Na eucharistický kongres pricestuje aj pravoslávny ekumenický patriarcha
Mesiac pred začiatkom Svetového eucharistického kongresu v Budapešti maďarský pomocný biskup Gabor Mohos potvrdil, že na tejto významnej cirkevnej udalosti, ktorá bola pre koronavírus odložená o rok, sa zúčastní aj pravoslávny ekumenický patriarcha Bartolomej I. Konštantínopolský. Patriarcha sa prihovorí 11. septembra pred začiatkom veľkej večernej omše na Košútovom námestí pred budovou parlamentu, povedal Mohos v televízii „M1“.
Pomocný budapeštiansky biskup vedie miestny sekretariát pre prípravu svetového kongresu, na ktorého záverečnú svätú omšu 12. septembra príde do maďarského hlavného mesta na sedemhodinovú návštevu aj pápež František.
Pomocný biskup Mohos uviedol, že omša na Košútovom námestí, ktorú bude viesť budapeštiansky arcibiskup Peter kardinál Erdö, a následný sviečkový sprievod po širokom bulvári Andrassyho ulice na Námestie hrdinov budú osobitným spôsobom odrážať odkaz maďarského národného svätca a kráľa Štefana I. (975-1038). Prítomnosť patriarchu Bartolomeja na tomto bode programu osemdňového svetového kongresu nie je náhodná. V roku 2000 ekumenický patriarcha vyhlásil uhorského kráľa Štefana spolu s biskupom Hieroteom, ktorý prišiel do Uhorska z Konštantínopolu v 10. storočí ako misionár, za svätých Konštantínopolskej cirkvi. (kathpress)
Dnes treba vedieť
Pápež František požiadal v stredu o solidaritu s Tureckom a so Sýriou, ktoré zasiahlo ničivé zemetrasenie. Zároveň poďakoval tým, ktorí v oboch týchto štátoch riskujú svoje životy, za záchranu druhých. „Modlím sa a vyjadrujem svoju blízkosť k ľudom, ktorí v dôsledku tejto ničivej katastrofy trpia... ,“ uviedol pápež na generálnej audiencii vo Vatikáne. (tasr)
Na synodálnom stretnutí zástupcov cirkvi z celej Európy sa podľa arcibiskupa Gintarasa Grušasa silne ukazuje rozdiel medzi Východom a Západom. „Musíme sa navzájom počúvať, porozumieť vzájomným odlišnostiam a snažiť sa byť jednou cirkvou,“ povedal pred novinármi. Predseda Rady európskych biskupských konferencií dostával aj otázky o tom, prečo nie sú na podujatí v Prahe prítomní zástupcovia LGBTI komunity.
Generálna sekretárka nemeckej biskupskej konferencie Beate Gillesová vraví, že v rámci cirkvi v Európe existujú veľmi odlišné pohľady na možné reformy. Dodala, že spoločný prienik je niekedy ďalej ako s ľuďmi mimo cirkvi. Uviedla to počas aktuálneho synodálneho stretnutia v Prahe. (kathpress)
Socha Panny Márie pred zrútenou katolíckou katedrálou v tureckom meste İskenderun zostala nepoškodená. Miestny jezuitský kňaz Antuan Ilgit zo zničenej katedrály priniesol aj obraz Panny Márie. „Bude našou silou a s ňou budeme všetkému čeliť,“ uviedol v príspevku na Facebooku. Zemetrasenie zabilo v Turecku a Sýrii už takmer 10-tisíc ľudí. (cna)
Carissimi, quando ho un po’ di batteria e la linea vi aggiorno. Innanzitutto grazie per la vostra vicinanza e le vostre...
Uverejnil používateľ Antuan Ilgıt SJ Pondelok 6. februára 2023
Kardinál Joseph Zen, väznený katolícky mediálny magnát Jimmy Lai a štyria ďalší hongkonskí prodemokratickí lídri sú nominovaní na Nobelovu cenu za mier. Navrhli ich členovia komisie pre Čínu amerického Kongresu. (cna)
Kontinentálne synodálne stretnutie Oceánie, ktoré v týchto dňoch prebieha na Fidži, sa zaoberá aj životným prostredím a klimatickými zmenami. Na Oceánskej synode sú zastúpené štyri biskupské konferencie. Každá predstavila video o výzvach, ktorým čelia ich farnosti. Ukázalo sa, že klimatické zmeny ovplyvňujú priamo obyvateľov ostrovných štátov. „Je šokujúce vidieť, do akej miery tu ľudia vnímajú zmeny v prírode ako priamu hrozbu,“ povedal kardinál Michael Czerny, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, ktorý je prítomný na zhromaždení v Oceánii. (kathpress)
Európske synodálne stretnutie v Prahe je okrem diskusií aj miestom vzájomného spoznávania cirkevných lídrov, informuje vyslaný redaktor Sveta kresťanstva Pavol Rábara. V miestnosti pre novinárov sa takto zoznámil arcibiskup Belehradu Ladislav Német (vľavo) s Teodorom Martynyukom, gréckokatolíckym pomocným biskupom Ternopilu na Ukrajine (vpravo).
Anglikánska cirkev na začiatku generálnej synody o LGBTQ vyzvala na jednotu
Canterburský arcibiskup Justin Welby vyzval na jednotu napriek názorovým rozdielom.