Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. august 2021, 15:12

Poľskí katolícki biskupi žiadajú politikov, aby pomohli migrantom na hraniciach

Poľskí katolícki biskupi žiadajú politikov, aby pomohli migrantom na hraniciach

Migranti po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v dedine Usnarz Gorny. Foto TASR/AP/Michal Kosc

Arcibiskup Wojciech Polak povedal, že predstavitelia všetkých politických síl by sa mali riadiť základnými hodnotami pohostinnosti a úcty k novoprichádzajúcim. „Žiadny človek, bez ohľadu na náboženskú príslušnosť a pôvod, nesmie byť nástrojom v politickom boji,“ povedal.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko koncom mája oznámil, že jeho krajina v reakcii na tvrdšie západné sankcie už nebude brániť migrantom postupovať ďalej do EÚ.

Odvtedy krajiny so spoločnými hranicami s Bieloruskom, najmä Litva, zaznamenávajú dramatický nárast počtu migrantov.

Zvýšený migračný tlak z bieloruského územia zaznamenáva aj Poľsko, pričom tamojšia vláda dlhodobo uplatňuje voči utečencom reštriktívnu politiku.

Na hraniciach Poľska s Bieloruskom sa už takmer dva týždne nachádza skupina migrantov. Väčšina z nich je z Afganistanu alebo Iraku.

Buďme solidárni

Poľskí biskupi vyzvali na solidaritu s utečencami na hraniciach s Bieloruskom. Vo vyhlásení z 22. augusta opísali biskupi situáciu na hranici ako znepokojujúcu, informuje Catholic News Agency.

„Nedávno sme boli svedkami znepokojujúceho javu na našej východnej hranici, keď sa ľudia z rôznych krajín pokúšali dostať do Poľska cez Bielorusko,“ píše sa v komuniké vydanom poľskou biskupskou radou pre migrantov, turizmus a náboženské púte.

„Toto sú – nezriedka politicky podnietené – dôsledky vojen v Afganistane, Iraku, Sýrii a ďalších, ktoré vedú k exodu mnohých ľudí bojacich sa o svoju bezpečnosť. Uvedomujeme si zložitosť geopolitickej situácie, ktorá súčasné migračné procesy spôsobuje.“

„Sme presvedčení, že tí, čo sú zodpovední za dodržiavanie zákona, budú plne rešpektovať medzinárodné záväzky voči osobám hľadajúcim ochranu, vrátane ich práva žiadať o medzinárodnú ochranu.“

Poľsko, krajina s 38 miliónmi obyvateľov v strednej Európe, vyslala svoje jednotky, aby chránili približne 250 míľ dlhú hranicu s Bieloruskom po tom, ako sa pokúsil prekročiť ju rekordný počet osôb.

Nápor migrantov

Tento mesiac sa ju už pokúsilo prekročiť viac ako 2000 ľudí. Skupina 32 migrantov je od 8. augusta uväznená v pohraničnej oblasti pri poľskej obci Usnarz Górny.

Agentúra OSN pre utečencov vyzvala Poľsko, aby prijalo túto skupinu, ktorej členovia pravdepodobne pochádzajú z Iraku a Afganistanu, ale poľská vláda trvá na tom, že ide skôr o ekonomických migrantov, než o žiadateľov o azyl, a preto by mali zostať v Bielorusku.

Inzercia

Poľský minister obrany Mariusz Błaszczak medzitým oznámil plány na výstavbu plota pozdĺž hranice s Bieloruskom, vnútrozemskou krajinou na východe Európy, s populáciou cca 9,5 milióna.

„Príslušníci pohraničnej stráže, ktorí majú náročnú úlohu chrániť hranice krajiny, by mali mať možnosť nasmerovať ľudí prekračujúcich hranice do centier pre cudzincov,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré podpísal biskup Krzysztof Zadarko, predseda biskupskej rady pre migráciu, turizmus a náboženské púte.

„Aj pre činnosť organizácií na podporu utečencov je potrebná podpora zo strany štátu, ktorá bola v posledných rokoch obmedzená.“

Bielorusko proti EÚ

Poľský premiér Mateusz Morawiecki obvinil bieloruské orgány, že nútia migrantov prekračovať hranice ako súčasť plánu na destabilizáciu Poľska. Poľská vláda tvrdí, že Bielorusko roznecuje krízu v reakcii na sankcie uvalené Európskou úniou po tom, ako Alexander Lukašenko zvíťazil v sporných prezidentských voľbách v auguste 2020.

Lukašenko, ktorý stojí na čele Bieloruska od roku 1994, začal po voľbách zasahovať proti demonštrantom. Medzi uväznenými boli aj príslušníci poľskej národnostnej menšiny v krajine.

Začiatkom augusta Poľsko udelilo humanitárne víza bieloruskej atlétke Krystine Timanovskej, ktorá sa vzoprela príkazu predčasne odletieť domov z olympijských hier v Tokiu.

Pohraničná kríza zasiahla aj Lotyšsko a Litvu, ktoré sú rovnako ako Poľsko členskými štátmi EÚ susediacimi s Bieloruskom. Biskupská rada vyzvala poľských katolíkov, aby zachovali kresťanskú tradíciu prijímania cudzincov v núdzi.

Európsky súd pre ľudské práva v stredu oficiálne vyzval poľské a lotyšské orgány, aby migrantom poskytli útočisko.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.