Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. august 2021, 10:02

Noví ctihodní

Odvážny mních, hrdinská matka aj obetavá babička, ktorá zomrela len pred 9 rokmi

Odvážny mních, hrdinská matka aj obetavá babička, ktorá zomrela len pred 9 rokmi

Všetci traja pochádzajú z Talianska a žili v 20. a 21. storočí. Enrica Beltrame Quattrocchiová je poslednou dcérou manželov Liugiho a Márie, ktorých blahorečil Ján Pavol II. v roku 2001.

Pápež František v pondelok pri stretnutí s prefektom Kongregácie pre kauzy svätých, kardinálom Marcellom Semerarom, schválil dekréty o hrdinských cnostiach troch svedkov viery. Sú nimi minoritský kňaz Placido Cortese a dve laičky: Maria Cristina Cella Mocellinová a Enrica Beltrame Quattrocchiová. Všetci traja pochádzali z Talianska a žili v 20. až 21. storočí.

Páter Placido Cortese (1907 – 1944) z Rádu menších bratov konventuálov slúžil v Bazilike sv. Antona v Padove a časom pracoval i ako riaditeľ časopisu Posol sv. Antona (Il Messaggero di Sant’Antonio).

Počas druhej svetovej vojny pomáhal chorvátskym a slovinským väzňom nachádzajúcim sa v talianskych koncentračných táboroch a po prímerí sa snažil uľahčiť útek bývalým väzňom, vrátane židov. Túto ochotu si Nemci vysvetlili ako politickú aktivitu a 8. októbra 1944 ho vylákali z rehoľného domu a podrobili krutému mučeniu v kasárňach SS v Terste, kde zomrel.

Druhou je Maria Cristina Cella Mocellinová (1969 – 1995), ktorá bola matkou troch detí, pričom pri treťom tehotenstve sa nenechala nahovoriť na potrat napriek nádorovej chorobe, ktorá ju postihla.

V liste svojmu tretiemu synovi píše: „Bránila som zo všetkých síl, že by som sa ťa vzdala, až tak, že lekár všetko pochopil a už nič nepovedal. Riccardo, si pre nás darom...“

Inzercia

Trojicu dopĺňa Enrica Beltrame Quattrocchiová (1914 – 2012) len deväť rokov po jej smrti v roku 2012. Je poslednou dcérou manželov Liugiho a Márie, blahorečených Jánom Pavlom II. v roku 2001. Od roku 1976 bola superintendentkou talianskeho ministerstva pre kultúrne a environmentálne dedičstvo.

Enrica sa okrem iného zapájala do dobrovoľníctva v najťažších oblastiach Ríma. Jej život bol poznačený rôznymi chorobami, ekonomickými ťažkosťami, ale bol charakterizovaný predovšetkým modlitbou a každodennou účasťou na svätej omši.

V posledných rokoch svojho života sa venovala pomoci manželským párom v krízových situáciách. Pochovaná je v jednej z bočných kaplniek Baziliky sv. Praxedy v Ríme.

Dnes treba vedieť

03. december 2023, 10:02
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.