Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. august 2021, 19:05

Vedecká knižnica prezentuje unikátnu Vizsolyskú Bibliu

Vedecká knižnica prezentuje unikátnu Vizsolyskú Bibliu

FOTO TASR - Roman Hanc

Ide o najstarší kompletný preklad Biblie do maďarčiny. Košice sú tak jedným z troch miest na svete, kde môže návštevník vidieť jej originál zo 16. storočia. 

Stálu expozíciu venovanú Vizsolyskej Biblii, ktorá patrí k najvýznamnejším pamiatkam hmotného kultúrneho dedičstva Maďarska, otvorili vo štvrtok v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach.

Nazvaná je podľa maďarskej obce Vizsoly, známa je aj ako Károlyiho Biblia podľa mena jej tlačiara. V zbierkach ŠVK ju identifikovali odborníci venujúci sa historickým fondom. Vo svete sa v archívoch a súkromných zbierkach nachádza celkovo len 58 takýchto exemplárov zo 16. storočia. Najstarší originál je možné vidieť v múzeu Gáspára Károlyiho v maďarskom Gönci. Ucelenú zbierku jej vydaní v maďarčine vlastní reformovaný cirkevný zbor vo Vizsolyi, ktorý už 30 rokov ponúka návštevníkom rozsiahlu expozíciu venovanú nielen tejto Biblii, ale aj historickým udalostiam súvisiacich s jej vydaním a šírením.

Stála expozícia v Košiciach sa nachádza v priestoroch študovne historických fondov na ulici Pri Miklušovej väznici. Návštevníkom bude k dispozícii aj jej zdigitalizovaná verzia. V expozícii budú vystavené aj vzácne tlače v zbierkach knižnice pochádzajúce z typografických dielní 16. storočia patriace k najvýznamnejším dokumentom knižnej kultúry a predstavujúce významnú súčasť nášho kultúrneho dedičstva.

"V zrenovovanom priestore expozície chceme príležitostne pri dôležitých udalostiach postupne návštevníkom sprístupniť aj vzácne inkunábuly uchovávané v našich zbierkach," povedala riaditeľka ŠVK Darina Kožuchová. Biblii bude venovaná aj webová stránka, prostredníctvom ktorej sa budú môcť záujemcovia zaregistrovať na prehliadku expozície.

"Touto expozíciou chceme prispieť k zvýšeniu informovanosti a povedomia verejnosti nielen o jedinečnom kultúrnom dedičstve v našom meste, ale poukázať aj na ďalšiu zaujímavú udalosť patriacu k stáročia trvajúcej spoločnej histórii," dodala manažérka projektu Renáta Kováčová.

Projekt s názvom Unikát maďarskej literatury – Vizsolyská Biblia v Košiciach je financovaný z Fondu malých projektov v rámci programu Interreg V-A Slovensko - Maďarsko. Okrem Ministerstva kultúry (MK) SR, ktoré je zriaďovateľom ŠVK, sa na projekte podieľa ako maďarský partner Reformovaný zbor v obci Vizsoly.

Inzercia

Dnes treba vedieť

09. jún 2023, 07:22

Španielska biskupská konferencia zverejnila správu, ktorá obsahuje 927 svedectiev o sexuálnom zneužívaní v cirkevnom prostredí. V rokoch 1945 – 2022 bolo identifikovaných 728 údajných páchateľov, pričom takmer polovica prípadov sa údajne odohrala v školskom prostredí. Biskupi zdôraznili, že cirkev v súčasnosti prevádzkuje viac ako dvesto kancelárií, kde môžu ľudia hlásiť svoje sťažnosti. (cna)

08. jún 2023, 20:29

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
08. jún 2023, 14:12

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.