Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
24. august 2021

Izrael a očkovanie

Aj slovenská krajná pravica si z Orbána vyberá len to, čo jej pasuje

Skutočný Viktor Orbán presadzuje tvrdú proizraelskú aj provakcinačnú líniu.

Aj slovenská krajná pravica si z Orbána vyberá len to, čo jej pasuje
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Skutočný Viktor Orbán presadzuje tvrdú proizraelskú aj provakcinačnú líniu.

O čo viac sa stáva Viktor Orbán obrazom nepriateľa v európskych a amerických liberálnych salónoch, o to viac získava maďarský premiér na popularite v rôznych extrémistických kruhoch naprieč Európou, kde považujú Orbána za hrdinu odboja proti bruselskému establišmentu.  

V tejto súvislosti je veľmi výpovedný status a video exkotlebovca Mariána Ďuriša, ktoré dosiahlo vysokú zdieľanosť, na facebooku má cez 130-tisíc pozretí. Ďuriš si vybral pasáže z nedávneho rozhovoru amerického moderátora Tuckera Carlsona s Viktorom Orbánom a namiešal z toho kokteil, ktorý sa bude čo najviac páčiť kotlebovsko-blahovskému publiku.

Pre tých, ktorí sledovali rozhovor priamo na Fox News (alebo na YouTube), bolo na prvý pohľad nápadné, čo v tomto videu chýba. Zmizli nasledujúce pasáže:

- tá, v ktorej Carlson pripomína Orbánovi dobré vzťahy s Trumpom, ale tiež to, že bol dlhodobo asi najbližším spojencom izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Európe;

- Orbánova odpoveď, že áno, Bibi – ako Netanjahua nazýva – ho naozaj podporoval, snažil sa vždy mať dobré vzťahy s celým stredoeurópskym regiónom a jeho strata je veľkou stratou pre Maďarsko;

- Carlsonova otázka a Orbánova odpoveď, kde Orbán hovorí o antisemitizme svojich oponentov sprava (Jobbik), ktorí sú súčasťou opozičného bloku;

- Orbánova replika, že jeho vláda je pro-americká, pro-izraelská a pro-NATO.

Je zjavné, že vypustenie práve týchto momentov nebude celkom náhodné. A je tiež príležitosťou pripomenúť, že Orbán zastáva pozície, ktoré sú v príkrom rozpore s tým, čo hlása tábor krajnej pravice. Reč bude o Orbánovom postoji k Izraelu a o proticovidovej vakcinačnej politike.

Najbližší spojenec Izraela v Európe

Maďarský investigatívny web Direkt36 sa pred časom v obsiahlej analýze Szabolcsa Panyieho venoval vývoju maďarsko-izraelských vzťahov za Orbánovej a Netanjahuovej vlády. Mimochodom, Panyi je tým novinárom, ktorého maďarská vláda pravdepodobne sledovala skrze izraelský špionážny program Pegasus, predávaný len s povolením izraelského ministerstva obrany.

Späť k Panyiovmu článku. Začína sa spomienkou na Orbánovo stretnutie s Netanjahuom v jeruzalemskom hoteli King David v roku 2005. Obaja boli vtedy zranení a frustrovaní svojím odstavením od moci (Orbán bol prvýkrát premiérom v rokoch 1998 až 2002, Netanjahu 1996 až 1999) a plánovali veľkolepý comeback. Rýchlo si k sebe našli cestu a stali sa priateľmi. Ich priateľstvo potom vydláždilo cestu k tomu, čo spomenul Carlson – teda Maďarsko sa stalo najbližším spojencom Izraela v EÚ.

„Bola to láska,“ spomína Péter Brauer, ktorý slúžil ako Orbánov tlmočník počas jeho štvordňového výletu do Izraela.

Orbán sa vrátil do Maďarska bohatší o skúsenosti a predovšetkým o úzke väzby a politické spojenectvo s Netanjahuom a jeho stranou Likud. Tento vzťah zmenil doktrínu Fideszu, ktorý predtým vyznával rovnováhu medzi arabským svetom a židovským štátom, otvoril novú kapitolu vo vzťahoch medzi maďarskou pravicou a Židmi a zmenil pomery síl v maďarskej židovskej komunite. Orbánovi tiež po rokoch izolácie otvoril za Trumpovej administratívy dvere do Spojených štátov.

