Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. august 2021, 10:36

Vatikán vyzýva ľudí v Afganistane, aby rešpektovali ľudskú dôstojnosť a práva

„V tomto kritickom čase je životne dôležité podporiť úspech a bezpečnosť humanitárneho úsilia vo vnútri krajiny,“ uviedol vatikánsky diplomat John Putzer.

Svätá stolica na pôde OSN v Ženeve vyjadrila svoj postoj k súčasnej situácii v Afganistane. Vyzvala všetky strany na „rešpektovanie ľudskej dôstojnosti a základných práv“, na podporu humanitárneho úsilia o zachovanie výdobytkov v oblasti zdravotníctva a školstva, na využívanie „inkluzívneho dialógu ako najsilnejšieho nástroja“, ako aj na „prijatie utečencov v duchu ľudského bratstva“.

V rámci 31. špeciálneho zasadnutia Rady pre ľudské práva „O vážnych obavách v oblasti ľudských práv a o situácii v Afganistane“ vystúpil v Ženeve v utorok 24. augusta Mons. John Putzer, chargé d'affaires Stálej pozorovateľskej misie Svätej stolice pri OSN a iných medzinárodných organizáciách v Ženeve.

„Svätá stolica s veľkou pozornosťou a hlbokým znepokojením sleduje vývoj situácie v Afganistane,“ uviedol vatikánsky diplomat a citoval výzvu pápeža Františka všetkým ľuďom z 15. augusta, aby sa spolu s ním modlili „k Bohu pokoja, aby utíchlo rinčanie zbraní a aby sa riešenia našli pri stole dialógu. Iba tak sa utrápení obyvatelia tejto krajiny - muži, ženy, starci a deti - budú môcť vrátiť do svojich domovov a žiť v mieri a bezpečí v plnom vzájomnom rešpekte“ (Slová po modlitbe Anjel Pána, 15. aug. 2021).

Ako Mons. John Putzer ďalej uviedol vo svojom vystúpení, Svätá stolica „tiež vyzýva všetky strany, aby uznali a podporovali rešpektovanie ľudskej dôstojnosti a základných práv každého človeka vrátane práva na život, náboženskej slobody, práva na slobodu pohybu a práva na pokojné zhromažďovanie.

V tomto kritickom čase je životne dôležité podporiť úspech a bezpečnosť humanitárneho úsilia vo vnútri krajiny v duchu medzinárodnej solidarity, aby sa nestratil dosiahnutý pokrok, najmä v oblasti zdravotnej starostlivosti a vzdelávania.

Svätá stolica v nádeji na mierové a rýchle vyriešenie pretrvávajúceho napätia zostáva presvedčená, že inkluzívny dialóg predstavuje najsilnejší nástroj na dosiahnutie takéhoto mieru a vyzýva celé medzinárodné spoločenstvo, aby prešlo od deklarácií k činom a prijalo utečencov v duchu ľudského bratstva.“

Inzercia

Dnes treba vedieť

22. marec 2023, 11:27

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

22. marec 2023, 09:45

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

22. marec 2023, 08:27

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

21. marec 2023, 18:30

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.