Vatikán vyzýva ľudí v Afganistane, aby rešpektovali ľudskú dôstojnosť a práva
„V tomto kritickom čase je životne dôležité podporiť úspech a bezpečnosť humanitárneho úsilia vo vnútri krajiny,“ uviedol vatikánsky diplomat John Putzer.
Svätá stolica na pôde OSN v Ženeve vyjadrila svoj postoj k súčasnej situácii v Afganistane. Vyzvala všetky strany na „rešpektovanie ľudskej dôstojnosti a základných práv“, na podporu humanitárneho úsilia o zachovanie výdobytkov v oblasti zdravotníctva a školstva, na využívanie „inkluzívneho dialógu ako najsilnejšieho nástroja“, ako aj na „prijatie utečencov v duchu ľudského bratstva“.
V rámci 31. špeciálneho zasadnutia Rady pre ľudské práva „O vážnych obavách v oblasti ľudských práv a o situácii v Afganistane“ vystúpil v Ženeve v utorok 24. augusta Mons. John Putzer, chargé d'affaires Stálej pozorovateľskej misie Svätej stolice pri OSN a iných medzinárodných organizáciách v Ženeve.
„Svätá stolica s veľkou pozornosťou a hlbokým znepokojením sleduje vývoj situácie v Afganistane,“ uviedol vatikánsky diplomat a citoval výzvu pápeža Františka všetkým ľuďom z 15. augusta, aby sa spolu s ním modlili „k Bohu pokoja, aby utíchlo rinčanie zbraní a aby sa riešenia našli pri stole dialógu. Iba tak sa utrápení obyvatelia tejto krajiny - muži, ženy, starci a deti - budú môcť vrátiť do svojich domovov a žiť v mieri a bezpečí v plnom vzájomnom rešpekte“ (Slová po modlitbe Anjel Pána, 15. aug. 2021).
Ako Mons. John Putzer ďalej uviedol vo svojom vystúpení, Svätá stolica „tiež vyzýva všetky strany, aby uznali a podporovali rešpektovanie ľudskej dôstojnosti a základných práv každého človeka vrátane práva na život, náboženskej slobody, práva na slobodu pohybu a práva na pokojné zhromažďovanie.
V tomto kritickom čase je životne dôležité podporiť úspech a bezpečnosť humanitárneho úsilia vo vnútri krajiny v duchu medzinárodnej solidarity, aby sa nestratil dosiahnutý pokrok, najmä v oblasti zdravotnej starostlivosti a vzdelávania.
Svätá stolica v nádeji na mierové a rýchle vyriešenie pretrvávajúceho napätia zostáva presvedčená, že inkluzívny dialóg predstavuje najsilnejší nástroj na dosiahnutie takéhoto mieru a vyzýva celé medzinárodné spoločenstvo, aby prešlo od deklarácií k činom a prijalo utečencov v duchu ľudského bratstva.“
Dnes treba vedieť
Novým predsedom Komisie biskupských konferencií EÚ sa stal Mariano Crociata
Biskup talianskeho regiónu Latina - Terracina - Sezze - Priverno nahradil vo funkcii luxemburského kardinála Jeana-Clauda Hollericha.
Prokuratúra v Mníchove zastavila vyšetrovanie bývalých mníchovských arcibiskupov Josepha Ratzingera a Friedricha Wettera vo veci možných pochybení pri riešení prípadov sexuálneho zneužívania. „Vyšetrovanie neodhalilo dostatočné podozrenie z trestnej činnosti osôb zodpovedných za personál, preto bolo predbežné konanie zastavené,“ informovala prokuratúra. (cna)
Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne bol nominovaný na cenu Kultúrna pamiatka roka v rámci 16. ročníka súťaže Fénix. Vyhlasovateľom je ministerstvo kultúry spolu s Nadáciou SPP.
Greta Thunbergová dostane čestný doktorát z teológie
Činnosť aktivistky súvisí s predmetom výskumu teológie, hovorí o rozhodnutí Helsinskej univerzity jeden z profesorov.
Jeden z najstarších biblických rukopisov, 1100 rokov stará Hebrejská Biblia, ide do aukcie. Vyvolávacia cena je 30 miliónov dolárov. Podľa aukčného domu sa tak Biblia môže stať najcennejším historickým dokumentom, ktorý bol doteraz predaný v aukcii. (ekai)
Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)
„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)
Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)
Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike. Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)
Patriarcha Bartolomej chce litovskú pravoslávnu cirkev odčleniť od Moskvy
Spadať by mala po novom pod Konštantínopol.