Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. august 2021, 12:40

Zomrel pápežský delegát pre Medžugorie arcibiskup Henryk Hoser

Zomrel pápežský delegát pre Medžugorie arcibiskup Henryk Hoser

Arcibiskup Henryk Hoser. Foto: Flickr.com/EpiskopatNews

Jeho úlohou bola pastoračná starostlivosť o pútnikov, bez riešenia otázky mariánskych zjavení.

V piatok 13. augusta zomrel v nemocnici vo Varšave Mons. Henryk Hoser, apoštolský vizitátor pre farnosť v Medžugorí. Dožil sa veku 78 rokov.

Mons. Hoser bol apoštolským vizitátorom pre známe mariánske pútnické miesto v Bosne a Hercegovine od roku 2018. Jeho úlohou bola pastoračná starostlivosť o pútnikov, bez riešenia otázky mariánskych zjavení. Sám zdôrazňoval, že mariánska ľudová zbožnosť na tomto mieste má vo svojom centre Krista.

Mons. Henryk Hoser sa narodil v roku 1942 vo Varšave a ešte pre vstupom k palotínom (v roku 1969) vyštudoval medicínu. Za kňaza bol vysvätený v roku 1974 a ako misionár bol poslaný do Rwandy, kde zostal 21 rokov. V Afrike využil aj svoje lekárske znalosti. V Kigali založil sociálno-zdravotné centrum, formačné centrum pre rodiny, a bol zodpovedný aj za centrum na epidemiologické monitorovanie AIDS. V roku 1994 bol menovaný za experta pre mimoriadnu Synodu pre Afriku, a to v oblasti rodiny a rozvoja. Od roku 1994, počas absencie apoštolského nuncia v Rwande, bol dva roky apoštolským vizitátorom v tejto krajine.

V rokoch 1996-2003 bol regionálnym predstaveným palotínov a členom Misijnej rady Konferencie vyšších rehoľných predstavených vo Francúzsku. V roku 2004 sa stal rektorom Palotínskej misionárskej prokúry v Bruseli a venoval sa pastorácii v oblasti Európskej komunity. V roku 2005 ho sv. Ján Pavol II. menoval za prídavného sekretára Kongregácie pre evanjelizáciu národov a predsedu Pápežských misijných diel s hodnosťou arcibiskupa. V roku 2008 ho pápež Benedikt XVI. menoval za biskupa diecézy Varšava-Praga, s personálnym titulom arcibiskupa.

V roku 2017 pápež František vyslal Mons. Henryka Hosera do Medžugoria ako osobitného vyslanca Svätej stolice. V tom istom roku sa po dosiahnutí kánonického veku stal emeritným arcibiskupom Varšavy-Prahy. V nasledujúcom roku bol menovaný za apoštolského vizitátora pre farnosť Medžugorie na neurčitú dobu ad nutum Sanctae Sedis.

Práve tento rok si Medžugorie pripomína 40 rokov od udalostí spojených so skupinou mladých, ktoré dali zrod dnešnému celosvetovo známemu pútnickému miestu.

„Mariánska cesta je tou najistejšou a najbezpečnejšou“, hovorieval Mons. Hoser, pretože privádza k Ježišovi, a tu majú veriaci „v centre svätú omšu, adoráciu Najsvätejšej sviatosti a hojné pristupovanie ku sviatosti zmierenia“. Ide podľa jeho slov o opravdivý „kristocentrický“ kult. Mariánsku úctu v Medžugorí Mons. Henryk Hoser charakterizoval týmito slovami:

„Medžugorie nám ponúka čas a priestor Božej milosti na príhovor Blahoslavenej Panny Márie, Božej Matky a Matky Cirkvi, ktorá sa tu ctí s titulom Kráľovnej pokoja. Toto oslovenie je dobre známe z Loretánskych litánií“. A „svet tak veľmi potrebuje pokoj“.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
pred 17 hodinami

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

pred 22 hodinami

V Bolívii vyšetrujú šesť jezuitov, vrátane súčasného provinciála, za krytie sexuálneho zneužívania. V krajine sa tiež vyšetruje sexuálne zneužívanie maloletých spáchané niekoľkými už zosnulými jezuitmi a 5. júna boli obvinení ďalší štyria žijúci rehoľníci. Začiatkom mája Spoločnosť Ježišova suspendovala v rámci interného vyšetrovania skupinu ôsmich bývalých provinciálnych predstavených v Bolívii. (cna)

07. jún 2023, 22:11

Pápež František sa po operácii prebral z celkovej anestézie a má dobrú náladu. Oznámil to  jeho chirurg Sergio Alfieri. „Svätému Otcovi sa darí dobre. Reagoval dobre na operáciu aj na anestéziu. Už je hore, je čulý... a pred desiatimi minútami znovu žartoval,“ povedal chirurg. Pápežovi v roku 2021 operoval hrubé črevo práve on. František sa preto zo žartu spýtal, kedy bude mať tretiu operáciu.

07. jún 2023, 17:19

Pápež František počas generálnej audiencie vyzval, aby sa ľudia vo štvrtok zapojili do iniciatívy Minúta za mier. „Medzinárodná katolícka akcia navrhuje, aby sa zajtra o 13. hodine veriaci rôznych denominácií a náboženstiev stíšili v modlitbe a venovali tzv. Minútu za mier. Prijmime toto pozvanie a modlime sa za ukončenie vojen vo svete a osobitne za drahú a sužovanú Ukrajinu,“ uviedol Svätý Otec. K zapojeniu sa pozval Slovákov aj predseda KBS Bernard Bober. (vatican news, tkkbs)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.