Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. august 2021, 11:06

František na Slovensku

O zmenách v podmienkach účasti sa teraz neuvažuje, tvrdia Heger a Lengvarský

O zmenách v podmienkach účasti sa teraz neuvažuje, tvrdia Heger a Lengvarský

Premiér Eduard Heger. Foto - TASR

"Myslím, že dohoda je jasná, a tá bude dúfam platiť," povedal minister zdravotníctva.

Nad zmenami podmienok účasti občanov na návšteve pápeža Františka na Slovensku sa aktuálne neuvažuje. Povedal to premiér Eduard Heger (OĽaNO) pred stredajším rokovaním vlády. Neuvažuje o tom ani minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).

Premiér skonštatoval, že pri riadení pandémie sa riadia odporúčaniami odborníkov. Aj preto je podľa neho prípadné rozšírenie podmienky byť zaočkovaný aj na negatívny výsledok testu alebo potvrdenie o prekonaní koronavírusu témou pre konzílium odborníkov.

"V tomto momente podľa toho, aké mám informácie, sa nad týmto neuvažuje," povedal.

Ozrejmil, že susedné Maďarsko, kam sa na návštevu pápeža chystá aj viacero Slovákov, si môže dovoliť menej prísne opatrenia i vzhľadom na vyššiu zaočkovanosť.

Inzercia

"Tridsať percent približne je rozdiel medzi zaočkovanosťou Maďarska a Slovenska. Nech je to aj 20 percent, presné číslo nie je podstatné. Je to markantný rozdiel, ktorý spôsobuje to, či musíte mať prísnejšie opatrenia, menej prísne alebo žiadne opatrenia. To je dôvod, prečo si na Slovensku nemôžeme dovoliť komfort, ktorý si môže odvoliť Maďarsko," podčiarkol.

O zmenách podmienok neuvažuje ani minister zdravotníctva. "Myslím, že dohoda je jasná, a tá bude dúfam platiť," povedal Lengvarský.  

 

Dnes treba vedieť

22. marec 2023, 11:27

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

22. marec 2023, 09:45

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

22. marec 2023, 08:27

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

21. marec 2023, 18:30

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.