Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. august 2021, 13:57

Anjel Pána

Pápež vyjadril znepokojenie nad situáciou v Afganistane a žiada o dialóg

Svätý Otec vyzval tiež k modlitbe za obete zemetrasenia na Haiti.

Pápež František vyjadril „znepokojenie“ nad situáciou v Afganistane a žiadal o „dialóg“ na vyriešenie konfliktu v tejto krajine.

Informovali o tom agentúry AP a AFP.

„Pripájam sa vo svojich vyjadrenia k jednomyseľným obavám o situáciu v Afganistane,“ povedal pápež počas nedeľňajšej modlitby Anjel Pána. František žiadal o modlitby „s cieľom ukončiť ruch zbraní“ a nájsť riešenie prostredníctvom dialógu za rokovacím stolom.

„Jedine takýmto spôsobom sa sužované obyvateľstvo tejto krajiny - muži a ženy, starší ľudia a deti - môže vrátiť do svojich domovov a žiť v mieri a bezpečí, so vzájomným rešpektom,“ povedal pápež.

Jednotky militantného hnutia Taliban začali v nedeľu vstupovať do afganského hlavného mesta Kábul. Taliban podľa svojich vyjadrení „čaká na pokojné odovzdanie mesta Kábul“ po tom, ako jeho bojovníci vstúpili na predmestia.

Inzercia

Veriacich, ktorí prišli aj za horúčavy v hojnom počte, pápež ako zvyčajne požehnal z okna Apoštolského paláca.

Pápež František reagoval aj na správy o obetiach tragického zemetrasenia na Haiti a vyjadril solidaritu všetkým trpiacim v krajine. Urobil tak aj spoločnou modlitbou so všetkými prítomnými pútnikmi.

Svätý Otec pamätal aj na všetkých, ktorí trávia toto obdobie na dovolenkách, i na tých, ktorí si nemôžu dopriať takúto možnosť. Veriacich povzbudil využiť sviatočný deň na návštevu niektorej mariánskej svätyne.

Celý príhovor pápeža možno nájsť TU.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
pred 16 hodinami

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

pred 21 hodinami

V Bolívii vyšetrujú šesť jezuitov, vrátane súčasného provinciála, za krytie sexuálneho zneužívania. V krajine sa tiež vyšetruje sexuálne zneužívanie maloletých spáchané niekoľkými už zosnulými jezuitmi a 5. júna boli obvinení ďalší štyria žijúci rehoľníci. Začiatkom mája Spoločnosť Ježišova suspendovala v rámci interného vyšetrovania skupinu ôsmich bývalých provinciálnych predstavených v Bolívii. (cna)

07. jún 2023, 22:11

Pápež František sa po operácii prebral z celkovej anestézie a má dobrú náladu. Oznámil to  jeho chirurg Sergio Alfieri. „Svätému Otcovi sa darí dobre. Reagoval dobre na operáciu aj na anestéziu. Už je hore, je čulý... a pred desiatimi minútami znovu žartoval,“ povedal chirurg. Pápežovi v roku 2021 operoval hrubé črevo práve on. František sa preto zo žartu spýtal, kedy bude mať tretiu operáciu.

07. jún 2023, 17:19

Pápež František počas generálnej audiencie vyzval, aby sa ľudia vo štvrtok zapojili do iniciatívy Minúta za mier. „Medzinárodná katolícka akcia navrhuje, aby sa zajtra o 13. hodine veriaci rôznych denominácií a náboženstiev stíšili v modlitbe a venovali tzv. Minútu za mier. Prijmime toto pozvanie a modlime sa za ukončenie vojen vo svete a osobitne za drahú a sužovanú Ukrajinu,“ uviedol Svätý Otec. K zapojeniu sa pozval Slovákov aj predseda KBS Bernard Bober. (vatican news, tkkbs)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.