Noví ctihodní
Odvážny mních, hrdinská matka aj obetavá babička, ktorá zomrela len pred 9 rokmi

Všetci traja pochádzajú z Talianska a žili v 20. a 21. storočí. Enrica Beltrame Quattrocchiová je poslednou dcérou manželov Liugiho a Márie, ktorých blahorečil Ján Pavol II. v roku 2001.
Pápež František v pondelok pri stretnutí s prefektom Kongregácie pre kauzy svätých, kardinálom Marcellom Semerarom, schválil dekréty o hrdinských cnostiach troch svedkov viery. Sú nimi minoritský kňaz Placido Cortese a dve laičky: Maria Cristina Cella Mocellinová a Enrica Beltrame Quattrocchiová. Všetci traja pochádzali z Talianska a žili v 20. až 21. storočí.
Páter Placido Cortese (1907 – 1944) z Rádu menších bratov konventuálov slúžil v Bazilike sv. Antona v Padove a časom pracoval i ako riaditeľ časopisu Posol sv. Antona (Il Messaggero di Sant’Antonio).
Počas druhej svetovej vojny pomáhal chorvátskym a slovinským väzňom nachádzajúcim sa v talianskych koncentračných táboroch a po prímerí sa snažil uľahčiť útek bývalým väzňom, vrátane židov. Túto ochotu si Nemci vysvetlili ako politickú aktivitu a 8. októbra 1944 ho vylákali z rehoľného domu a podrobili krutému mučeniu v kasárňach SS v Terste, kde zomrel.
Druhou je Maria Cristina Cella Mocellinová (1969 – 1995), ktorá bola matkou troch detí, pričom pri treťom tehotenstve sa nenechala nahovoriť na potrat napriek nádorovej chorobe, ktorá ju postihla.
V liste svojmu tretiemu synovi píše: „Bránila som zo všetkých síl, že by som sa ťa vzdala, až tak, že lekár všetko pochopil a už nič nepovedal. Riccardo, si pre nás darom...“
Today @Pontifex proclaimed the heroic virtues of two lay women, the family mother Maria Cristina Cella Morcellin and Enrica Beltrame Quattrocchi https://t.co/LfpqFHh6lc pic.twitter.com/YHeINlqIvu
— Laity Family Life (@LaityFamilyLife) August 30, 2021
Trojicu dopĺňa Enrica Beltrame Quattrocchiová (1914 – 2012) len deväť rokov po jej smrti v roku 2012. Je poslednou dcérou manželov Liugiho a Márie, blahorečených Jánom Pavlom II. v roku 2001. Od roku 1976 bola superintendentkou talianskeho ministerstva pre kultúrne a environmentálne dedičstvo.
Enrica sa okrem iného zapájala do dobrovoľníctva v najťažších oblastiach Ríma. Jej život bol poznačený rôznymi chorobami, ekonomickými ťažkosťami, ale bol charakterizovaný predovšetkým modlitbou a každodennou účasťou na svätej omši.
V posledných rokoch svojho života sa venovala pomoci manželským párom v krízových situáciách. Pochovaná je v jednej z bočných kaplniek Baziliky sv. Praxedy v Ríme.
Dnes treba vedieť
Pápež František v nedeľu uviedol, že sa jeho zdravotný stav zlepšuje, no naďalej mu hlas nefunguje tak, ako by mal. „Ani dnes nebudem môcť všetko prečítať,“ povedal počas modlitby Anjel Pána. Asistoval mu Paolo Braida, ktorý prečítal pápežovo posolstvo aj poznámky po modlitbe. (cna)
Vedúceho farského speváckeho zboru, ktorý sexuálne zneužíval svojich zverencov, odsúdil pražský súd na štvorročné väzenie. Muž v rokoch 2002 – 2012 zneužil 16 chlapcov, tí jeho počínanie neohlásili, keďže sa priatelil s ich rodičmi. Všetko sa prevalilo až v poslednom období, keď sú už obete dospelé. (christnet)
K bombovému útoku na účastníkov omše na Filipínach sa prihlásil Islamský štát
Pri útoku podľa polície zahynuli najmenej štyria ľudia.
Žilinský a banskobystrický biskup napísali na 1. adventnú nedeľu svojim veriacim pastiersky list, kde vyzvali na akceptovanie svätého prijímania do úst aj do ruky. Biskupi Chovanec a Galis apelujú na veriacich, aby mali k Eucharistii úctu. „Je úlohou konferencie biskupov, aby určila, ako majú veriaci prijímať Eucharistiu. Či na kolenách alebo postojačky,“ píšu pastieri veriacim.
Vlani v Českej republike prijalo katolícky krst 17 712 osôb, sviatosť manželstva si vyslúžilo 4 400 párov a 20 660 pohrebov viedli kňazi. Náklady na mzdy a réžiu farností predstavovali 1,9 miliardy korún, čo je asi 78,26 milióna eur, a náklady na duchovnú činnosť predstavovali spolu 3,367 miliardy korún, teda približne 138,69 milióna eur. (katyd)
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Pápež František sa údajne rozhodol vziať kardinálovi Burkeovi plat aj vatikánsky byt.
- Ničenie životného prostredia je urážkou Boha. Františkov odkaz na klimatickej konferencii prečítal kardinál Parolin. Pápež zo zdravotných dôvodov do Dubaja necestoval.
- Od roku 2018 do roku 2022 eviduje Katolícka cirkev na Slovensku 33 nahlásených prípadov sexuálneho zneužívania.
- V diecézach Žilina a Banská Bystrica sa čítali pastierske listy.
- Novým biskupom Apoštolskej cirkvi na Slovensku bude pastor bratislavského zboru Pavol Zsolnai.
- Pri bombovom útoku na katolíckej omši na Filipínach prišli o život traja ľudia.
Pri bombovom útoku na katolíckej omši na Filipínach prišli o život traja ľudia
K explózii došlo počas pravidelnej bohoslužby v telocvični Štátnej univerzity Mindanao v Marawi, najväčšom moslimskom meste v krajine.
V aktuálnom súhrne diania v kresťanskom svete sa dozviete:
- čo ponúka denník Postoj svojim čitateľom na začiatku Adventu,
- ako zareagoval kardinál Burke na správy o krokoch pápeža voči nemu
- a aké čísla priniesla historicky prvá štatistika KBS o prípadoch zneužívania.
Pápež František sa po pľúcnej infekcii zotavuje a jeho stav sa zlepšuje. Takmer 87-ročný pontifex už nemá horúčku a pokračuje v liečbe. Aby nebolo ohrozené jeho zotavovanie pre teplotné výkyvy, nedeľnú modlitbu Anjel Pána vykoná zo svojej rezidencie. Prechod medzi teplom a klimatizáciou je aj dôvodom, prečo František necestoval do Dubaja. (kathpress)
Slová pápeža na klimatickej konferencii
Ničenie životného prostredia je urážkou Boha. Františkov odkaz prečítal Parolin
Túžba vyrábať a vlastniť podľa pápeža pretvára životné prostredie na predmet nespútaného vykorisťovania. Účastníkov konferencie vyzval na dosiahnutie pokroku pri riešení klimatickej krízy s cieľom zastaviť globálne otepľovanie.