Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. august 2021, 08:30

Medzi obeťami ničivého zemetrasenia na Haiti je aj katolícky kňaz

Medzi obeťami ničivého zemetrasenia na Haiti je aj katolícky kňaz

Ľudia, ktorí utrpeli zranenie počas zemetrasenia, sú ošetrovaní v nemocnici v meste Les Cayes na juhozápade Haiti. Foto TASR/AP

Predseda haitskej biskupskej konferencie ​kardinál Chibly Langlois sa zranil, no jeho život v ohrození nie je. Za obete sa modlia biskupi USA i pápež František.

Počet obetí na životoch po silnom zemetrasení, ktoré zasiahlo Haiti cez víkend, stúpol na 1419 a počet zranených ľudí sa zvýšil na 6000, informoval v pondelok úrad civilnej ochrany tejto karibskej krajiny. Citovala ho tlačová agentúra AP.

Zemetrasenie, ktoré zničilo tisíce domov, úradov, kostolov a ďalších budov a stavieb, zabilo aj haitského katolíckeho kňaza. Kardinál Chibly Langlois, ktorý je predsedom haitskej biskupskej konferencie sa pri zemetrasení s intenzitou 7,2 zranil.

Riaditeľ Katolíckej humanitárnej pomoci na Haiti Akim Kikonda pre španielsku tlačovú agentúru Catholic News Agency povedal, že kardinál „je zranený, ale jeho život v ohrození nie je“. Langlois vysvätil za kardinála pápež František 22. februára 2014.

Kikonda tiež informoval, dom kňazského sídla v Les Cayes bol vážne poškodený, pričom v ňom zomreli tri osoby. Jeden kňaz a dvaja zamestnanci na fare.

Miestna nemocnica podľa neho neprijíma mnoho zranených, keďže je počtom pacientov mimoriadne vyťažená.

Pri Haiti stojí pápež i americkí biskupi

Svoj zármutok nad správou o obrovskom zemetrasení vyjadrila aj Konferencia katolíckych biskupov Spojených štátov. USA zároveň oznámili novú pomoc krajine.

Inzercia

„V mene biskupov Spojených štátov by som chcel vyjadriť svoje úprimné modlitby za ľudí na Haiti, ktorí smútia nad stratou svojich blízkych a trpia po ničivom zemetrasení,“ uviedol arcibiskup Gomez z Los Angeles, predseda biskupskej konferencie USA.

Na situáciu reagoval aj pápež František počas nedeľnej modlitby Anjel Pána. Svätý otec vyjadril solidaritu všetkým trpiacim v krajine. Urobil tak aj spoločnou modlitbou so všetkými prítomnými pútnikmi:

„V uplynulých hodinách došlo na Haiti k silnému zemetraseniu, ktoré si vyžiadalo množstvo obetí, zranených a rozsiahle materiálne škody. Chcem vyjadriť svoju blízkosť tým drahým ľuďom, tvrdo zasiahnutým zemetrasením,“ modlil sa František.

„Popri tom, ako sa modlím k Pánovi za obete, obraciam sa so slovom povzbudenia k tým, ktorí prežili, a nádejam sa, že medzinárodné spoločenstvo k nim obráti svoj zaangažovaný záujem. Nech solidarita všetkých zmierni následky tejto tragédie! Modlime sa spoločne k Panne Márii za Haiti. Ave Maria...“ dodal pápež.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
pred 16 hodinami

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

pred 22 hodinami

V Bolívii vyšetrujú šesť jezuitov, vrátane súčasného provinciála, za krytie sexuálneho zneužívania. V krajine sa tiež vyšetruje sexuálne zneužívanie maloletých spáchané niekoľkými už zosnulými jezuitmi a 5. júna boli obvinení ďalší štyria žijúci rehoľníci. Začiatkom mája Spoločnosť Ježišova suspendovala v rámci interného vyšetrovania skupinu ôsmich bývalých provinciálnych predstavených v Bolívii. (cna)

07. jún 2023, 22:11

Pápež František sa po operácii prebral z celkovej anestézie a má dobrú náladu. Oznámil to  jeho chirurg Sergio Alfieri. „Svätému Otcovi sa darí dobre. Reagoval dobre na operáciu aj na anestéziu. Už je hore, je čulý... a pred desiatimi minútami znovu žartoval,“ povedal chirurg. Pápežovi v roku 2021 operoval hrubé črevo práve on. František sa preto zo žartu spýtal, kedy bude mať tretiu operáciu.

07. jún 2023, 17:19

Pápež František počas generálnej audiencie vyzval, aby sa ľudia vo štvrtok zapojili do iniciatívy Minúta za mier. „Medzinárodná katolícka akcia navrhuje, aby sa zajtra o 13. hodine veriaci rôznych denominácií a náboženstiev stíšili v modlitbe a venovali tzv. Minútu za mier. Prijmime toto pozvanie a modlime sa za ukončenie vojen vo svete a osobitne za drahú a sužovanú Ukrajinu,“ uviedol Svätý Otec. K zapojeniu sa pozval Slovákov aj predseda KBS Bernard Bober. (vatican news, tkkbs)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.