Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. august 2021, 08:01

František na Slovensku

Mesto Šaštín-Stráže zrekonštruuje cesty a chodníky pri bazilike

Mesto dostane 427-tisíc eur na rekonštrukciu miestnych komunikácií, ďalších 25-tisíc je určených na obstaranie mobiliára.

Mesto Šaštín-Stráže dostane zo štátneho rozpočtu finančné prostriedky vo výške 452 000 eur na organizačné a technické zabezpečenie návštevy pápeža Františka v meste, ktorá sa uskutoční 15. septembra.

Vyplýva to z uznesenia vlády, ktorá o tom rozhodla na rokovaní 10. augusta. Mesto dostane 427 000 eur na rekonštrukciu a modernizáciu miestnych komunikácií a chodníkov, ďalších 25 000 eur je určených na obstaranie mobiliára, ako sú lavičky, odpadové koše, tabule, organizačné a technické zabezpečenie návštevy a odškodnenie poľnohospodárov.

"Minulý týždeň sa rozbehli verejné obstarávania na práce - rekonštrukcia komunikácií a chodníkov. Všetko bolo odkonzultované s vyššími orgánmi. Peniaze na účte ešte nemáme, do piatich dní by mala prísť zmluva na podpis a až v zmluve by malo byť uvedené, kedy prídu financie na účet mesta," informoval primátor mesta Šaštín-Stráže Jaroslav Suchánek.

Ako doplnil, na rekonštrukciu sú vybrané všetky chodníky v parkoch pri bazilike. "Takisto aj celé predpolie Baziliky Sedembolestnej Panny Márie, kam by mala ísť po odsúhlasení Krajského pamiatkové úradu v Trnave dlažba. Rekonštrukciou prejdú aj komunikácie v parku pozdĺž hlavnej cesty k cyklotrase a od Lesnej správy po úrad práce. Poslednou komunikáciou ktorá by mala byť hradená z rozpočtu poskytnutého Ministerstvom financií SR, je od železničnej stanice po budovu Technických služieb mesta. Pôvodný rozpočet, ktorý som žiadal, bol asi 2,5-krát vyšší, aby sme získali financie na ďalšie komunikácie a chodníky," informoval Suchánek.

Mesto zároveň vyhlásilo verejné obstarávanie na komunikáciu Zákostolie a chodníky na uliciach Hviezdoslavova a Štúrova, ktoré sa budú realizovať z rozpočtu mesta. "Samospráva má za úlohu zabezpečiť parkovacie miesta pre pútnikov, ktoré budú situované mimo mesta. Momentálne mapu parkovacích plôch zverejniť nemôžeme, čakáme na odsúhlasenie dopravného projektu vrátane parkovacích plôch krajským dopravným inšpektorátom. Po odsúhlasení o nich budeme informovať,“ doplnil primátor.

Inzercia

Dnes treba vedieť

26. september 2023, 08:46

Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)

25. september 2023, 19:50

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. (tasr/františek iván)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.