Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. august 2021, 10:28

Kardinál Parolin vysvätil pri návšteve Litvy za biskupa Visvaldasa Kulbokasa

Stal sa tak novým nunciom na Ukrajine, pričom nahradil arcibiskupa Claudia Gugerottiho, ktorý bol menovaný za nuncia v Spojenom kráľovstve.

Kardinál Parolin vysvätil pri návšteve Litvy za biskupa nového nuncia na Ukrajine

Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin bol na oficiálnej návšteve Litvy v súvislosti s biskupským svätením Visvaldasa Kulbokasa.

Pápež František menoval v polovici júna Litovčana Kulbokasa za nuncia na Ukrajine, okrem iného vďaka jeho oboznámeniu sa s touto krajinou z čias jeho pôsobenia na Štátnom sekretariáte. Nový nuncius Kulbokas na Ukrajine nahradí arcibiskupa Claudia Gugerottiho, ktorý bol menovaný za nuncia v Spojenom kráľovstve.

Biskupská vysviacka Visvaldasa Kulbokasa sa stala príležitosťou na predĺženej dvojdňovej ceste s bilaterálnymi stretnutiami na vysokej úrovni, pri ktorých šéf vatikánskej diplomacie najprv rokoval s prezidentom Gitanassom Nausědom, predsedníčkou parlamentu (Seimas) Viktóriou Čmilyte-Nielsenovou, premiérkou Ingrid Šimonytovou a ministrom zahraničia Gabrielom Landsbergisom.

V sobotu 14. augusta, na liturgickú spomienku sv. Maximiliana Kolbeho, sa vo Vilniuskej katedrále konal obrad biskupského svätenia nového apoštolského nuncia na Ukrajine Visvaldasa Kulbokasa, ktorému za účasti všetkých litovských biskupov predsedal vatikánsky štátny sekretár.

„Svätý Otec ťa posiela na Ukrajinu, kde po stáročia žijú spoločne rôzne cirkevné spoločenstvá. Je to krajina s bohatou a rozmanitou kultúrou a mnohými rôznymi etnickými skupinami,“ povedal v homílii kardinál.

Vatikánsky štátny sekretár poveril nového nuncia, aby „na Ukrajine šíril slovo Svätého Otca o mieri a zmierení, aby sa tak všetci s veľkorysosťou zapojili do hľadania stabilnej pôdy pre porozumenie, aby hlásal evanjelium so všetkou múdrosťou a trpezlivosťou a verne uchovával a odovzdával to, čo prijal - poklad viery“.

Ako vyslanec, ktorý zastupuje pápeža a Svätú stolicu, má však zároveň „rokovať s nasadením, stálosťou a apoštolskou horlivosťou, posilňovať spoločenstvo medzi univerzálnou cirkvou a jednotlivými cirkvami, informovať Svätého Otca o živote cirkví s ich nádejami a ťažkosťami a tlmočiť povzbudenie a hlas Petrovho nástupcu“.

Kardinál Parolin pripustil, že nunciove poslanie je ťažké, a preto je treba dušu spevniť „brnením, ktoré jej poskytuje modlitba“. Jedine tak je totiž možné „pochopiť skutočné potreby a priority a konať ako pravý pastier v nasledovaní Dobrého pastiera“.

Inzercia

V závere hlava vatikánskej diplomacie odporučila novému nunciovi ako príručku pre život pápežského veľvyslanca desatoro, ktoré pápež načrtol pri stretnutí s vatikánskymi diplomatmi v roku 2019, aby tak „zastával svoju funkciu v radosti muža, patriaceho k cirkvi, ktorý vie, že potrebuje Božie požehnanie, a snaží sa ho získať svätým životom“.

Arcibiskup Kulbokas sa v rozhovore pre litovskú redakciu Vatikánskeho rozhlasu vyjadril k svojmu novému pôsobisku a náročnej službe, ktorá ho čaká.

Visvaldas Kulbokas opisuje nečakané pozvanie na Pápežskú cirkevnú akadémiu, vatikánsku diplomatickú školu, a hovorí o svojom vstupe do diplomatických služieb Svätej stolice v roku 2004, keď pracoval najprv na nunciatúre v Libanone, potom v Holandsku a Rusku a následne na vatikánskom štátnom sekretariáte, následne bol vyslaný na nunciatúre v Keni.

Nový nuncius na Ukrajine pôsobil v minulých ôsmich rokoch (2012-2020) v druhej sekcii štátneho sekretariátu pre vzťahy so štátmi a jednou z jeho hlavných úloh boli práve vzťahy s Ukrajinou, čo bol jeden z rozhodujúcich dôvodov pre jeho menovanie za pápežského veľvyslanca v Kyjeve.

