Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
11. august 2021

Farár verzus ochranári

Púť ku kostolu musela ustúpiť dropovi. Kňaz v tom vidí praktiky bývalého režimu

Rímskokatolícka farnosť v Rusovciach sa dostala do verejného sporu so Slovenskou inšpekciou životného prostredia.

Púť ku kostolu musela ustúpiť dropovi. Kňaz v tom vidí praktiky bývalého režimu

Rusovský farár Július Marián Prachár. Foto – Postoj/Marka Zacková

Farár v Bratislave-Rusovciach Július Marián Prachár na sviatok svätého Vavrinca naplánoval menšiu púť k základom kostola, ktorý je zasvätený práve tomuto svätcovi.

„Kostol prináležal do panstva grófa Zichyho-Ferraris, ktorému patril aj kaštieľ v Rusovciach. V roku 1956 však komunistický režim nechal kostol zbúrať, pretože sa nachádzal v pohraničnom panstve. Spolu s veriacimi sme v uplynulých mesiacoch svojpomocne obnovili aspoň jeho základy a spoločnou púťou sme si chceli pripomenúť jeho patrocínium a takisto aj zločiny bývalého režimu, ktorý kostol zrovnal so zemou,“ vysvetlil pre Svet kresťanstva okolnosti plánovanej utorkovej púte farár Prachár.

Ruina kostola sa síce nachádza na cirkevnom pozemku, tzv. Laurinom majeri, ten však leží v Chránenom vtáčom území Sysľovské polia, ktoré je najvýznamnejším územím s výskytom dropa fúzatého a sokola červenonohého na Slovensku.

Proti plánovanej akcii sa tak postavili ochranári. Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) ešte minulý týždeň vyzvala ľudí, aby sa na podujatí nezúčastnili. Hromadný pohyb ľudí a hlasný hudobný sprievod v citlivom období by podľa SIŽP mohol ohroziť celkovú populáciu dropa na našom území. Podobné stanovisko zaujala aj Slovenská ornitologická spoločnosť.

Farár Prachár oponoval s tým, že dvojhodinová akcia, na ktorej sa zúčastní malý počet ľudí, nemôže ohroziť chránené živočíchy. „Hocikedy tam chodia poľovníci, družstevníci či ochrancovia prírody na veľkých autách. My ako pútnici pôjdeme len po Laurinej ceste a naspäť,“ povedal kňaz pre denník Pravda.

SIŽP ho však vopred varovala, že inšpektori budú spolu s ochranármi a políciou v utorok kontrolovať vstup na Sysľovské polia a pohyb osôb mimo turistického chodníka. V prípade porušenia zákona by mohli ľudia dostať pokutu priamo na mieste, a to až do výšky 300 eur.

„Avizované vysoké pokuty za porušenie zákazu vstupu pripomínajú zneužívanie moci minulej totality,“ reagoval Prachár pre TASR s tým, že ani pre zvieratá by národ nemal zabúdať na minulosť.

Inzercia


Drop fúzatý. Foto – TASR/Ladislav Vallach

Napokon však kňaz ustúpil a duchovno-spomienkové podujatie sa v utorok podvečer uskutočnilo pred tabuľou označujúcou vstup na chránené územie.

Ani s týmto riešením však SIŽP nebola úplne spokojná. „Cirkev toto podujatie posunula na územie tesne pred hranicou chráneného vtáčieho územia. V každom prípade musím vyjadriť ľútosť nad tým, že tu dnes nevidíme nijaké dropy. Práve včera o takomto čase som bol osobne kontrolovať toto územie a na poli niekoľko desiatok metrov od nás bol veľký kŕdeľ dropov, ktorý sa sem práve v dôsledku nášho rušenia nepresunul,“ povedal pre TV Markíza generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo.

„Mne to veľmi pripomína minulosť, keď Rusovčania stáli pred podobnými tabuľami so zákazom vstupu, za ktorými sa nachádzalo hraničné pásmo. Kto by doň vstúpil, toho by odstrelili. Teraz nás tam opäť nepustia, lebo je tam zasa nejaké pásmo, nejakého vtáka,“ kritizoval farár Prachár vo večernom spravodajstve TV Markíza.

Zároveň dodal, že sa nevzdáva a bude sa usilovať, aby sa budúce podujatie mohlo uskutočniť priamo pri základoch kostola.   

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.