Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. august 2021, 16:47

Organ v Opátskom chráme sv. Jána Krstiteľa v Jasove obnovili po vyše polstoročí

Organ v Opátskom chráme sv. Jána Krstiteľa v Jasove obnovili po vyše polstoročí

Foto - TASR/Milan Kapusta

Jasovský opát Ambróz Martin Štrbák pripomenul, že kláštorný Kostol svätého Jána Krstiteľa zasiahol v roku 1968 požiar, pričom oheň najviac zasiahol fresku sv. Cecílie a organ.

Organ v Opátskom chráme v Jasove v okrese Košice-okolie, ktorý zničil požiar, obnovili. Po 53 rokoch tak opäť funguje v plnom rozsahu. Nástroj slávnostne požehnali v piatok a plánujú ho využívať aj na koncertné účely. TASR o tom z Rádu premonštrátov - Opátstvo Jasov informoval Jozef Vaško, ktorý je zároveň organistom Opátskeho chrámu.

Jasovský opát Ambróz Martin Štrbák pripomenul, že kláštorný Kostol svätého Jána Krstiteľa zasiahol v roku 1968 požiar, pričom oheň najviac zasiahol fresku sv. Cecílie a organ. Pri hasení do nástroja vošla aj voda. Pred obnovou fungoval približne z jednej štvrtiny a hrať na ňom bolo podľa Vaška veľmi náročné.


Opát kláštora rádu premonštrátov v Jasove Ambróz Martin Štrbák pri požehnaní organu. Foto - TASR/Milan Kapusta

„V roku 1994 bolo urobených štyri alebo päť registrov. V roku 2017 sme sa rozhodli, tým že máme 900. výročie Rádu premonštrátov, ktoré budeme oslavovať 24. decembra, že necháme opraviť aj tento organ,“ povedal Štrbák. Nadviazali tak na obnovu fresky, ktorá sa nachádza nad ním. Celková cena prác na organe bola 120.000 eur, opátstvo ich financuje z vlastných zdrojov. Obnovu môže podporiť aj verejnosť.

Podľa organára Gabriela Biesa, ktorý sa na obnove organa z roku 1942 podieľal, ide o unikátny nástroj v rámci celého Slovenska. Ako spresnil, nachádza sa na dvoch miestach v kostole. Možno ho ovládať buď z chóru, kde je disponovaná väčšia časť nástroja alebo prostredníctvom mobilného hracieho stola, ktorý sa nachádza v lodi kostola. „Je to rýdzi romantický nástroj, ktorý bol postavený dvomi svetovými firmami,“ dodal.

Čítajte tiež

Na piatkovej slávnosti v Jasovskom kláštore bol aj vzácny artefakt – neogotická monštrancia z druhej polovice 19. storočia. Na túto príležitosť ju zapožičalo Slovenské národné múzeum.

„Po 71 rokoch slúžila tomu, na čo bola vyrobená. Vyrobená bola presne pre tento chrám. Bola poštátnená a dnes je jej vlastníkom Slovenská republika. My sa budeme snažiť nejakým spôsobom dohodnúť so SR, aby bola použitá na ten cieľ, na ktorý má byť – aby nebola skrytá v trezore. V SNM máme päť hnuteľností a o nich začíname rozprávať o tom, akým spôsobom by sme sa k nim vedeli dostať. Pevne verím, že sa nám to podarí. Myslím si, že sme na dobrej ceste,“ doplnil Štrbák.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.