Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. august 2021, 07:45

V Sýrii začne svoju činnosť prvá fakulta pre katolícku teológiu v krajine

Novú fakultu podporuje aj pápežský nuncius v Sýrii Mario kardinál Zenari. Po piatich rokoch štúdia budú mať absolventi štátom uznávané povolenie vyučovať katolícku teológiu.

V sýrskom hlavnom meste Damask začne na jeseň svoju činnosť prvá fakulta pre katolícku teológie v krajine, informuje o tom rakúska katolícka tlačová agentúra Kathpress.

Toto vysokoškolské zariadenie, schválené prezidentským dekrétom z mája 2019, prijme od 1. októbra približne 90 študentov a študentiek. O novú fakultu sa zaujíma aj mnoho moslimských študentov.

Gréckokatolícka cirkev zatiaľ nemá na Blízkom východe teologickú fakultu, s výnimkou Libanonu.

Nová fakulta je súčasťou komplexu budov melchitského gréckokatolíckeho patriarchátu v centre Damasku. Jej rektorom bude patriarcha Youssef Absi.

Novú fakultu podporuje aj pápežský nuncius v Sýrii kardinál Mario Zenari.

Absolvované päťročné štúdium bude korunované štátom uznávaným povolením vyučovať katolícku teológiu. Vďaka novej fakulte kandidáti na kňazstvo už nebudú musieť bezpodmienečne chodiť študovať do zahraničia.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 21 minútami

Španielska biskupská konferencia zverejnila správu, ktorá obsahuje 927 svedectiev o sexuálnom zneužívaní v cirkevnom prostredí. V rokoch 1945 – 2022 bolo identifikovaných 728 údajných páchateľov, pričom takmer polovica prípadov sa mala odohrať v školskom prostredí. Biskupi zdôraznili, že cirkev v súčasnosti prevádzkuje viac ako dvesto kancelárií, kde môžu ľudia hlásiť svoje sťažnosti. (cna)

pred 11 hodinami

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
pred 17 hodinami

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

08. jún 2023, 08:30

V Bolívii vyšetrujú šesť jezuitov, vrátane súčasného provinciála, za krytie sexuálneho zneužívania. V krajine sa tiež vyšetruje sexuálne zneužívanie maloletých spáchané niekoľkými už zosnulými jezuitmi a 5. júna boli obvinení ďalší štyria žijúci rehoľníci. Začiatkom mája Spoločnosť Ježišova suspendovala v rámci interného vyšetrovania skupinu ôsmich bývalých provinciálnych predstavených v Bolívii. (cna)

07. jún 2023, 22:11

Pápež František sa po operácii prebral z celkovej anestézie a má dobrú náladu. Oznámil to  jeho chirurg Sergio Alfieri. „Svätému Otcovi sa darí dobre. Reagoval dobre na operáciu aj na anestéziu. Už je hore, je čulý... a pred desiatimi minútami znovu žartoval,“ povedal chirurg. Pápežovi v roku 2021 operoval hrubé črevo práve on. František sa preto zo žartu spýtal, kedy bude mať tretiu operáciu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.