Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. august 2021, 16:35

V Afganistane pravdepodobne ostal jediný katolícky kňaz

Taliansky kňaz Gianni Scalese bol v novembri 2014 pápežom Františkom vymenovaný za predstaveného „misio sui iuris“ v Afganistane. Sídlo tohto územného celku Katolíckej cirkvi, založeného v roku 2002, sa nachádza v priestoroch talianskej ambasády.

Pravdepodobne posledným zostávajúcim katolíckym kňazom v Afganistane je taliansky mních, ktorý sa nachádza na veľvyslanectve svojej krajiny v Kábule ovládanom Talibanom.

„Stále sme tu,“ napísal don Gianni Scalese v e-maile citovanom 16. augusta talianskymi novinami Corriere di Bologna. Zároveň na webovej stránke 12porte bolonskej arcidiecézy rehoľník vyzval k modlitbám za Afganistan a jeho obyvateľov.

Čítajte tiež

Gianni Scalese, ktorý v týchto dňoch oslavuje 66. narodeniny, bol v novembri 2014 pápežom Františkom vymenovaný za predstaveného „misio sui iuris“ v Afganistane. V Kábule pôsobí od januára 2015. Sídlo tohto územného celku Katolíckej cirkvi, založeného v roku 2002, sa nachádza v priestoroch talianskej ambasády. Veriaci zhromaždení okolo nej sú predovšetkým zahraniční občania, diplomati, vojenskí a civilní pracovníci.

Odhaduje sa, že medzi 38 miliónmi obyvateľmi tejto krajiny žije iba niekoľko tisíc kresťanov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Paul Richard Gallagher vystúpi v pondelok v Bratislave na otvorení medzinárodného fóra Globsec 2023. V utorok sa arcibiskup stretne s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Wlachovským. (vatican news)

27. máj 2023, 14:14

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • ako si spomínajú na zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča kňazi,
  • čím môže byť povzbudením rozhovor s novým prefektom Dikastéria pre biskupov
  • a čo povedal životopisec Benedikta XVI. Peter Seewald na stretnutí so slovenskými médiami, kde nechýbal denník Postoj.
27. máj 2023, 12:01

Vladimir Putin nariadil vrátiť slávnu ikonu Najsvätejšej Trojice od Andreja Rubleva Ruskej pravoslávnej cirkvi. Umelecké dielo, ktoré štát skonfiškoval pred vyše sto rokmi, bude na dva týždne vystavené v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa. S vystavením ikony z roku 1411 nesúhlasi štátna Tretjakovská galéria, kde bola ikona doteraz. Podľa odborníkov je v nestabilnom stave a potrebuje urgentnú obnovu. (kathpress)

27. máj 2023, 07:05

Vatikánsky proces proti kardinálovi Becciuovi sa skončí najskôr v októbri. Predseda senátu Giuseppe Pignatone oznámil, že posledný výsluch svedkov je naplánovaný na 13. jún. Po zákonnej letnej prestávke prídu na rad spoloční žalobcovia. Proces s kardinálom Becciuom a ďalšími deviatimi ľuďmi prebieha od júla 2021. Obvinení sú z nadobudnutia nehnuteľnosti v Londýne, ktorú potom Štátny sekretariát predal s vysokou stratou. (kathpress)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.