Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. august 2021, 15:37

Vatikán

Voliť pápeža môže 122 kardinálov z 219 členov kardinálskeho kolégia

Najstarším kardinálom je 97-ročný Slovák Jozef Tomko.

V stredu 18. augusta bývalý diplomat a bývalý prefekt Kongregácie pre klérus kardinál Beniamino Stella dovŕšil 80 rokov, čím stratil právo zúčastniť sa na budúcom konkláve. V súčasnosti je tak počet kardinálov-voličov 122 z 219 členov kardinálskeho kolégia.

V súčasnosti je 97 kardinálov-nevoličov, z toho 48 vymenovaných Jánom Pavlom II., 27 Benediktom XVI. a 22 Františkom.

Spomedzi 122 kardinálov s volebnými právami Ján Pavol II. vymenoval do kardinálskeho kolégia trinástich, 39 jeho nástupca a 70 pápež František.

Najstarším kardinálom je Slovák Jozef Tomko (nar. 11. marca 1924). O týždeň mladší od neho je kardinál Alexandre José María dos Santos OFM (18. marca 1924) z Mozambiku. Naopak, najmladším je stredoafričan Dieudonné Nzapalainga (narodený 14. marca 1967).

Najdlhšie sú členmi kardinálskeho kolégia Michael Michai Kitbunchu z Thajska, Alexandre do Nascimento z Angoly a Thomas Stafford Williams z Nového Zélandu. Menovaní boli 2. februára 1983.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 22 hodinami

Španielska biskupská konferencia zverejnila správu, ktorá obsahuje 927 svedectiev o sexuálnom zneužívaní v cirkevnom prostredí. V rokoch 1945 – 2022 bolo identifikovaných 728 údajných páchateľov, pričom takmer polovica prípadov sa údajne odohrala v školskom prostredí. Biskupi zdôraznili, že cirkev v súčasnosti prevádzkuje viac ako dvesto kancelárií, kde môžu ľudia hlásiť svoje sťažnosti. (cna)

08. jún 2023, 20:29

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
08. jún 2023, 14:12

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.