Maariv, izraelský pravicový denník, priniesol rozhovor s mladým premiérom Maďarska Viktorom Orbánom krátko po jeho víťazstve v roku 1998. Orbán povedal, že jeho Maďarsko bude priateľom Izraela, ale netrvalo dlho a vláda čelila kritike. Ani nie tak od samotného Izraela, ako od amerických liberálnych kruhov. 

Predvolebná kampaň v roku 2002 bola drsná a Orbána osobne zmenila. Ľavicová opozícia napríklad tesne pred voľbami rozšírila prostredníctvom esemesiek správu, že Orbán zbil svoju ženu tak, že je v nemocnici a práve podstupuje operáciu (otrasená pani Orbánová musela vystúpiť v televízii a poprieť, že by sa jej manžel kedy dotkol).

Alebo že má závažné psychické ťažkosti, s ktorými sa lieči na psychiatrickej klinike v Rakúsku. A kým v zahraničí s obľubou šírila naratív o Orbánovi antisemitovi, medzi vidieckymi voličmi živila ohováranie, že je Róm, menej často Žid. Fidesz nakoniec v roku 2002 tesne prehral.

Orbán si z tejto skúsenosti vzal poučenie, že nabudúce už nič nenechá na náhodu. Nabudúce bude mať médiá. Nabudúce bude hrať tvrdo. A okrem iného začal ako líder opozície hľadať po svete partnerov.

Tak sa, pôvodne s neveľkou chuťou, vypravil aj do Izraela, kde v tom čase spoluvládol pravicový Likud. Benjamin Netanjahu však v tejto vláde nebol premiérom, ale ministrom financií.

Izrael Orbána uchvátil. Podľa Breuera, ktorý ho sprevádzal, je to jeden z maďarských politikov, ktorý dobre pozná Starý a Nový zákon. Prešiel si krížovou cestou, Via Dolorosa, všetko vedel a identifikoval biblické miesta takmer kameň po kameni. Okrem Svätej zeme a duchovných zážitkov sa Orbánovi páčili ľudia, priamočiarosť Izraelčanov a úprimnosť jeho politických náprotivkov.

Podľa Slomóa Kövesa, rabína maďarského Chabada, ktorý udržuje úzke vzťahy s vládou, Orbán na Izraeli vždy obdivoval to, ako Izrael funguje ako hrdý národný štát, nesmierne silný napriek hrozbám, ktoré ho obklopujú. Pri jeho štátnej návšteve v roku 2018 za ním prišiel maďarský Žid zo Sedmohradska a pýtal sa, aké to je byť v Izraeli, ako sa mu tu páči.

„Je to dobrý pocit byť v krajine, kde ľudia môžu byť hrdo sami sebou,“ odpovedal mu Orbán.

Orbán tiež videl paralely medzi „utláčaním“ izraelskej a maďarskej pravice, k čomu ich s „Bibim“ viazalo mnoho osobných príbehov, hovorí Köves. Myslí tým zrejme fakt, že maďarské ani izraelské médiá ani kultúrna sféra oboch krajín pravici nepriala.

V roku 2006 Likud aj Fidesz opäť prehrali voľby. Po vzniku Jobbiku tu navyše pribudla strana, ktorá na Fidesz útočila z antisemitských pozícií. Na weboch Jobbiku Fidesz prezývali „Zsidesz“, neonacistický Kuruc zverejnil zoznam židovských, rómskych a homosexuálnych poslancov Fideszu. Od rozšírenia Európskej únie v roku 2004 si Izrael sľuboval, že nové členské krajiny budú viac proizraelské než západné štáty. V tom čase však nešlo o Maďarsko, kde vládli západne konformní socialisti, ale o Českú republiku.

Tamir Wertzberger, ktorý vedie maďarskú kanceláriu Likudu, hovorí, že v roku 2015 začal Likud systematicky nadväzovať vzťahy so stranami, ako je Fidesz na inštitucionálnej úrovni. Wertzberger je priamo v Budapešti, on a Eli Hazan, zahraničný tajomník Likudu, fungujú ako spojka medzi Fideszom a Likudom.

Ďalším dôležitým bodom bola podľa Wertzbergera migračná kríza, v ktorej medzinárodné organizácie a vlády krajín EÚ postoj Maďarska odsudzovali, zatiaľ čo izraelská pravicová vláda preň mala pochopenie.

