Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. august 2021, 12:43

Vražda francúzskeho kňaza ma hlboko zarmútila, povedal pápež František

Svätý Otec vyjadril sústrasť členom rehoľného rádu, rodine kňaza aj všetkým francúzskym katolíkom.

Pápež František v stredu povedal, že ho hlboko zarmútila vražda francúzskeho kňaza, ktorého v departemente Vendée pravdepodobne usmrtil muž pôvodom z Rwandy. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa agentúry DPA pápež počas generálnej audiencie vo Vatikáne pútnikom z Francúzska povedal, že sa "s veľkou bolesťou dozvedel o vražde otca Oliviera Maireho". Zároveň vyjadril sústrasť členom rádu, rodine kňaza aj všetkým francúzskym katolíkom.

"Uisťujem vás o svojej účasti a o svojej duchovnej blízkosti," dodal František.

Šesťdesiatročný Olivier Maire, provinciálny predstavený Montfortskej Máriinej spoločnosti v Saint-Laurent-sur-Sevre bol v pondelok nájdený mŕtvy vo svojej izbe v kláštornom komplexe. K činu sa priznal žiadateľ o azyl z Rwandy Emmanuel Abayisenga, ktorý je podozrivý aj zo založenia požiaru, ktorý vlani spustošil katedrálu vo francúzskom meste Nantes.

Čítajte tiež

Muža krátko po priznaní sa na polícii hospitalizovali na psychiatrii, napísal ešte v pondelok francúzsky denník Le Figaro. Rovnaký zdroj denníku povedal, že Rwanďana 29. júla prepustili z nemocnice, kde bol na psychiatrickom liečení.

Francúzska prokuratúra v utorok večer zverejnila časť pitevnej správy. Kňaz podľa nej zomrel po šiestich úderoch tupým predmetom do hlavy. Zo správy ale nevyplynulo, aký vražedný nástroj bol použitý. Agentúra AFP však doplnila, že Olivier Maire zomrel bezprostredne po útoku.

Vyšetrovanie prípadu naďalej pokračuje, francúzska prokuratúra zatiaľ nenašla žiadnu spojitosť s terorizmom. Francúzsko je však stále v stave pohotovosti pre riziko útokov v kostoloch po tom, ako radikálny islamista z Tuniska koncom októbra zabil v kostole v meste Nice troch ľudí.

Pohreb zavraždeného kňaza sa uskutoční v piatok o 14.30 h v bazilike v Saint-Laurent-sur-Sevre.

Dnes treba vedieť

26. september 2023, 08:46

Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)

25. september 2023, 19:50

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. (tasr/františek iván)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.