Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. august 2021, 07:21

Mladí inovatívnosťou plnia sen o lepšom svete, vyhlásil pápež František

Svätý Otec sa cez Twitter prihovoril mladým vo štvrtok 12. augusta v súvislosti s Medzinárodným dňom mládeže.

„Za pomoci mladých a ich inovatívneho ducha dokážeme uskutočniť sen o svete, v ktorom chlieb, voda, lieky a práca prúdia v hojnosti a na prvom mieste sa dostávajú tým najnúdznejším.“

Touto myšlienkou sa prihovoril pápež František cez Twitter vo štvrtok 12. augusta v súvislosti s Medzinárodným dňom mládeže (International Youth Day). Jeho zavedením v roku 1999 sa OSN snaží podporiť vnímavosť mladých ľudí na celosvetové problémy. Tohtoročná téma sa zameriava na „transformáciu potravinových systémov: inovatívnosť mladých pre zdravie človeka a planéty“.

Pripomeňme, že pápež František vo svojom pontifikáte venuje veľkú pozornosť kreatívnej angažovanosti mladých pre lepší svet. Jasne to vyplýva z jeho listu „Kristus žije“ (Christus vivit), vydaného na jar 2019 v Lorete, určeného „mladým a celému Božiemu ľudu“. Okrem tohto listu, ktorého obsah je výsledkom synody z jesene 2018 „o mladých, viere a rozlišovaní povolania“, pozval Svätý Otec mladých aj k profesijne zameranej spolupráci na uplatňovaní evanjeliových zásad v sociálnej oblasti. Urobil tak v novembri 2020 v rámci iniciatívy „Františkova ekonomika“.

S odkazom na sv. Františka z Assisi a jeho povolanie, vyjadrené Ježišovými slovami z kríža: „Choď, František, oprav môj dom, ktorý, ako vidíš, je rozpadnutý“ pápež František pozval kvalifikovaných mladých ľudí, zvlášť ekonómov, politikov a profesionálov rozličných odborov, k zaangažovaniu sa do budovania ľudskejšieho sveta odmietnutím „mentality odhadzovania“ a vytváraním „kultúry stretnutia“.

Inzercia

Dnes treba vedieť

26. september 2023, 08:46

Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)

25. september 2023, 19:50

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. (tasr/františek iván)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.