Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. august 2021, 09:40

Pravoslávie

Patriarcha Bartolomej navštívi Ukrajinu

Patriarcha Bartolomej navštívi Ukrajinu

Ekumenický patriarcha pravoslávnej cirkvi Bartolomej I. celebruje omšu pri príležitosti sviatku Zosnutia Presvätej Bohorodičky v kláštore Sümela v tureckom Trabzone v nedeľu 15. augusta 2021. Foto: TASR/AP

Zatiaľ nezverejnili podrobný program Bartolomejovej štvordňovej návštevy aj z dôvodu, aby sa predišlo plánovaným rušivým akciám.

 

Konštantínopolský ekumenický patriarcha absolvuje od 21. do 24. augusta oficiálnu návštevu Ukrajiny pri príležitosti 30. výročia vyhlásenia jej nezávislosti.

Informovala o tom agentúra Kathpress.

Kyjevský metropolita Epifanij (Dumenko) dúfa, že Bartolomejova návšteva prispeje k urýchleniu vnútropravoslávneho procesu uznania jeho Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny, ktorej v januári 2019 Konštantínopolský ekumenický patriarchát priznal autokefáliu, za čo mu Moskovský patriarchát a jemu podliehajúca Ukrajinská pravoslávna cirkev vypovedali eucharistické spoločenstvo.

Doposiaľ nebol zverejnený podrobný program Bartolomejov štvordňovej návštevy na Ukrajine. Zaiste kvôli tomu, aby sa predišlo plánovaným rušivým akciám. Odmietavé i podporné stanoviská k návšteve konštantínopolského ekumenického patriarchu na Ukrajine sa demonštrujú zatiaľ hlavne sa sociálnych sieťach.

Bartolomej má naplánované dve božské liturgie s biskupmi a veriacimi Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny: v kyjevskom Chráme sv. archanjela Michala, ktorý s priľahlým monastierom slúži ako centrum tejto cirkvi (21. august); a pred kyjevskou Katedrálou Santa Sofia, ktorá je historickým srdcom kresťanstva na Ukrajine (22. august).   

Na programe Bartolomejovej návštevy je stretnutie s deťmi, ktorých otcovia padli vo vojne na východnej Ukrajine, a položenie venca v pamätníku obetiam ukrajinského holodomoru z 30. rokov minulého storočia. V kyjevskom Chráme sv. Andreja, ktorý patrí Ekumenickému patriarchátu, bude Bartolomej predsedať večierni.

Ekumenický patriarcha sa stretne s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, s predsedom vlády Denysom Šmyhalom a s predsedom parlamentu (Verchovnej rady) Dmytrom Razumkovom. Bartolomeja prijmú aj veľvyslanci Turecka a Grécka na Ukrajine. V utorok 24. augusta sa Bartolomej napokon zúčastní na oficiálnych oslavách 30. výročia vyhlásenia ukrajinskej nezávislosti.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 59 minútami

Moskovský pravoslávny patriarcha Kirill na stretnutí s novým veľvyslancom Ruska pri Svätej stolici zdôraznil dôležitosť dialógu s Vatikánom. Patriarcha povedal Ivanovi Soltanovskému, že komunikácia medzi oboma denomináciami bola v minulosti vzájomne výhodná. Hlava cirkvi dodala, „že je dôležité, aby sme v tejto historickej fáze vývoja správne nadviazali vzťahy s Vatikánom“. Súčasné výzvy nie sú vo vyhlásení Moskovského patriarchátu konkrétne menované.(kathpress)

30. máj 2023, 19:15

Alojz Tkáč v čase, keď mu bol odobratý štátny súhlas, cestoval po Slovensku, mapoval cirkevnú situáciu a podrobnú kritickú analýzu v roku 1982 prepašoval do slovenského časopisu v Ríme. ŠtB na to prišla až po troch rokoch a musela byť veľmi zaskočená, navyše o takejto jeho činnosti napriek jeho sledovaniu nič nevedela. Čo ešte o jeho živote odkrýva 480-stranový zväzok komunistickej tajnej polície? Píšu František Neupauer a Lukáš Obšitník.

30. máj 2023, 13:40

Pražský arcibiskup Jan Graubner sa poznal s Alojzom Tkáčom z 90. rokov, sedávali spolu na zasadnutiach biskupských konferencií. „Bol taká pokojná sila, vedel, čo chce, a vždy do toho išiel s veľkým pokojom. Nerobil v ničom problém, ale vedel dosiahnuť spoločné dobro,“ spomínal Graubner na brífingu po pohrebných obradoch. Emerita Tkáč na pohrebe kardinála Jozefa Tomka vlani v auguste s úsmevom avizoval verejnosti, že ďalší pohreb bude ten jeho. „Aj keď sa niekedy tváril vážne, myslím, že v duši mal zmyslu pre humor dosť,“ reagoval dnes po rozlúčke s ním Graubner.

30. máj 2023, 11:51

Pápež František v sústrastnom telegrame ocenil zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča za jeho vernosť a apoštolskú horlivosť v tajnej cirkvi v časoch ateistického komunistického režimu. V telegrame, ktorý v mene Svätého Otca zaslal vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin, vyzdvihol zosnulého ako „pastiera, ktorý s neúnavným zápalom vykonával svoju službu“.

30. máj 2023, 11:14

Až do obdobia pandémie išiel zosnulý arcibiskup Alojz Tkáč ako píla, povedal počas pohrebnej svätej omše arcibiskup Bernard Bober. „Bral si dokonca aj po dve birmovky v jeden deň. Museli sme ho doslova brzdiť a šetriť, lebo on sa nešetril,“ povedal arcibiskup Bober v homílii. „Bol síce úsečný a stručný v reči, no presvedčivý v priamosti a čitateľný vo svojich rozhodnutiach,“ dodal. Prečítajte si homíliu v plnom znení.

30. máj 2023, 08:47

Minister zahraničia Miroslav Wlachovský sa dnes stretne s vatikánskym sekretárom pre vzťahy so štátmi, arcibiskupom Paulom Richardom Gallagherom. Diskutovať budú o vzájomných vzťahoch, humanitárnych aktivitách či vývoji situácie v súvislosti s pokračujúcou ruskou agresiou proti Ukrajine. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.