„Pretože som pracoval vo Vatikáne,“ hovorí arcibiskup Kulbokas, „viem, čo Svätý Otec chce. Jeho očakávaním je nepochybne predovšetkým mier, mier nie za každú cenu, ale vždy iba mier. Cirkev k tomu môže prispieť. Musí pracovať pre mier. Nemáme veľa politických nástrojov, ale musíme sa snažiť. Svätý Otec ma teda prirodzene posiela, aby som sa čo najviac usiloval o mier a tiež o jednotu Cirkvi, o vnútornú jednotu a dobré vzťahy s ostatnými kresťanskými cirkvami, aby tieto vzťahy boli čo najviac bratské. To sú dve hlavné hľadiská môjho budúceho poslania“.

Na otázku, či už navštívil Ukrajinu odpovedal, že „na Ukrajine som bol pred niekoľkými rokmi, v júni 2016, keď som sprevádzal štátneho sekretára kardinála Pietra Parolina.“

„Prekvapilo ma, ako je to krásna krajina, takže svoju službu na Ukrajine skutočne začínam s nadšením ... To, čo bolo doteraz povedané, je len jeden aspekt. Ale je tu ešte jeden aspekt, o ktorom rozprávam svojim priateľom. Áno, bol som menovaný za nuncia, bol som menovaný za biskupa a na prvý pohľad sa môže zdať, že je to rozdiel. Ale v skutočnosti sme stále rovnakí ľudia, tí istí priatelia, kňazi alebo laici.“

„Novým postavením sa niečo mení, je nám zverená nejaká úloha, ale mojím želaním je, aby sa vzťahy menili čo najmenej. To je môj osobný sen a prianie. A hlavné je, že sa vždy navzájom podporíme v modlitbách. Preto o ne žiadam, za svoju prácu na Ukrajine, ktorá bude naozaj veľmi obtiažna, pretože bude vyžadovať veľa odvahy a múdrosti, kreativity a presných slov. A k tomu je potrebné veľa Ducha Svätého,“ uviedol nový nuncius na Ukrajine.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Biskupi krajín EÚ si budú tento týždeň voliť v Ríme nové vedenie Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE). Doterajší predseda luxemburský kardinál Jean-Claude Hollerich sa už neuchádza o túto funkciu na ďalšie päťročné obdobie. Voľby predsedu a štyroch podpredsedov budú v stredu, na druhý deň prijme biskupských delegátov EÚ pápež František. Slovensko zastupuje v COMECE bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko. (comece.eu)

pred 4 hodinami

Najnovšie svedectvo vysokého vatikánskeho úradníka arcibiskupa Edgara Peñu Parru ukazuje, že pápež František bol nielen informovaný, ale aj zapojený do rokovaní o získaní plnej kontroly nad luxusnou nehnuteľnosťou v Londýne, do ktorej akcií investoval Štátny sekretariát, čo je teraz predmetom súdneho sporu. Peña Parra vypovedal pred vatikánskym súdom o tom, ako ho pápež v decembri 2018 zavolal do Domu sv. Marty, kde našiel Františka s právnikom Emanuelom Intendentem a Giuseppem Milanesom – osobami zapojenými do spornej transakcie. (aci stampa)

pred 15 hodinami
pred 21 hodinami

Laici pracujúci pre cirkev na plný úväzok by dnes už mali byť čímsi normálnym, hovorí líder spoločenstva Rieka Života Bohuš Živčák. „Ak by sme sa na cirkev pozreli cez biznis model, tak my sa spoliehame na to, že necelé dve percentá firmy, ktoré tvorí duchovenstvo, budú pracovať tak, že celá cirkev firma bude životaschopná a prosperujúca. To je nezmysel. Nebude to fungovať, keď 98 % ostane pasívnych,“ konštatuje Živčák.

18. marec 2023, 09:10

Najvyšší správny súd v Prahe potvrdil rozhodnutie českého ministerstva kultúry, ktoré odmietlo zaregistrovať Konopnú cirkev. „Nevykazuje žiadne vnútorné znaky ako tradičné náboženstvá, najmä preto, že v ňom úplne absentuje vzťah k metafyzickému, resp. sakrálnemu svetu, nerieši existenciálne otázky, zameriava sa len na špecifický aspekt života (prospešnosť konope) a neobsahuje zrozumiteľný etický systém,“ píše sa v rozsudku. (christnet)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.