Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. august 2021, 08:26

Náboženskú slobodu v Afganistane čaká čierna budúcnosť

Pápežská nadácia ACN očakáva, že sunnitský islam sa stane oficiálnym štátnym náboženstvom a obyvateľstvu bude vnucované právo šaría. Ťažko vybojované ľudské práva, vrátane akej-takej náboženskej slobody, sa nebudú rešpektovať.

Na 102. výročie vyhlásenia nezávislosti Afganistanu od Veľkej Británie, teda 19. augusta 2021, hovorca Talibanu Zabihullah Mudžáhid na Twitteri uviedol, že krajina je odteraz Islamským emirátom.

Prezident pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi Dr. Thomas Heine-Geldern a riaditeľ slovenského úradu ACN Miroslav Dzurech vyjadrujú hlboké znepokojenie nad prevzatím kontroly Talibanu nad krajinou, ako aj nad použitím označenia Islamský emirát:

„Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi vyzýva medzinárodnú komunitu, aby zabezpečila ochranu ľudských práv všetkých obyvateľov Afganistanu, pretože náboženská sloboda bude v krajine mimoriadne ohrozená.

V rokoch 1996 až 2001, keď hnutie Taliban v krajine prvýkrát vládlo, zaviedlo striktnú verziu islamského práva šaría. Teraz sa dá znovu očakávať, že sa sunnitský islam stane oficiálnym štátnym náboženstvom, obyvateľstvu bude vnucované právo šaría a ťažko vybojované ľudské práva vrátane akej-takej náboženskej slobody sa nebudú rešpektovať.

ACN v apríli 2021 zverejnila Správu o stave náboženskej slobody vo svete, v ktorej predvídala aktuálnu hrozbu v Afganistane. Počas 22-ročnej histórie vydávania tohto dokumentu totiž krajina patrila medzi tie, ktoré najväčšmi porušovali náboženskú slobodu; hlavne za posledné tri roky bolo možné pozorovať opakované a tvrdé útoky na náboženské objekty, náboženských lídrov i veriacich.

Analýza ACN, žiaľ, neprináša nádej: ľudia, ktorí sa nestotožňujú s extrémnymi islamistickými názormi Talibanu, sú dnes ohrození. Platí to dokonca aj pre umiernených sunnitov. Šiíti, ako i malá kresťanská komunita a ďalšie náboženské menšiny, ktoré už dlhšie neboli v bezpečí, budú zažívať ešte väčší útlak. Bude to znamenať ohrozenie všetkých ľudských práv, no najmä ohrozenie práva na slobodu vierovyznania a myslenia.

S poľutovaním sledujeme, ako niektoré štáty vyjadrujú sympatie novému afganskému režimu. Takýto prístup bude nielen legitimizovať hnutie Taliban, ale určite posilní aj iné autoritárske režimy vo svete.

Inzercia

Predovšetkým však posilní autoritárstvo v blízkovýchodnom regióne, ktorého obyvatelia pociťujú stále väčšie reštrikcie v oblasti slobody vierovyznania.

Medzinárodné uznanie Talibanu sa stane povzbudením pre menšie radikálne islamistické zoskupenia a vytvorí priestor na vznik nových podôb radikálneho islamu, ktoré môžu nahradiť doterajšie hrozby súvisiace s al-Káidou alebo Islamským štátom. Ide o regióny, ako sú Pakistan, Palestína či provincia Idlib v Sýrii. Situácia kresťanov aj ostatných náboženských menšín, ktoré zažívajú útlak, sa zhorší.

Obsah rozhovorov medzi Talibanom a Západom, ako i Talibanom a afganskou vládou, ktoré sa konali od roku 2020 v Dohe, zostáva utajený, a preto nemožno povedať, čo uzavreté dohody prinesú tým obyvateľom Afganistanu, ktorí sa nebudú stotožňovať s extrémistickým pohľadom Talibanu na islamské náboženstvo.

Dnes zostáva nevyjasnených množstvo diplomatických otázok. Afganský prezident Ašraf Ghaní svojím nečakaným odchodom z krajiny spôsobil krajinám Západu etické a morálne problémy: krajiny zúčastnené na dialógu s Talibanom sa totiž dohodli, že nikdy neuznajú režim, ktorý získa moc v krajine násilím. Bude Taliban odpovedať na výzvy smerujúce k rešpektovaniu ľudských práv, keď bude bez prístupu k akejkoľvek formálnej platforme a bez diplomatických stykov? Fakt, že väčšina západných veľvyslanectiev sa zatvára a medzinárodní pozorovatelia odchádzajú (podobne ako zo Sýrie roku 2011), neveští nič dobré.

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi vyzýva medzinárodnú komunitu, aby zabezpečila ochranu ľudských práv všetkých obyvateľov Afganistanu, pretože náboženská sloboda bude v krajine mimoriadne ohrozená. Zároveň prosí priaznivcov a dobrodincov o modlitby za túto krajinu, ktorá práve prežíva temné obdobie svojej histórie.“

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Paul Richard Gallagher vystúpi v pondelok v Bratislave na otvorení medzinárodného fóra Globsec 2023. V utorok sa arcibiskup stretne s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Wlachovským. (vatican news)

27. máj 2023, 14:14

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • ako si spomínajú na zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča kňazi,
  • čím môže byť povzbudením rozhovor s novým prefektom Dikastéria pre biskupov
  • a čo povedal životopisec Benedikta XVI. Peter Seewald na stretnutí so slovenskými médiami, kde nechýbal denník Postoj.
27. máj 2023, 12:01

Vladimir Putin nariadil vrátiť slávnu ikonu Najsvätejšej Trojice od Andreja Rubleva Ruskej pravoslávnej cirkvi. Umelecké dielo, ktoré štát skonfiškoval pred vyše sto rokmi, bude na dva týždne vystavené v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa. S vystavením ikony z roku 1411 nesúhlasi štátna Tretjakovská galéria, kde bola ikona doteraz. Podľa odborníkov je v nestabilnom stave a potrebuje urgentnú obnovu. (kathpress)

27. máj 2023, 07:05

Vatikánsky proces proti kardinálovi Becciuovi sa skončí najskôr v októbri. Predseda senátu Giuseppe Pignatone oznámil, že posledný výsluch svedkov je naplánovaný na 13. jún. Po zákonnej letnej prestávke prídu na rad spoloční žalobcovia. Proces s kardinálom Becciuom a ďalšími deviatimi ľuďmi prebieha od júla 2021. Obvinení sú z nadobudnutia nehnuteľnosti v Londýne, ktorú potom Štátny sekretariát predal s vysokou stratou. (kathpress)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.