František na Slovensku
Vatikán nesúhlasí s postupom Maďarska, Slovensko získa kladné body, tvrdí Kukan

Europoslanec Eduard Kukan počas rozhovoru pre TASR v Štrasburgu 6. mája 2019. FOTO TASR - Michal Svítok
Podľa exministra zahraničných vecí by pápežova návšteva mohla pre Slovensko priniesť väčšiu politickú váhu vo svete.
Spôsob organizácie septembrovej cesty pápeža Františka do Maďarska a následne na Slovensko vysiela signál nesúhlasu Vatikánu s politikou Budapešti. Súčasne znamená kladné body pre zahraničnú politiku Slovenska. Pre TASR to uviedol Eduard Kukan, ktorý viedol rezort diplomacie v čase, keď pápež Ján Pavol II. poslednýkrát navštívil Slovensko.
Pred príchodom na Slovensko sa má pápež zúčastniť na záverečnej svätej omši 52. medzinárodného eucharistického kongresu v Budapešti. Donedávna sa špekulovalo, či sa stretne aj s maďarskými predstaviteľmi. Maďarský premiér Viktor Orbán vtedy v rozhovore pre internetové vydanie chorvátskeho katolíckeho týždenníka Glas Koncila povedal, že názor pápeža Františka na migráciu sa líši od názoru maďarskej vlády.
Z programu cesty však vyplýva, že pápež plánuje polhodinové stretnutie s Orbánom, ako aj schôdzku s maďarským prezidentom Jánosom Áderom. Osemdesiatštyriročný František ešte v marci, keď o ceste do Maďarska informoval, zdôraznil, že nejde o oficiálnu štátnu návštevu.
Kým v Maďarsku sa zdrží iba pár hodín, na Slovensku zotrvá štyri dni. Podľa Kukana by jeho návšteva mohla pre Slovensko priniesť väčšiu politickú váhu vo svete a posilniť morálny aspekt krajiny, predovšetkým v kresťanskej spoločnosti. Práve slovenská diplomacia a predovšetkým prezidentka Zuzana Čaputová zohrala podľa neho rozhodujúcu úlohu pri presviedčaní pápeža, aby si naplánoval cestu na Slovensko.
"Všetci predstavitelia, s ktorými sa pápež stretne počas návštevy, by sa mali seriózne a zodpovedne pripraviť na rozhovor s ním. Nejestvujú nejaké témy alebo otázky, ktoré by sa počas rozhovoru nemali otvárať," konštatoval bývalý šéf diplomacie.
Kukan viedol rezort diplomacie v čase, keď na Slovensko v roku 2003 zavítal pápež Ján Pavol II. Ako si spomína, príprava návštevy musela byť perfektne zvládnutá ohľadne bezpečnosti, obsahu i protokolu. "Treba mať jednostaj na vedomí, že pápež je obrovská morálna autorita na celom svete a preto všetky jeho kroky a zahraničné návštevy pútajú celý svet. A z tohto pohľadu akékoľvek faux pas by videl celý svet a dehonestovalo by nás to. Aj tu platí, že protokol je vyslovene politická záležitosť. Na druhej strane hladký, bezproblémový priebeh návštevy uvidí tiež celý svet a ak to takto zvládneme, získame si ďalší rešpekt vo svete. Hodno ešte spomenúť, že Vatikán je mimoriadne precízne organizovaný štát po všetkých stránkach a rovnakú úroveň čaká aj od nás," uzavrel Kukan.
Pápež František počas svojej štvordňovej návštevy Slovenska navštívi Bratislavu, Prešov, Košice a Šaštín.
Dnes treba vedieť
Ukrajinský veľvyslanec vo Vatikáne Andrij Juraš daroval pri dnešnej audiencii pápežovi Františkovi plyšového medveďa. Hračka pochádza z trosiek domu, ktorý v januári zasiahla ruská raketa v Dnepri a zabila 46 ľudí vrátane troch detí. (vaticannews)
Bulharsko vyhostilo ruského a dvoch bieloruských pravoslávnych kňazov
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vydala vyhlásenie, v ktorom odsúdila vyhostenie duchovných a označila ho za nepriateľský čin.
Arcibiskup Nicola Girasoli
Nuncius slúžil omšu v leopardom ornáte, fotky obleteli internet
Talianska katedrála vysvetľuje, že išlo o poctu chudobnému africkému ľudu a poďakovanie Bohu za misie.
František vo Francúzsku
Pápež pricestoval do Marseille, uctil si pamiatku utopených v mori
Pontifex navštívil prístavné mesto v rámci podujatia „Stredomorie, mozaika nádeje“. V sobotu sa stretne s prezidentom Macronom.
Svätá stolica údajne pribrzdila prípravy na návštevu pápeža Františka v Argentíne, ktorá by mala byť budúci rok. Podľa argentínskych a španielskych médií sú dôvodom nepriaznivé vyjadrenia v Argentíne obľúbeného politika a ekonóma Javiera Mileia. Ten vo viacerých rozhovoroch obvinil pápeža z aktivít údajne škodlivých pre cirkev a z podpory komunistických diktatúr v Latinskej Amerike. (ekai)
Na októbrovú biskupskú synodu príde do Vatikánu 464 osôb, medzi nimi aj dvaja biskupi z Číny. Účastníci synody budú pracovať v 35 skupinách, v každej bude maximálne 15 osôb a skupiny budú rozdelené podľa piatich svetových jazykov. V synodálnom zhromaždení bude mať právo hlasu 365 účastníkov, z toho 54 žien. (vatican news)
Na Katolíckej univerzite v Ružomberku v stredu slávnostne otvorili nový akademický rok a inaugurovali staronového dekana teologickej fakulty Radoslava Lojana. Za najväčšiu výzvu považuje rektor univerzity Jaroslav Demko úspešné dokončenie akreditačného procesu, zabezpečenie vnútorného systému kvality a nové výkonnostné zmluvy so štátom. (tkkbs)
Pápež František opäť vyslal kardinála Konrada Krajewského na Ukrajinu. Pápežský almužník v stredu požehnal v Ľvove nový domov pre ženy a deti. Kardinál navštívil mesto deň po tom, ako ruské drony zničili sklad Caritas-Spes,, kde bola aj pomoc z Vatikánu. Kardinál vyhlásil, že „udreli, aby zničili možnosť pomôcť trpiacim ľuďom“. (kathpress)
Vatikán vyšetruje austrálskeho emeritného biskupa, ktorý je obvinený zo sexuálneho zneužívania mladistvých. 73-ročný Christopher Saunders, ktorý rezignoval v roku 2020, sa mal zameriavať na domorodých mladých mužov a chlapcov. Polícia Saundersa vyšetruje od roku 2018, on všetky obvinenia odmieta. (cna)
Slovenský jezuita Peter Dubovský bude rektorom Pápežského biblického inštitútu v Ríme. Do tejto funkcie ho 11. septembra vymenoval pápež František. Profesor Dubovský pôsobí na rímskom inštitúte ako prorektor. (biblico.it)