Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. august 2021, 17:20

V Nitre sa cez víkend veriaci zídu na tradičnej púti k Matke Božej

Jej program sa začne v sobotu 14. augusta a vyvrcholí slávnostnou bohoslužbou na Kalvárii v nedeľu 15. augusta. Jej hlavným celebrantom bude nitriansky biskup Viliam Judák.

V Nitre sa bude cez víkend konať tradičná Mariánska púť.

Okrem pontifikálnej omše o 10.00 h sa budú konať aj ďalšie bohoslužby v slovenskom i maďarskom jazyku.

„Sobotný program doplní aj Diecézna púť rodín, pobožnosť Krížovej cesty a adorácia. V nedeľu ráno začneme deň o 5.00 h krížovou cestou naboso. Na púti bude možnosť uctiť si aj relikvie sv. apoštola Pavla, evanjelistu Lukáša, sv. Lucie zo Syrakúz, sv. Barbory a sv. Maximiliána,“ informovali Misionári Verbisti a farnosť Nanebovzatia Panny Márie na Kalvárii.

Mariánska púť má v Nitre viac ako 250-ročnú tradíciu. Po prvýkrát sa konala v roku 1765, keď sa predstavitelia kráľovského mesta Nitra dohodli s biskupom Jánom Gustínim na každoročnej púti.

Tá mala pripomínať vďaku Nitranov, že mesto bolo zachránené pred morom a náletom kobyliek. V čase totality sa tu stretávali tisíce ľudí a púť sa postupne stala aj istým druhom protestu proti komunistickému režimu a náboženskej neslobode.

Počas trvania púte musia vodiči počítať s viacerými dopravnými obmedzeniami.

„Ulice Misionárska, Pútnická, Kalvárska a Mariánska budú počas víkendu od 14. augusta od 8.00 h do 15. augusta do 12.00 h dočasne uzavreté. Na mieste sa treba riadiť dopravným značením,“ informoval Mestský úrad v Nitre.

Inzercia

Dnes treba vedieť

21. september 2023, 19:26

Svätá stolica údajne pribrzdila prípravy na návštevu pápeža Františka v Argentíne, ktorá  by mala byť budúci rok. Podľa argentínskych a španielskych médií sú dôvodom nepriaznivé vyjadrenia v Argentíne obľúbeného politika a ekonóma Javiera Mileia. Ten vo viacerých rozhovoroch obvinil pápeža z aktivít údajne škodlivých pre cirkev a z podpory komunistických diktatúr v Latinskej Amerike. (ekai)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.