Maďarsko sa čoskoro úplne odrezalo od palestínskej politiky EÚ a všetka činnosť sa scvrkla na pomoc palestínskym kresťanom v rámci programu Hungary Helps. Prispeli k tomu aj drastické personálne zmeny na ministerstve zahraničia, kam nastúpil nový minister Péter Szijjártó. Ten nasadil nový prísne realistický kurz, ktorý úplne opustil akúkoľvek politiku ľudských práv, na ktorú sa odvoláva EÚ.

Pre Maďarsko je podľa Panyiovho článku na Strednom východe najdôležitejších päť štátov v nasledujúcom poradí: Izrael, Turecko, Egypt, Saudská Arábia a Irán. Pokiaľ ide o propalestínske Turecko, „Orbán vie, že nás milujú bez ohľadu na čokoľvek“, a „zvyšok sa o Palestínčanov vôbec nestará,“ hovorí zdroj z ministerstva zahraničia.

(Prečo Turci Maďarov milujú? Svoju úlohu pravdepodobne zohráva fakt, že niektoré prúdy na tureckej i maďarskej krajnej pravici presadzujú idey turánizmu a panturkizmu, v rámci ktorých sú Turci a Maďari príbuzní – v Turecku je to napríklad organizácia Šedí vlci; hoci možno úspešne pochybovať, že tomu Erdogan či Orbán verí, niekedy tieto odkazy vedome používajú.)

Proizraelská politika Maďarska je veľmi dôsledná. Počas obchodnej dohody EÚ s Jordánskom muselo byť kvôli Maďarsku torpédované všetko, čo bolo považované za antiizraelské alebo propalestínske. Maďarské ministerstvo zahraničia inštruuje diplomatov, aby zo spoločných dokumentov EÚ vyraďovali čokoľvek, o čom sa domnievajú, že by si to Izrael neprial.

„Čo môžeme urobiť pre Izrael, je rozobrať zahraničnú politiku EÚ,“ vysvetlil Panyiovi diplomatický zdroj. V rebríčku izraelského denníka Haaretz, ktorý skúmal hlasovanie členov EÚ, vyšlo Maďarsko ako krajina s najviac proizraelskou politikou (na opačnej strane rebríčka sa ocitlo tradične Írsko).

Orbán osobne intervenoval, aby Maďarsko zablokovalo rezolúcie odsudzujúce USA za uznanie Jeruzalema a presun americkej ambasády do Jeruzalema.

V marci 2019 potom Maďarsko ako prvý štát EÚ otvorilo v Jeruzaleme kanceláriu zahraničného obchodu s diplomatickým statusom. Z ďalších príkladov stojí za zmienku napríklad to, že Maďarsko ako jediný štát zablokovalo spoločnú pozíciu EÚ k palestínsko-izraelskému konfliktu na jar 2020 a maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó sa ako jediný predstaviteľ krajiny EÚ zúčastnil na podpísaní dohôd medzi Izraelom, Bahrajnom a Emirátmi v Bielom dome.

Viktor Orbán a Benjamin Netanjahu. Foto – TASR/AP

Tento vzťah podľa Panyiho fungoval obojstranne. Netanjahu Orbána bránil pred obvineniami z antisemitizmu, opakovane verejne oceňoval jeho postoj k Izraelu aj bezpečie, ktoré vytvoril židovskej komunite v Maďarsku. Napriek tomu sa v čase kampane proti Georgeovi Sorosovi na izraelskom ministerstve zahraničia objavili známky niečoho, čomu sa v amerických konzervatívnych kruhoch hovorí deep state. Kariérna byrokracia sa postavila zvoleným politikom.

Bolo to týždeň pred návštevou Netanjahua v Budapešti v roku 2017. Dvaja vysokopostavení úradníci na izraelskom ministerstve zahraničia inštruovali izraelského veľvyslanca v Budapešti Yossiho Amraniho, aby odsúdil kampaň maďarskej vlády proti Sorosovi.

Amrani bol nervózny, nepovažoval to za dobrý nápad, ale nakoniec sa nadriadeným podriadil. V praxi to znamenalo jeho koniec v Budapešti – bol vymenený skôr, než je obvyklé. V statuse na facebooku ambasády Amrani napísal, že kampaň „evokuje smutné spomienky a vyvoláva nenávisť a strach.“

„Bol som úplne v šoku,“ hovorí v Panyiovom článku predstaviteľ Likudu.

