Pápež František. Foto TASR/AP

Na Slovensku sa na rozdiel od Maďarska budú môcť s pápežom Františkom stretnúť len zaočkovaní.

Maďarská vláda pozastavila opatrenia aplikované v rámci aktuálneho stavu epidemickej núdze pre nadchádzajúce tri veľké podujatia v auguste a v septembri.

Na základe stredajšieho rozhodnutia vlády premiéra Viktora Orbána sa tak nebudú vyžadovať potvrdenia o očkovaní či prekonaní nákazy koronavírusom ani od návštevníkov záverečnej omše 52. medzinárodného eucharistického kongresu na Námestí hrdinov v Budapešti 12. septembra, na ktorú pricestuje aj pápež František.

Ešte predtým sa však uskutočnia dve veľké podujatia, kde sa tiež nepristúpi k obmedzeniam.

Najskôr sa tak stane počas štátnych a regionálnych podujatí osláv štátneho sviatku zakladateľa štátu, prvého uhorského kráľa sv. Štefana, a to v čase od 18. do 22. augusta, pričom sviatok pripadá na 20. augusta.

Uvedené potvrdenia sa nebudú vyžadovať ani od účastníkov budapeštianskych Majstrovstiev Európy štvorzáprahov, ktoré sa konajú od 2. do 5. septembra.

Na Slovensku sa s pápežom stretnú len zaočkovaní

Na Slovensku sa v porovnaní s opatreniami v Maďarsku bude počas návštevy pápeža Františka uplatňovať ešte prísnejší režim.

Na podujatia, ktorých kapacita bude väčšia ako tisíc ľudí, budú môcť ísť iba plne zaočkovaní ľudia. Zaočkovanosť chcú kontrolovať pri vstupe. Plná zaočkovanosť znamená minimálne dva týždne po druhej dávke dvojdávkovej vakcíny a tri týždne po jednodávkovej vakcíne.

Inzercia

Hromadné podujatia by však mali mať v tomto prípade výnimku z COVID semafora, ktorý určuje maximálnu kapacitu tisíc ľudí v exteriéri v zelených okresoch. 

„Naším spoločným cieľom je vytvoriť podmienky na to, aby si Svätý Otec zo Slovenska odniesol pekné spomienky, aby sme spoločne vytvorili podmienky pre jeho sprievod, ale aj veriacich, ktorí budú chcieť prežiť hlboký duchovný zážitok, a zároveň aby sme umožnili čo najväčšiemu počtu ľudí veriacich a iných zúčastniť sa na verejných svätých omšiach,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Podmienku o zaočkovanosti účastníkov stanovil štát.

Čítajte tiež

 

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami
pred 17 hodinami

Nedeľnou svätou omšou v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne. „Keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii pred 70-tisíc veriacimi. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.