Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. august 2021, 12:20

V Čiernej Hore pred inauguráciou lídra srbských pravoslávnych vládne napätie

V Čiernej Hore pred inauguráciou lídra srbských pravoslávnych vládne napätie

Foto - TASR/AP

Metropolitu Joanikijeho II. budú inaugurovať 5. septembra. Odporcovia už v krajine avizovali protesy. Srbská pravoslávna cirkev totiž popiera štátnu identitu Čiernej Hory a túto neveľkú balkánsku krajinu považuje za súčasť Srbska.

Plánovaná inaugurácia nového lídra srbskej pravoslávnej cirkvi v Čiernej Hore, ktorá sa má uskutočniť na budúci týždeň, spôsobuje nárast napätia v krajine, pričom odporcovia tohto aktu už avizovali protesty.

Metropolita Joanikije II., ktorého biskupská rada zvolila do úradu koncom mája, bude inaugurovaný 5. septembra. Stúpenci štátnej identity Čiernej Hory však vehementne vystupujú proti ceremónii, ktorá sa má konať v Cetinje, historickom hlavnom meste Čiernohorského kráľovstva, a vnímajú to ako demonštráciu sily prosrbského tábora, informovala v nedeľu tlačová agentúra DPA.

Tisíce z nich demonštrovali v Cetinje už minulý týždeň a plánujú ďalšie protesty. Srbská pravoslávna cirkev totiž popiera štátnu identitu Čiernej Hory a túto neveľkú balkánsku krajinu považuje za súčasť Srbska.

Čiernohorský prezident Milo Djukanovič v tejto záležitosti intervenoval a vyzval srbskú pravoslávnu cirkev, aby slávnostné podujatie odložila alebo presunula ďalej od mesta Cetinje. Vyhlásil, že ak sa nič nezmení, pridá sa k protestujúcim.

Djukanovič ako prezident nemá žiadnu kontrolu nad výkonnou mocou, keďže jeho Demokratická strana socialistov Čiernej Hory (DPS) vlani tesne prehrala v parlamentných voľbách. Nový premiér Zdravko Krivokapič a niekoľko ministrov majú k tejto cirkvi blízko.

Inzercia

Skupina 19 intelektuálov z piatich bývalých juhoslovanských krajín adresovala Európskej únii a Spojeným štátom výzvu, aby zastavili „srbskú expanzionistickú politiku v Čiernej Hore“.

Podľa nich by bol blížiaci sa obrad „symbolickým aktom úplného podriadenia sa Čiernej Hory politike Veľkého Srbska“, napísali signatári a varovali, že to môže mať širšie následky presahujúce daný región.

Medzi signatármi predmetnej výzvy je bývalá chorvátska ministerka zahraničných vecí Vesna Pusičová, ako aj predsedníčka Helsinského výboru pre ľudské práva v Srbsku Sonja Biserková.

Joanikije II. (62) bol dočasným správcom čiernohorskej metropolie srbskej pravoslávnej cirkvi od konca októbra 2020, keď zomrel jeho predchodca, metropolita Amfilohije.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

„Ukrajinci si uvedomujú, že prímerie by znamenalo prehru, lebo Rusi by sa ešte viac zakopali, doplnili stavy a o dva-tri roky by boli v Ľvove,“ povedal v rozhovore pre Svet kresťanstva nový prešovský gréckokatolícky arcibiskup Jonáš Maxim. „Vedia, že musia robiť všetko možné aj nemožné, aby to nedopustili, a k tomu by im mala pomôcť Európa aj svet, pretože ide o medzinárodné právo. Ak sa spochybnia hranice, naštrbí sa celá koncepcia povojnovej Európy a demokracie ako takej.“

23. február 2024, 16:54

Nemeckí biskupi sa zasadzujú za pokračovanie nemeckej synodálnej cesty v úzkej spolupráci s Rímom a celosvetovou synodou, vyhlásil to predseda nemeckých biskupov Georg Bätzing po skončení plenárneho zasadania v Augsburgu. Uviedol, že hlavným cieľom je nájsť spoločnú cestu, než sa začne riešiť konkrétny obsah. Bätzingovo vyhlásenie odráža záväzok nemeckých biskupov voči vatikánskym smerniciam a ich ochotu sa zaoberať obavami, ktoré voči nemeckej synodálne ceste vyjadrila Svätá stolica. (cirkev.cz/zenit)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.