„Napísal som esemesku poradcovi Netanjahua, aby problém okamžite s premiérom riešil, pretože niekto sa snaží sabotovať jeho návštevu v Maďarsku. ,Kampaň proti Sorosovi je domáci politický problém a je chybou do toho zasahovať. Navyše vieme, kto je George Soros – je to náš nepriateľ!‘ Napísal som v správe,“ spomína politik.

Ešte v ten deň izraelské ministerstvo zahraničia vydalo dokument, v ktorom sa od Amraniho v podstate úplne dištancovalo.

„Cieľom vyhlásenia (izraelského veľvyslanca) v žiadnom prípade nebolo spochybniť kritiku Georgea Sorosa, ktorý systematicky podkopáva autoritu izraelských demokraticky zvolených vlád a podporuje organizácie, ktoré očierňujú židovský štát a snaží sa mu uprieť právo na sebaobranu,“ napísalo ministerstvo v oficiálnom vyhlásení.

Zahraničný tajomník Likude Hazan sa navyše pochválil, že to on osobne odovzdal maďarskej vláde všetky informácie o tom, čo Soros robí v Izraeli, a to len krátko pred spustením maďarskej kampane.

Izraelská súkromná spravodajská spoločnosť Black Cube zháňala kompromitujúce materiály na pracovníkov Sorosových neziskových organizácií, ktoré potom odovzdala maďarskej vláde.

Do Budapešti sa dostavil Netanjahov syn Jair, známy konzervatívny aktivista, ktorému provládny inštitút usporiadal prednášku, kde bol témou, ako inak, Soros.

A v neposlednom rade je tu osoba Arthura Finkelsteina, politického poradcu, ktorý dlho pracoval pre Netanjahua, ale od roku 2008 až do jeho smrti v roku 2017 bol jeho hlavným klientom Viktor Orbán.

Inzercia

Finkelstein bol PR konzultant a špecialista na kampane, stratégie a prieskumy verejnej mienky. Vyrástol v chudobnejšej židovskej rodine v Brooklyne, vyštudoval ekonómiu a politológiu a kariéru začal ako analytik v televízii NBC.

Postupne sa vypracoval na špičkového poradcu pre politikov. Považoval sa za libertariánskeho konzervatívca, svoje služby poskytoval mnohým pravicovým a konzervatívnym politikom, predovšetkým republikánom v USA, neskôr aj konzervatívcom v Kanade, Izraeli a Európe.

Profesne vychoval rad konzervatívnych poradcov a lobistov. Špecializoval sa na negatívne kampane a podľa svojich kritikov urobil z liberalizmu nadávku. On sám tvrdil, že nikdy nikoho lživo nepošpinil, iba zvýrazňoval negatívne vlastnosti protikandidátov.

Bol aj autorom maďarskej kampane Aby sa Soros nesmial posledný. Hoci poskytoval svoje služby len konzervatívcom, v súkromí bol homosexuál. Jeho oponenti, ktorým prekážalo, že jeho klienti potom v Kongrese hlasujú pre tradičné manželstvo, odhalili jeho homosexualitu v roku 1996 v Boston Magazine. Finkelstein to nepoprel, ale nič to pre neho nezmenilo. Napriek tomu raz využil inštitút, proti ktorému jeho klienti bojovali. Svojho partnera Donalda Curialea, s ktorým žil 40 rokov a vychovali spolu dve dcéry, si vzal v súkromnom ceremoniáli v ich dome v roku 2004. Zomrel v roku 2017 na rakovinu.

Výmenou za podporu v politických konfliktoch s EÚ sprostredkoval Netanjahu Orbánovi celú sieť svojich kontaktov.

„Netanjahu pomáhal Orbánovi ešte v čase, keď bol Fidesz v opozícii. Netanjahu mu pomohol otvoriť dvere v Rusku a Číne,“ povedal Panyiovi únijný diplomat, ktorý udržuje dobré vzťahy s maďarskou vládou. Hlavné však boli Spojené štáty.

S Trumpom poskytovalo spojenectvo s Izraelom Maďarsku ešte viac výhod, pretože prístup izraelskej diplomacie do Bieleho domu bol podľa bývalého úradníka Obamovej administratívy za Trumpa „neuveriteľný“. Trump takisto poslal do Maďarska ako veľvyslanca newyorského biznismena Davida Cornsteina, ktorý si krajinu zamiloval a po krátkom období pôsobil skôr ako vyslanec Maďarska v Bielom dome než naopak.

