Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. august 2021, 16:17

V afganskom Kábule čakajú na evakuáciu aj jezuiti a sestry Matky Terezy

V afganskom Kábule čakajú na evakuáciu aj jezuiti a sestry Matky Terezy

Letisko v Kábule. Foto AP/Shekib Rahmani

Z letiska v Kábule páter Sequeira požiadal o modlitby za seba a za všetkých, ktorí prežívajú tento dramatický moment prechodu, a potvrdil, že situácia je „chaotická“ a vládne neistota.

Kompletné prevzatie moci Talibanom má v Afganistane dopad na prítomnosť katolíckych misionárov. Jezuiti sa rozhodli pozastaviť na neurčito svoje pôsobenie na území tejto krajiny.

V Kábule čakajú na repatriáciu dvaja indickí jezuiti: vedúci misie v Afganistane páter Jerome Sequeira a páter Robert Rodrigues. V podobnej situácii sú aj štyri sestry Matky Terezy, misionárky lásky, medzi ktorými je aj jedna Indka.

Predseda Konferencie jezuitských provincií Južnej Ázie páter Stany D'Souza potvrdil, že obaja spomenutí jezuitskí kňazi sú v poriadku a že sú v stálom kontakte so spolubratmi.

Z letiska v Kábule páter Sequeira požiadal o modlitby za seba, za pátra Rodriguesa a za všetkých, ktorí prežívajú tento dramatický moment prechodu, a potvrdil, že situácia je „chaotická“ a vládne neistota.

Existujú obavy, že obsadení všetkých kľúčových postov štátnej správy môže Taliban vypracovať zoznam organizácií a osôb, ktoré si vezme na mušku. Podľa niektorých miestnych správ islamistické milície už začali od dverí k dverám identifikovať niektorých ľudí.

Spolu s misionárkami lásky sú jezuiti v Afganistane prítomní od roku 2004, tri roky po tom, čo Spojené štáty odstavili od moci Taliban, a dva roky po tom, čo v krajine v roku 2002 Ján Pavol II. založil katolícku misiu.

Inzercia

Rozvinuli svoju činnosť v oblasti pomoci utečencom a v oblasti vzdelávania, kde vyškolili 300 učiteľov, ktorí umožnili vzdelávať 25-tisíc chlapcov a najmä dievčat, ktorým predchádzajúci režim Talibanu zakazoval chodiť do školy. Bola to cenná, no i neustále riskantná práca v krajine, kde sa vojna nikdy neskončila.

Pripomeňme, že 2. júna 2014 bol bojovníkmi Talibanu unesený indický jezuitský kňaz Alexis Prem Kumar počas návštevy školy v provincii Herat. Prepustili ho po ôsmich mesiacoch.

S pribúdajúcimi dramatickými správami z Afganistanu rastú obavy aj u Cirkvi v susednom Pakistane. Kamiliánsky páter Mushtaq Anjum pre ázijskú katolícku tlačovú agentúru UCA News vyjadril obavu, že návrat islamistickej skupiny pravdepodobne povedie k zvýšeniu netolerancie voči náboženským menšinám v Pakistane a povzbudí pakistanské fundamentalistické sily, aby sa revanšovali za porážky z posledných dvoch desaťročí: „Fundamentalizmus sa zvýši. Budú presadzovať svoju islamistické razenie v Pakistane, a ako to v takýchto prípadoch býva, následky ponesú kresťania“.

Podobné obavy vyjadrujú aj aktivisti za ľudské práva. Menej alarmujúci je páter Bonnie Mendes, bývalý výkonný tajomník Národnej komisie pre spravodlivosť a pokoj v rámci Pakistanskej biskupskej konferencie, ktorý sa domnieva, že dianie v Afganistane by nemalo zmeniť situáciu Cirkvi v Pakistane, ktorá bola vždy v hľadáčiku islamistov, pretože sa považuje za prozápadnú. „Mnohí ľudia si tu myslia, že udrú Ameriku, keď udrú kresťanov,“ povedal pakistanský kňaz pre agentúru UCA News.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
pred 16 hodinami

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

pred 22 hodinami

V Bolívii vyšetrujú šesť jezuitov, vrátane súčasného provinciála, za krytie sexuálneho zneužívania. V krajine sa tiež vyšetruje sexuálne zneužívanie maloletých spáchané niekoľkými už zosnulými jezuitmi a 5. júna boli obvinení ďalší štyria žijúci rehoľníci. Začiatkom mája Spoločnosť Ježišova suspendovala v rámci interného vyšetrovania skupinu ôsmich bývalých provinciálnych predstavených v Bolívii. (cna)

07. jún 2023, 22:11

Pápež František sa po operácii prebral z celkovej anestézie a má dobrú náladu. Oznámil to  jeho chirurg Sergio Alfieri. „Svätému Otcovi sa darí dobre. Reagoval dobre na operáciu aj na anestéziu. Už je hore, je čulý... a pred desiatimi minútami znovu žartoval,“ povedal chirurg. Pápežovi v roku 2021 operoval hrubé črevo práve on. František sa preto zo žartu spýtal, kedy bude mať tretiu operáciu.

07. jún 2023, 17:19

Pápež František počas generálnej audiencie vyzval, aby sa ľudia vo štvrtok zapojili do iniciatívy Minúta za mier. „Medzinárodná katolícka akcia navrhuje, aby sa zajtra o 13. hodine veriaci rôznych denominácií a náboženstiev stíšili v modlitbe a venovali tzv. Minútu za mier. Prijmime toto pozvanie a modlime sa za ukončenie vojen vo svete a osobitne za drahú a sužovanú Ukrajinu,“ uviedol Svätý Otec. K zapojeniu sa pozval Slovákov aj predseda KBS Bernard Bober. (vatican news, tkkbs)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.