Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. august 2021, 09:44

Ochrana pápeža znamená dávať pozor i na to, aby sa nepotkol

Ochrana pápeža znamená dávať pozor i na to, aby sa nepotkol

foto:TASR/AP

Úlohou pápežovej ochranky je nielen zabrániť najvážnejším hrozbám, ale neustále tiež dávať pozor, či sa Svätý Otec nemôže pošmyknúť alebo zakopnúť o vyvýšenú dlažobnú kocku. Upozornil na to bezpečnostný analytik Juraj Zábojník, ktorý mal na starosti ochranu pápeža Jána Pavla II. pri jeho návšteve Slovenska v polovici 90. rokov.


"To bola práve moja úloha, neustále som musel dávať pozor, či nehrozí napríklad pád alebo zakolísanie. Jednoducho stále som musel preventívne rátať, že sa niečo môže stať," potvrdil. Takáto úloha si  vyžaduje aj absolútne dôkladné a detailné preskúmanie trasy, po ktorej chránená osoba pôjde.

"Detailne som si musel prejsť a pred každým programom si pripomenúť, aký je tam a tam chodník, v akom stave je dlažba, či nie je niekde poškodený obrubník,“ vysvetlil. Priznal, že i po skončení denného programu pápeža strávil hodinu-dve projektovaním ďalšieho dňa.

Podobne ako vtedy bude aj pri septembrovej návšteve pápeža Františka v tesnej súčinnosti pracovať slovenská ochranka s osobnými strážcami zo Švajčiarskej gardy. Zábojník ozrejmil, že ich súhra vychádza z kombinácie poznania, predstáv a možností. "Z Vatikánu príde z hľadiska naplánovaného programu i vzhľadom na bližšie poznanie chránenej osoby požiadavka, slovenská strana ju zhodnotí na základe svojho poznania reálií a preverenej situácie, a ak je to možné, vyhovie jej,“ vysvetlil.

Monitoring a príprava zabezpečenia ochrany sa pritom odvíja od neustále aktualizovaných a overovaných informácií, ktoré sa týkajú miest návštevy, ale aj očakávaného počtu návštevníkov.

V prípade slovenského tímu, ktorý bude zabezpečovať ochranu, nejde o ľudí, ktorí by boli špeciálne trénovaní pre túto udalosť. "Sú na tieto úlohy pripravovaní priebežne, po fyzickej i mentálnej stránke so schopnosťou okamžite reagovať na vzniknutú situáciu,“ povedal Zábojník. Zároveň ide o ľudí, ktorí sú stranou chránenej osoby dokonale a neustále preverovaní. "Zabezpečovať ochranu nesmie ísť človek, ktorý je akýmkoľvek spôsobom vydierateľný," upozornil. Kontinuálny monitoring a preverovanie sa pritom deje i počas samotného výkonu.

"Viem, že aj ja som bol pod absolútnym drobnohľadom, sledovali každý môj krok,“ skonštatoval osobný ochranca Jána Pavla II. pri jeho prvej návšteve samostatnej SR.

Podľa Zábojníka má i prostredníctvom vtedajších skúseností   slovenská ochranka vo Vatikáne veľmi dobré meno. "Pamätám si na priebeh v roku 1995, v prvý deň bola vatikánska ochranka tesne pri nás. Keďže sa presvedčili, že všetko funguje, ako má a môžu sa spoľahnúť, mohli sa ďalšie dni už držať v úzadí," zaspomínal.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

„Nejde len o to, aby sa ženám dal v cirkvi väčší priestor, ale aby sa prehodnotil jazyk ako cirkev hovorí o ženách alebo ako ich zo svojho jazyka vynecháva; zapojenie do procesov v cirkvi, oceniť prítomnosť zasvätených žien (nevnímať ich len ako lacné pracovné sily),“ píše sa v správe za Slovensko, ktoré pred dvoma stovkami delegátov synodálneho stretnutia v Prahe predniesli Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Prinášame celé znenie slovenského príspevku.

pred 40 minútami

Pápež František požiadal v stredu o solidaritu s Tureckom a so Sýriou, ktoré zasiahlo ničivé zemetrasenie. Zároveň poďakoval tým, ktorí v oboch týchto štátoch riskujú svoje životy, za záchranu druhých. „Modlím sa a vyjadrujem svoju blízkosť k ľuďom, ktorí v dôsledku tejto ničivej katastrofy trpia...“ uviedol pápež na generálnej audiencii vo Vatikáne. (tasr)

pred hodinou

Na synodálnom stretnutí zástupcov cirkvi z celej Európy sa podľa arcibiskupa Gintarasa Grušasa silne ukazuje rozdiel medzi Východom a Západom. „Musíme sa navzájom počúvať, porozumieť vzájomným odlišnostiam a snažiť sa byť jednou cirkvou,“ povedal pred novinármi. Predseda Rady európskych biskupských konferencií dostával aj otázky o tom, prečo nie sú na podujatí v Prahe prítomní zástupcovia LGBTI komunity.

pred 4 hodinami

Socha Panny Márie pred zrútenou katolíckou katedrálou v tureckom meste İskenderun zostala nepoškodená. Miestny jezuitský kňaz Antuan Ilgit zo zničenej katedrály priniesol aj obraz Panny Márie. „Bude našou silou a s ňou budeme všetkému čeliť,“ uviedol v príspevku na Facebooku. Zemetrasenie zabilo v Turecku a Sýrii už takmer 10-tisíc ľudí. (cna)

Carissimi, quando ho un po’ di batteria e la linea vi aggiorno. Innanzitutto grazie per la vostra vicinanza e le vostre...

Uverejnil používateľ Antuan Ilgıt SJ Pondelok 6. februára 2023
pred 19 hodinami

Kontinentálne synodálne stretnutie Oceánie, ktoré v týchto dňoch prebieha na Fidži, sa zaoberá aj životným prostredím a klimatickými zmenami. Na Oceánskej synode sú zastúpené štyri biskupské konferencie. Každá predstavila video o výzvach, ktorým čelia ich farnosti. Ukázalo sa, že klimatické zmeny ovplyvňujú priamo obyvateľov ostrovných štátov. „Je šokujúce vidieť, do akej miery tu ľudia vnímajú zmeny v prírode ako priamu hrozbu,“ povedal kardinál Michael Czerny, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, ktorý je prítomný na zhromaždení v Oceánii. (kathpress)

pred 20 hodinami

Správu za Slovensko predniesli na synodálnom stretnutí v Prahe členky delegácie Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Text čítali v taliančine a nemčine, ako negatívne javy sa v ňom spomína aj tradicionalizmus a klerikalizmus.

pred 21 hodinami

Európske synodálne stretnutie v Prahe je okrem diskusií aj miestom vzájomného spoznávania cirkevných lídrov, informuje vyslaný redaktor Sveta kresťanstva Pavol Rábara. V miestnosti pre novinárov sa takto zoznámil arcibiskup Belehradu Ladislav Német (vľavo) s Teodorom Martynyukom, gréckokatolíckym pomocným biskupom Ternopilu na Ukrajine (vpravo).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.