Na druhej strane si Maďarsko svojimi proizraelskými postojmi „odcudzilo veľké množstvo partnerov“, nedarilo sa mu v „nepriateľskom prostredí EÚ“ vybudovať proizraelskú koalíciu a priateľstvo tiež narážalo na svoje limity z oboch strán.

Maďarsko by otvorilo svoje veľvyslanectvo v Jeruzaleme jedine vtedy, ak by to pred ním urobila iná krajina EÚ. Muselo byť opatrné, pokiaľ ide o Irán, a izraelskej strane sa nepáčili ani jeho úzke väzby s Tureckom. Likud, ktorý má sám afiláciu len do skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov, si tiež prial, aby Fidesz zostal pri mocných európskych ľudovcoch.

Panyi vymenováva ďalšie spojnice medzi Orbánom a Netanjahuom. Ich manželky sa stali priateľkami, ich intelektuálne zázemie je spoločné, Orbán je obdivovateľom kníh niekdajšieho Netanjahuovho poradcu Yorama Hazonyho, s ktorým sa aj osobne stretol, hlavný think-tank Fideszu Századvég a Netanjahuovo Jeruzalemské centrum pre verejné záležitosti nadviazali spoluprácu. V neposlednom rade je tu ortodoxné židovské hnutie Chabad, ktoré v Maďarsku rýchlo našlo reč s pravicou.

Najväčšiu slabosť tohto spojenectva však Panyi vo svojom článku vystihol dokonale – príliš sa personálne dotýka postáv Orbána a Netanjahua.

Keď Orbán v oných scenzurovaných pasážach rozhovoru pripúšťa, že ho porážky Trumpa a Netanjahua ťažko zasiahli a ako politik sa ocitol v novej situácii, nepochybne hovorí pravdu.

Pred dôležitými voľbami prišiel o dvoch veľmocenských lídrov, z ktorých jeden mu prial a druhý pomáhal. Trumpa nahradil Biden, ktorý ho v kampani označil za „totalitárskeho darebáka“. Netanjahua nahradil Naftali Bennet, ktorého Maďarsko nezaujíma, ale má vo svojej vláde liberálne a ľavicové strany, z ktorých líder tej najväčšej, Ja'ir Lapide, ho má po dvoch rokoch vystriedať v pozícii premiéra a negatívnym postojom k Orbánovi sa netají.

Možno je to z Orbánovej strany dokonca volanie o pomoc. A nebude prekvapením, ak sa v ústrety nepriateľstvu západných lídrov ešte viac prikloní na Východ. Ako k turkickým bratom, ktorí Maďarsko milujú „bez ohľadu na čokoľvek“, aj k iným, ako sa svet bude po Afganistane vracať k multipolárnemu modelu.

Bod dva: očkovanie

Nie je žiadnym tajomstvom, že Maďarsko má výrazne vyššiu zaočkovanosť než Slovensko. Plne zaočkovaných bolo k 8. augustu 65,5 percenta dospelých Maďarov a 47,7 percenta dospelých Slovákov.

K 13. augustu tiež už 200-tisíc ľudí dostalo tretiu dávku vakcíny. K vakcinácii sa zaregistrovalo vyše 200-tisíc detí vo veku 12 až 17 rokov a 81 percent z nich už očkovanie dostalo.

Vakcinácia detí prebieha výhradne vakcínami Pfizer a Moderna. Pokiaľ ide o použiteľné vakcíny celkovo, najviac bol vyočkovaný Pfizer (cca 5 miliónov dávok), nasleduje čínsky Sinopharm (2 milióny), ruský Sputnik (1 milión 800-tisíc), AstraZeneca alias Vaxzevria (1 milión 240-tisíc), Moderna alias Spikevax (681-tisíc) a Janssen (125-tisíc). Všetky vakcíny s výnimkou Janssen sú dvojdávkové.

Vláda na očkovanie aktívne nabádala, rovnako ako tá slovenská. Vládnou líniou bolo, že všetky vakcíny sú dobré a zabraňujú vážnym stavom. Značnú zásluhu na vývoji mRNA vakcín mala maďarská biochemička Katalin Karika, ktorá v Maďarsku dostala veľké množstvo cien a vyznamenaní za roky 2020 a 2021.

