Návšteva pápeža
František zrejme zamýšľal prísť na Slovensko už dávnejšie, hovorí Dravecký

Foto TASR/AP
„Možno vidí problémy v slovenskej cirkvi, ktoré celkom nepoznáme, a možno sme len typickou krajinou ohrozenou modernými pokušeniami, ktorú chce pápež povzbudiť k oživeniu kresťanskej viery a morálky, a jeho posolstvo bude adresované aj ďalším krajinám,“ zamyslel sa.
Pápež František zrejme zamýšľal navštíviť Slovensko už dávnejšie, a to z nejakého dôvodu, ktorý nechcel zverejniť. Konanie eucharistického kongresu v Budapešti v septembri mu tak poskytlo príležitosť. Uviedol to bývalý veľvyslanec SR pri Svätej stolici Jozef Dravecký.
„Svedčí o tom jeho zmienka o dvoch hodinách cesty autom (z Budapešti) do Bratislavy. Trvanie a program jeho pobytu na Slovensku dokazujú, že František má dôvod na plnohodnotnú apoštolskú cestu na Slovensko, o ktorom aspoň zatiaľ nechce hovoriť,“ priblížil bývalý slovenský veľvyslanec vo Vatikáne (2007 – 2013).
Dôvodov návštevy je podľa neho zrejme viac, jedným z nich môže byť neuskutočnenie návštevy Benedikta XVI.
Problémy v slovenskej cirkvi?
„Možno vidí problémy v slovenskej cirkvi, ktoré celkom nepoznáme, a možno sme len typickou krajinou ohrozenou modernými pokušeniami, ktorú chce pápež povzbudiť k oživeniu kresťanskej viery a morálky, a jeho posolstvo bude adresované aj ďalším krajinám,“ zamyslel sa.
Program pápežskej návštevy povinne obsahuje stretnutia s hlavou štátu, biskupmi a aspoň jednu omšu pre verejnosť.
„Okrem toho podľa situácie bývajú stretnutia s rehoľníkmi a chudobnými, ekumenické a medzináboženské stretnutia či návštevy pútnických miest,“ dodal.
Istý čas bolo zvykom, že plán pápežských ciest na kalendárny rok sa oznamoval už koncom predchádzajúceho roku. Počas pontifikátu Benedikta XVI. sa vzhľadom na jeho zdravotný stav od tejto praxe upustilo.
„Z organizačných dôvodov sa však predpokladalo, že každá pápežova cesta bude ohlásená aspoň pol roka dopredu,“ pokračoval Dravecký.
Pripomenul, že septembrová návšteva Františka na Slovensku bola oficiálne oznámená iba niečo viac ako dva mesiace vopred, i keď pápež ju naznačil už počas letu z Iraku v marci.
Benedikt mal prísť aj kvôli výročiu svätých Cyrila a Metoda
Pri návšteve pápeža sa „vyžaduje“ pozvanie od hlavy štátu aj biskupov krajiny. Okrem toho pápež zvažuje významné výročia či vopred plánované udalosti a naliehavosť situácie v danej krajine, ozrejmil Dravecký, ktorý sa počas svojho pôsobenia vo Vatikáne usiloval o návštevu pápeža Benedikta XVI.
Vtedajšia hlava katolíckej cirkvi mala navštíviť Slovensko pri príležitosti 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda, ktoré malo pripadnúť na rok 2013. Vzhľadom na zhoršujúci sa zdravotný stav však mal prísť pontifex na Slovensko o rok skôr.
Pápež Ján Pavol II. žehná v roku 1995 slovenskému ľudu pri jeho štvordňovej návšteve Slovenska. Foto archív TASR/Vladimír Benko
„Avšak došlo ku kolízii s postsynodálnou návštevou Libanonu, ktorú plánovali iné zložky rímskej kúrie. Pre ich nekoordinovanosť sa návšteva Slovenska odložila, ale ešte pred stanovením nového termínu Benedikt XVI. vo februári 2013 rezignoval,“ ozrejmil bývalý ambasádor.
Benedikt cestoval podstatne menej ako jeho predchodca, „veľký priateľ Slovenska“ Ján Pavol II., avšak keby sa bola uskutočnila jeho cesta v roku 2012, bolo by to od poslednej pápežskej návštevy iba deväť rokov, poukázal exveľvyslanec.
Nastúpila nová doba
Od návštevy pápeža Jána Pavla II. v roku 2003 sa podľa Draveckého spoločnosť na Slovensku zmenila. Nastúpili smartfóny a sociálne siete, takže aj cirkev hlása evanjelium v odlišnom prostredí.
Situácia je tiež poznačená pandémiou, pričom Dravecký očakáva vo výsledkoch nedávneho sčítania ľudu aj pokles podielu katolíkov – najmä pre „praktický materializmus“ súvisiaci s rastúcim blahobytom.
„A málokto si dnes pamätá, v čom bol neslobodný život pred rokom 1989, hoci v roku 2003 to bola ešte väčšina,“ uzavrel Dravecký.
Dnes treba vedieť
Kauza Marka Rupnika
Potrestali rehoľníčku, ktorá so známym umelcom zakladala komunitu v Slovinsku
Ivanka Hosta viedla komunitu Loyola od roku 1994, teraz musí odísť a každý mesiac robiť púť a modliť sa za Rupnikove obete.
Vo Vatikáne má najbližšie dni pokračovať súdny proces v kauze londýnskej nehnuteľnosti, kde je obžalovaných desať ľudí vrátane kardinála Angela Becciua. Na pojednávaniach by mali zaznieť záverečné reči obhajoby a tiež vyjadrenia dotknutých strán ako Štátneho sekretariátu či tzv. Vatikánskej banky. (acistampa)
Väznený nikaragujský biskup Roland Álvarez bol nominovaný na Sacharovovu cenu. Ocenenie Európskeho parlamentu od roku 1988 udeľujú jednotlivcom a skupinám bojujúcim za ochranu ľudských práv a základných slobôd. Meno laureáta bude oznámené 19. októbra. (cna)
Tomáš Halík
Modlime sa za budúcnosť ohrozeného Slovenska, vyzýva český kňaz
Podľa Halíka sú voľby na Slovensku „nielen osudovou morálnou skúškou kultúry slovenského národa, ale majú veľký význam pre budúcnosť celého nášho kontinentu“.
Biskup švajčiarskeho Bazileja vyzval na zrušenie povinného kňazského celibátu a na svätenie žien. „Podriadenosť žien v Katolíckej cirkvi je pre mňa nepochopiteľná. Sú potrebné zmeny,“ vyhlásil Felix Gmür pre noviny NZZ am Sonntag. Rozhovor vyšiel v nedeľu, krátko pred jeho účasťou na synode, ktorá sa začne budúci týždeň v Ríme. (cna)
Nová apoštolská exhortácia pápeža Františka bude mať názov Laudate Deum. Dokument, ktorý bude promulgovaný 4. októbra, bude nadväzovať na sociálno-ekologickú encykliku Laudato si’ z roku 2015. (vatican news)
Fórum kresťanských inštitúcií a Rada KBS Iustitia et Pax pozývajú pred parlamentnými voľbami k modlitbám za Slovensko. Deviatnik, ktorého súčasťou je špeciálna modlitba za Slovensko, vyvrcholí deň pred voľbami. (tkkbs)
Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)
V Španielsku zatkli kňaza podozrivého zo sexuálnych útokov na ženy
Údajne im podával sedatíva a potom ich natáčal na videozáznam.