Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. august 2021, 16:35

Anjel Pána

Pápež vyzval k obnoveniu úžasu nad Eucharistiou

Pápež vyzval k obnoveniu úžasu nad Eucharistiou

foto:TASR/AP

Veriacich Svätý Otec vyzval, aby v sebe obnovili úžas nad darom Eucharistie, a to prostredníctvom adorácie. Pri modlitbe s veriacimi na Námestí sv. Petra, pápež komentoval Ježišove slová z Evanjelia podľa Jána:  „Ja som chlieb života“ (6, 48). Ako Svätý Otec vysvetlil, chlieb symbolizuje základ pre každodenný život. Ježiš navyše nie je hocijakým chlebom, ale chlebom života.

Človek bez neho len živorí:„Bez neho skôr živoríme, než žijeme: lebo iba on sýti dušu; len on nám odpúšťa to zlo, ktoré sami nedokážeme prekonať; len on nám dáva pocítiť, že sme milovaní, aj keď nás všetci sklamali; len on nám dáva silu milovať; len on nám dáva silu odpúšťať v ťažkostiach; len on dáva srdcu ten pokoj, ktorý hľadá; len on dáva večný život, keď sa život tu dolu končí. Je nevyhnutným chlebom života.“

Svätý Otec vyzval veriacich obnoviť v sebe úžas nad darom Eucharistie a to najmä prostredníctvom adorácie:

„Obnovme v sebe tento úžas. Urobme tak adorovaním Chleba života, pretože adorácia napĺňa život úžasom. Ježiš túži po dôvernosti s nami, chce vstúpiť do nášho života. Po čom netúži? Aby bol odsunutý na okraj – on, ktorý je chlebom –, aby bol opomínaný a odkladaný na bok, alebo aby sme sa ho dovolávali len vtedy, keď ho potrebujeme.“

Petrov nástupca veriacich vyzval i k tomu, aby Ježiša pozvali do rodiny, ku každodennému spoločnému stolovaniu:

 „Pozvime ho k nám domov, modlime sa „podomácky“. Ježiš bude s nami za stolom a my budeme nasýtení tou najväčšou láskou.“

Príhovor pred modlitbou Anjel Pána

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

V Evanjeliu dnešnej liturgie Ježiš pokračuje v kázaní ľuďom, ktorí videli zázrak rozmnoženia chlebov. A pozýva ich, aby urobili kvalitatívny skok: po tom, ako pripomenul mannu, ktorou Boh utíšil hlad otcov počas dlhého putovania púšťou, teraz aplikuje symbol chleba na seba samého. Hovorí jasne: «Ja som chlieb života» (Jn 6,48).

Čo znamená chlieb života? K životu je treba chlieb. Ten, kto je hladný, nežiada vyberané a drahé jedlá, chce chlieb. Ten, kto je bez práce, nežiada enormné mzdy, ale „chlieb“ v podobe práce. Ježiš sa zjavuje ako chlieb, teda to, čo tvorí podstatu, čo je nevyhnutné pre každodenný život, bez neho veci nefungujú. Nie je to len akýsi chlieb medzi mnohými; ale chlieb života. Inými slovami, my bez neho skôr živoríme, než žijeme: lebo iba on sýti dušu; len on nám odpúšťa to zlo, ktoré sami nedokážeme prekonať; len on nám dáva pocítiť, že sme milovaní, aj keď nás všetci sklamali; len on nám dáva silu milovať; len on nám dáva silu odpúšťať v ťažkostiach; len on dáva srdcu ten pokoj, ktorý hľadá; len on dáva večný život, keď sa život tu dolu končí. Je nevyhnutným chlebom života.

Inzercia

„Ja som chlieb života“, hovorí [Ježiš]. Pristavme sa pri tomto krásnom obraze Ježiša. Mohol urobiť rozpravu alebo veci demonštrovať, no – ako vieme – Ježiš hovorí v podobenstvách, a v tomto výroku: „Ja som chlieb života“, skutočne zhrnul celé svoje bytie a celé svoje poslanie. Plne to bude vidieť na konci, pri Poslednej večeri. Ježiš vie, že Otec od neho žiada nielen to, aby dal ľuďom jesť, ale aby im dal seba samého, aby lámal seba samého, svoj vlastný život, vlastné telo, vlastné srdce, aby sme my mohli mať život. Tieto Pánove slová v nás prebúdzajú úžas nad darom Eucharistie. Nik na tomto svete, bez ohľadu na to, ako veľmi by miloval druhého človeka, nemôže zo seba urobiť pre neho pokrm. Boh to urobil a stále to robí, pre nás. Obnovme v sebe tento úžas. Urobme tak adorovaním Chleba života, pretože adorácia napĺňa život úžasom.

V Evanjeliu sa však namiesto úžasu ľudia pohoršujú, [a na znak toho] si trhajú odev. Myslia si: „Veď tohto Ježiša poznáme, poznáme jeho rodinu. Ako teda môže hovoriť: Som chlieb, ktorý zostúpil z neba?“ (porov. vv. 41-42). Aj my sa možno pohoršujeme: bolo by pre nás pohodlnejšie mať Boha, ktorý je na nebesiach, a nemieša sa do nášho života, zatiaľ čo my by sme si spravovali veci tu dolu. Avšak Boh sa stal človekom, aby vstúpil do konkrétnosti sveta, aby vstúpil do našej konkrétnosti, Boh sa stal človekom pre mňa, pre teba, pre nás všetkých, aby vstúpil do nášho života. A všetko z nášho života ho zaujíma.