Pokiaľ ide o ruskú a čínsku vakcínu, Maďarsko začalo pri nákupe týchto „orientálnych“ vakcín konať už na jeseň a nákupy sa finalizovali okolo Vianoc. Išlo o oficiálnu vládnu stratégiu, na ktorú boli Maďari dlho pripravovaní (na druhej strane bola aj predmetom kritiky opozície, ktorá sa zasadzovala len za vakcíny schválené EMA).

Do tejto stratégie zapadli aj problémy s dodávkami v EÚ, ktorú v zaočkovanosti dlho porážali nielen Spojené štáty, Veľká Británia či Izrael, ale aj krajiny ako Čile, Turecko alebo Maroko.

Okrem Sputnika a Sinopharmu bol nakoniec schválený aj ďalší čínsky preparát Cansino alebo indická vakcína Covishield (od ich nákupu však nakoniec vláda upustila kvôli neskorej dodacej lehote).

Pretože nešlo len o Sputnik, ale o viacero vakcín z rôznych kútov sveta a vláda svoj postup komunikovala ako z núdze cnosť vo chvíli, keď EÚ svoju úlohu neplní, diskutovalo sa aj v kritických médiách hlavne o účinnosti a bezpečnosti týchto v EÚ neschválených vakcín, nie o geopolitických otázkach.

A keďže Fidesz disponuje dvojtretinovou väčšinou v parlamente, má svojich sympatizantov na mnohých kľúčových miestach, aj nepolitických (rektor Semmelweissovej univerzity Béla Merkely, populárny šéf záchraniek Pál Győrfi a. i.), a vláda funguje dovnútra veľmi disciplinovane, išlo o spor vláda verzus opozícia s asistenciou rozdelených médií, na ktoré sú Maďari zvyknutí v akejkoľvek otázke.

Vláda obviňovala opozíciu, že je antivakcinačná, hoci tá odmietala len vakcíny neschválené EMA. Časom však opozícia predsa len túto svoju kritiku zmiernila a dokonca niektorí jej politici sa nechali zaočkovať ruskými alebo čínskymi vakcínami (napríklad poslanec Bence Tordai Sputnikom).

Viktor Orbán nemusel čeliť protitlaku z radov vlastnej koalície ani od zodpovedných orgánov ako Igor Matovič. Fidesz si dokáže svoje naratívy presadzovať a komunikovať skrz vlastnú mediálnu sieť. A tentokrát nielen cez ňu. Reklamu na propagáciu očkovania si od vlády nechali zaplatiť napríklad aj najväčšie ľavicové noviny Népszava.

Vpustenie týchto vakcín do obehu sa stretlo s najhoršou vlnou koronavírusu v Maďarsku. Maďarom sa podarilo v novembri zvládnuť druhú vlnu a vláda odvtedy udržiavala novembrové opatrenia. Ešte v prvej polovici februára bola pandemická situácia v Maďarsku lepšia ako v okolitých krajinách, počet ľudí v nemocniciach sa pohyboval okolo 3-tisíc a denne pribúdalo okolo 1 500 nakazených na 15- až 20-tisíc testov.

Na 1. marca vláda dokonca plánovala začiatok otvárania, ktoré chcela aj marketingovo zužitkovať prostredníctvom takzvanej národnej konzultácie. V priebehu druhej polovice februára sa však situácia úplne obrátila bez toho, aby došlo k zmene v opatreniach. Odborníci stále diskutujú, čo tento zlom spôsobilo. Pravdepodobne hrali úlohu nákazlivejšie mutácie.

Krajina sa dostala až na 13-tisíc pacientov v nemocniciach a zdravotný systém kolaboval. Denne umieralo na covid 200-300 osôb, navyše sa začal znižovať ich vekový priemer. Vláda v tejto situácii namiesto sľúbeného uvoľnenia pritvrdila, najmä úmrtnosť však mala veľkú zotrvačnosť a na normálnu úroveň sa vrátila až v priebehu mája.

V tejto situácii si Maďari väčšinou nechceli vyberať. Maďarsko v očkovaní rýchlo predstihlo väčšinu krajín EÚ a o prvé miesto sa striedalo s malou Maltou. Po zaočkovaní prvých niekoľkých desiatok tisíc ľudí Sputnikom a Sinopharmom sa zlomila pôvodná nedôvera v čínsku a ruskú vakcínu a dôvera vo všetky vakcíny prekročila 50 percent (hoci najlepšie si viedol a stále vedie Pfizer) a vzrástla aj celková ochota dať sa zaočkovať.

