Organ v Opátskom chráme sv. Jána Krstiteľa v Jasove obnovili po vyše polstoročí

Foto - TASR/Milan Kapusta
Jasovský opát Ambróz Martin Štrbák pripomenul, že kláštorný Kostol svätého Jána Krstiteľa zasiahol v roku 1968 požiar, pričom oheň najviac zasiahol fresku sv. Cecílie a organ.
Organ v Opátskom chráme v Jasove v okrese Košice-okolie, ktorý zničil požiar, obnovili. Po 53 rokoch tak opäť funguje v plnom rozsahu. Nástroj slávnostne požehnali v piatok a plánujú ho využívať aj na koncertné účely. TASR o tom z Rádu premonštrátov - Opátstvo Jasov informoval Jozef Vaško, ktorý je zároveň organistom Opátskeho chrámu.
Jasovský opát Ambróz Martin Štrbák pripomenul, že kláštorný Kostol svätého Jána Krstiteľa zasiahol v roku 1968 požiar, pričom oheň najviac zasiahol fresku sv. Cecílie a organ. Pri hasení do nástroja vošla aj voda. Pred obnovou fungoval približne z jednej štvrtiny a hrať na ňom bolo podľa Vaška veľmi náročné.
Opát kláštora rádu premonštrátov v Jasove Ambróz Martin Štrbák pri požehnaní organu. Foto - TASR/Milan Kapusta
„V roku 1994 bolo urobených štyri alebo päť registrov. V roku 2017 sme sa rozhodli, tým že máme 900. výročie Rádu premonštrátov, ktoré budeme oslavovať 24. decembra, že necháme opraviť aj tento organ,“ povedal Štrbák. Nadviazali tak na obnovu fresky, ktorá sa nachádza nad ním. Celková cena prác na organe bola 120.000 eur, opátstvo ich financuje z vlastných zdrojov. Obnovu môže podporiť aj verejnosť.
Podľa organára Gabriela Biesa, ktorý sa na obnove organa z roku 1942 podieľal, ide o unikátny nástroj v rámci celého Slovenska. Ako spresnil, nachádza sa na dvoch miestach v kostole. Možno ho ovládať buď z chóru, kde je disponovaná väčšia časť nástroja alebo prostredníctvom mobilného hracieho stola, ktorý sa nachádza v lodi kostola. „Je to rýdzi romantický nástroj, ktorý bol postavený dvomi svetovými firmami,“ dodal.

Rozhovor s opátom premonštrátov o kráse, tajomstvách a výzvach gregoriánskeho chorálu.
Na piatkovej slávnosti v Jasovskom kláštore bol aj vzácny artefakt – neogotická monštrancia z druhej polovice 19. storočia. Na túto príležitosť ju zapožičalo Slovenské národné múzeum.
„Po 71 rokoch slúžila tomu, na čo bola vyrobená. Vyrobená bola presne pre tento chrám. Bola poštátnená a dnes je jej vlastníkom Slovenská republika. My sa budeme snažiť nejakým spôsobom dohodnúť so SR, aby bola použitá na ten cieľ, na ktorý má byť – aby nebola skrytá v trezore. V SNM máme päť hnuteľností a o nich začíname rozprávať o tom, akým spôsobom by sme sa k nim vedeli dostať. Pevne verím, že sa nám to podarí. Myslím si, že sme na dobrej ceste,“ doplnil Štrbák.
Dnes treba vedieť
Výbor pre náuku katolíckych biskupov v USA vydal dokument, v ktorom katolíckym nemocniciam radí, ako sa postaviť k problematike zákrokov na zmenu pohlavia. „Nevyhnutným kritériom pri takýchto rozhodnutiach je základný poriadok stvoreného sveta. Naše používanie technológií musí rešpektovať tento poriadok,“ uvádzajú americkí biskupi. Viac si prečítajte v našom texte.
Pápež František vyzýva, aby v spovedniciach nechýbali kňazi ochotní vysluhovať sviatosť zmierenia. Povedal to pri stretnutí s účastníkmi kurzu Apoštolskej penitenciárie o vnútornom fóre. Kňazom prízvukoval: Vo svete nechýbajú ohniská nenávisti a pomsty, vy rozmnožujte „ohniská milosrdenstva“. (vatican news)
Modlitbové stretnutie pred ministerstvom školstva
Ruženec s Kuffom ako protest proti novým učebniciam sexuálnej výchovy
Na kontroverzný materiál pred časom upozornil denník Postoj.
Politici, biskupi, kňazi a ďalší zástupcovia cirkví sa v hoteli Bôrik stretli na modlitbových raňajkách. Pri príležitosti 35. výročia Sviečkovej manifestácie ich pripravil Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia pod vedením Anny Záborskej. (tkkbs)
Cirkvi a náboženské spoločnosti môžu žiadať o kompenzácie cien energií
Žiadateľom, ktorí splnia podmienky, bude poskytnutá dotácia vo výške 80 percent oprávnených nákladov.
Novým predsedom Komisie biskupských konferencií EÚ sa stal Mariano Crociata
Biskup talianskeho regiónu Latina - Terracina - Sezze - Priverno nahradil vo funkcii luxemburského kardinála Jeana-Clauda Hollericha.
Prokuratúra v Mníchove zastavila vyšetrovanie bývalých mníchovských arcibiskupov Josepha Ratzingera a Friedricha Wettera vo veci možných pochybení pri riešení prípadov sexuálneho zneužívania. „Vyšetrovanie neodhalilo dostatočné podozrenie z trestnej činnosti osôb zodpovedných za personál, preto bolo predbežné konanie zastavené,“ informovala prokuratúra. (cna)
Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne bol nominovaný na cenu Kultúrna pamiatka roka v rámci 16. ročníka súťaže Fénix. Vyhlasovateľom je ministerstvo kultúry spolu s Nadáciou SPP.
Greta Thunbergová dostane čestný doktorát z teológie
Činnosť aktivistky súvisí s predmetom výskumu teológie, hovorí o rozhodnutí Helsinskej univerzity jeden z profesorov.
Jeden z najstarších biblických rukopisov, 1100 rokov stará Hebrejská Biblia, ide do aukcie. Vyvolávacia cena je 30 miliónov dolárov. Podľa aukčného domu sa tak Biblia môže stať najcennejším historickým dokumentom, ktorý bol doteraz predaný v aukcii. (ekai)