Môžeme mu porozprávať o pocitoch, o práci, o našom dni, o bolestiach, o strastiach, o mnohých veciach. Môžeme mu povedať všetko, pretože Ježiš túži po tejto dôvernosti s nami. Po čom ale netúži? Aby bol odsunutý na okraj – on, ktorý je chlebom –, aby bol opomínaný a odkladaný na bok, alebo aby sme sa ho dovolávali len vtedy, keď ho potrebujeme.

Ja som chlieb života. Aspoň raz za deň sa schádzame, aby sme jedli pospolu; možno večer, v rodine, po dni práce či štúdia. Bolo by to pekné, keby sme pred lámaním chleba pozvali Ježiša, chlieb života, prosiac ho jednoducho o požehnanie toho, čo sme urobili i toho, čo sa nám nepodarilo urobiť. Pozvime ho k nám domov, modlime sa „podomácky“. Ježiš bude s nami za stolom a my budeme nasýtení tou najväčšou láskou.

Panna Mária, v ktorej sa Slovo stalo telom, nech nám pomáha deň po dni rásť v priateľstve s Ježišom, chlebom života.

 

Dnes treba vedieť

pred 56 minútami

„Nejde len o to, aby sa ženám dal v cirkvi väčší priestor, ale aby sa prehodnotil jazyk, ako cirkev hovorí o ženách alebo ako ich zo svojho jazyka vynecháva; zapojenie do procesov v cirkvi, oceniť prítomnosť zasvätených žien (nevnímať ich len ako lacné pracovné sily),“ píše sa v správe za Slovensko, ktorú pred dvoma stovkami delegátov synodálneho stretnutia v Prahe predniesli Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Prinášame celé znenie slovenského príspevku.

pred hodinou

Pápež František požiadal v stredu o solidaritu s Tureckom a so Sýriou, ktoré zasiahlo ničivé zemetrasenie. Zároveň poďakoval tým, ktorí v oboch týchto štátoch riskujú svoje životy, za záchranu druhých. „Modlím sa a vyjadrujem svoju blízkosť k ľuďom, ktorí v dôsledku tejto ničivej katastrofy trpia,“ uviedol pápež na generálnej audiencii vo Vatikáne. (tasr)

pred hodinou

Na synodálnom stretnutí zástupcov cirkvi z celej Európy sa podľa arcibiskupa Gintarasa Grušasa silne ukazuje rozdiel medzi Východom a Západom. „Musíme sa navzájom počúvať, porozumieť vzájomným odlišnostiam a snažiť sa byť jednou cirkvou,“ povedal pred novinármi. Predseda Rady európskych biskupských konferencií dostával aj otázky o tom, prečo nie sú na podujatí v Prahe prítomní zástupcovia LGBTI komunity.

pred 5 hodinami

Socha Panny Márie pred zrútenou katolíckou katedrálou v tureckom meste İskenderun zostala nepoškodená. Miestny jezuitský kňaz Antuan Ilgit zo zničenej katedrály priniesol aj obraz Panny Márie. „Bude našou silou a s ňou budeme všetkému čeliť,“ uviedol v príspevku na Facebooku. Zemetrasenie zabilo v Turecku a Sýrii už takmer 10-tisíc ľudí. (cna)

Carissimi, quando ho un po’ di batteria e la linea vi aggiorno. Innanzitutto grazie per la vostra vicinanza e le vostre...

Uverejnil používateľ Antuan Ilgıt SJ Pondelok 6. februára 2023
pred 20 hodinami

Kontinentálne synodálne stretnutie Oceánie, ktoré v týchto dňoch prebieha na Fidži, sa zaoberá aj životným prostredím a klimatickými zmenami. Na Oceánskej synode sú zastúpené štyri biskupské konferencie. Každá predstavila video o výzvach, ktorým čelia ich farnosti. Ukázalo sa, že klimatické zmeny ovplyvňujú priamo obyvateľov ostrovných štátov. „Je šokujúce vidieť, do akej miery tu ľudia vnímajú zmeny v prírode ako priamu hrozbu,“ povedal kardinál Michael Czerny, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, ktorý je prítomný na zhromaždení v Oceánii. (kathpress)

pred 21 hodinami

Správu za Slovensko predniesli na synodálnom stretnutí v Prahe členky delegácie Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Text čítali v taliančine a nemčine, ako negatívne javy sa v ňom spomína aj tradicionalizmus a klerikalizmus.

pred 22 hodinami

Európske synodálne stretnutie v Prahe je okrem diskusií aj miestom vzájomného spoznávania cirkevných lídrov, informuje vyslaný redaktor Sveta kresťanstva Pavol Rábara. V miestnosti pre novinárov sa takto zoznámil arcibiskup Belehradu Ladislav Német (vľavo) s Teodorom Martynyukom, gréckokatolíckym pomocným biskupom Ternopilu na Ukrajine (vpravo).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.