Vražda francúzskeho kňaza ma hlboko zarmútila, povedal pápež František
Svätý Otec vyjadril sústrasť členom rehoľného rádu, rodine kňaza aj všetkým francúzskym katolíkom.
Pápež František v stredu povedal, že ho hlboko zarmútila vražda francúzskeho kňaza, ktorého v departemente Vendée pravdepodobne usmrtil muž pôvodom z Rwandy. Informovala o tom agentúra Reuters.
Podľa agentúry DPA pápež počas generálnej audiencie vo Vatikáne pútnikom z Francúzska povedal, že sa "s veľkou bolesťou dozvedel o vražde otca Oliviera Maireho". Zároveň vyjadril sústrasť členom rádu, rodine kňaza aj všetkým francúzskym katolíkom.
"Uisťujem vás o svojej účasti a o svojej duchovnej blízkosti," dodal František.
Šesťdesiatročný Olivier Maire, provinciálny predstavený Montfortskej Máriinej spoločnosti v Saint-Laurent-sur-Sevre bol v pondelok nájdený mŕtvy vo svojej izbe v kláštornom komplexe. K činu sa priznal žiadateľ o azyl z Rwandy Emmanuel Abayisenga, ktorý je podozrivý aj zo založenia požiaru, ktorý vlani spustošil katedrálu vo francúzskom meste Nantes.

Francúzske médiá prišli s informáciou, že údajný vrah a podpaľač sa ešte v roku 2016 stretol s pápežom Františkom.
Muža krátko po priznaní sa na polícii hospitalizovali na psychiatrii, napísal ešte v pondelok francúzsky denník Le Figaro. Rovnaký zdroj denníku povedal, že Rwanďana 29. júla prepustili z nemocnice, kde bol na psychiatrickom liečení.
Francúzska prokuratúra v utorok večer zverejnila časť pitevnej správy. Kňaz podľa nej zomrel po šiestich úderoch tupým predmetom do hlavy. Zo správy ale nevyplynulo, aký vražedný nástroj bol použitý. Agentúra AFP však doplnila, že Olivier Maire zomrel bezprostredne po útoku.
Vyšetrovanie prípadu naďalej pokračuje, francúzska prokuratúra zatiaľ nenašla žiadnu spojitosť s terorizmom. Francúzsko je však stále v stave pohotovosti pre riziko útokov v kostoloch po tom, ako radikálny islamista z Tuniska koncom októbra zabil v kostole v meste Nice troch ľudí.
Pohreb zavraždeného kňaza sa uskutoční v piatok o 14.30 h v bazilike v Saint-Laurent-sur-Sevre.
Dnes treba vedieť
Francúzsky kardinál Jean-Pierre Ricard bol Vatikánom natrvalo suspendovaný. Emeritný arcibiskup Boreaux nesmie verejne vykonávať kňazskú službu pre zneužívanie maloletej osoby. Ku skutku, ktorý sa stal v r oku 1987, sa 79-ročný prelát priznal na konci minulého roka. Kardinál bol v rokoch 2001 až 2007 predsedom Francúzskej biskupskej konferencie. (kathpress)
Kauza Marka Rupnika
Potrestali rehoľníčku, ktorá so známym umelcom zakladala komunitu v Slovinsku
Ivanka Hosta viedla komunitu Loyola od roku 1994, teraz musí odísť a každý mesiac robiť púť a modliť sa za Rupnikove obete.
Vo Vatikáne má najbližšie dni pokračovať súdny proces v kauze londýnskej nehnuteľnosti, kde je obžalovaných desať ľudí vrátane kardinála Angela Becciua. Na pojednávaniach by mali zaznieť záverečné reči obhajoby a tiež vyjadrenia dotknutých strán ako Štátneho sekretariátu či tzv. Vatikánskej banky. (acistampa)
Väznený nikaragujský biskup Roland Álvarez bol nominovaný na Sacharovovu cenu. Ocenenie Európskeho parlamentu od roku 1988 udeľujú jednotlivcom a skupinám bojujúcim za ochranu ľudských práv a základných slobôd. Meno laureáta bude oznámené 19. októbra. (cna)
Tomáš Halík
Modlime sa za budúcnosť ohrozeného Slovenska, vyzýva český kňaz
Podľa Halíka sú voľby na Slovensku „nielen osudovou morálnou skúškou kultúry slovenského národa, ale majú veľký význam pre budúcnosť celého nášho kontinentu“.
Biskup švajčiarskeho Bazileja vyzval na zrušenie povinného kňazského celibátu a na svätenie žien. „Podriadenosť žien v Katolíckej cirkvi je pre mňa nepochopiteľná. Sú potrebné zmeny,“ vyhlásil Felix Gmür pre noviny NZZ am Sonntag. Rozhovor vyšiel v nedeľu, krátko pred jeho účasťou na synode, ktorá sa začne budúci týždeň v Ríme. (cna)
Nová apoštolská exhortácia pápeža Františka bude mať názov Laudate Deum. Dokument, ktorý bude promulgovaný 4. októbra, bude nadväzovať na sociálno-ekologickú encykliku Laudato si’ z roku 2015. (vatican news)
Fórum kresťanských inštitúcií a Rada KBS Iustitia et Pax pozývajú pred parlamentnými voľbami k modlitbám za Slovensko. Deviatnik, ktorého súčasťou je špeciálna modlitba za Slovensko, vyvrcholí deň pred voľbami. (tkkbs)
Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)