Tieto dva trendy sa v Maďarsku navzájom stretli.

Medzi motivačné faktory sa radil tiež fakt, že od začiatku otvorenia v apríli až do júla mohli iba ľudia s „imunizačným certifikátom“ (tvrdá kartička v tvare občianky) navštevovať interiéry reštaurácií, divadlá, kiná, bazény, fitcentrá či hromadné akcie.

To sa týkalo aj zápasov EURO, kam mohli cudzinci prísť s PCR testom, ale Maďari museli mať imunizačný certifikát, ktorý nemohli nahradiť testom. Zjavne to zafungovalo, plné tribúny novú vlnu prípadov v Maďarsku nespôsobili.

Tieto opatrenia sa po zaočkovaní 5,5 milióna Maďarov zrušili. Dnes v Maďarsku covid takmer nič nepripomína.

Zamestnanec kontroluje dodávku vakcín od čínskej farmaceutickej spoločnosti Sinopharm. Foto – TASR/AP

Prípravy na štvrtú vlnu sa koncentrujú opäť hlavne na očkovanie. V tejto súvislosti vláda nariadila povinnú vakcináciu zdravotníkov, plánuje vakcinačné dni pre školákov nad dvanásť rokov a neočkovaných seniorov nad 65 rokov navštívia zdravotníci, aby ich na očkovanie presvedčili.

Orbán vo svojom tradičnom piatkovom monológu v maďarskom rozhlase vyhlásil: „Chystáme sa nájsť oných 15 percent ľudí starších ako 65 rokov, ktorí neboli doposiaľ zaočkovaní. 85 percent ľudí bolo očkovaných, ale 15 percent – to je veľa, 15 ľudí zo 100 – očkovaných nebolo. Takže za nimi osobne zájdeme, porozprávame sa s nimi a pokúsime sa ich presvedčiť, aby si vakcínu vzali. Ak tak urobia, dáme im ju, ak nie, zaznamenáme, že sa rozhodli radšej podstúpiť najvyššie riziko, dokonca riziko straty života, ale očkovať sa jednoducho nenechajú. Ja by som im to vyhovoril, ale sme slobodná krajina, môžu sa rozhodnúť, ako uznajú za vhodné.“

Za neočkovanými starými ľuďmi budú chodiť tímy zložené z praktických lekárov, medikov či dobrovoľníkov.

„Niekoľko dní pred nástupom do školy otvoríme plošnú očkovaciu kampaň pre deti staršie ako dvanásť rokov, takže školský rok bude otvorený vakcinačným dňom alebo dvomi pre deti staršie ako dvanásť rokov,“ oznámil ďalej Orbán.

Obhajoval aj rozhodnutie o povinnej vakcinácii zdravotníkov:

„A najkontroverznejšou otázkou, o ktorej vláda najviac premýšľala, bolo, či zaviesť povinné očkovanie pre zdravotníkov. Aj ja som bol veľmi vzdorovitý, a aby som bol úprimný, nemám také veci rád, ale pán minister Kásler a zdravotní pracovníci predložili presvedčivé argumenty, že sme skutočne v situácii, keď je morálne prijateľné zaviesť povinné očkovanie pre ľudí pracujúcich v zariadeniach, ktoré sa starajú o pacientov a prichádzajú s nimi do styku. A presvedčilo ma aj to, že existujú očkovania, ktoré sú pre zdravotníkov stále povinné. Tí, ktorí ich nemajú, nemôžu v tomto odvetví pracovať a my sme to teraz rozšírili aj na koronavírus.“

Viktor Orbán tak v pozícii očkovania zastáva pozície, ktoré politici Smeru alebo predstavitelia Kotlebovej či Uhríkovej strany ostro odsudzujú.

Faktom je, že kým liberálny establišment Orbána často karikuje, aby z neho vymaľoval najväčšieho zloducha Západu, krajná pravica ho zas musí často cenzurovať, aby ho mohla vydávať za svojho chlapíka.  
 

Spracoval Adam Takáč. Za spoluprácu na texte ďakujeme Oliverovi Adámkovi a Lucii Sulovskej zo stránky Co se děje v Maďarsku.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.