Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
27. novembec 2015

Koptský pápež vycestoval do Izraela. Napriek zákazu svojho predchodcu

Pápež Tawadros II. odcestoval do Izraela na pohreb významného člena koptskej cirkvi. Jeho predchodca Šenuda III. púte koptov do Izraela zakázal.

Koptský pápež vycestoval do Izraela. Napriek zákazu svojho predchodcu


Tawadros II. je na čele koptskej cirkvi od roku 2012. Foto – TASR/AP

Hlava koptskej cirkvi, pápež Tawadros II., odcestoval z Egypta do Izraela. Ide o prvú takúto návštevu v priebehu posledných desaťročí. Informovala o tom egyptská agentúra MENA. 

Návšteva Tawadrosa II. v Jeruzaleme sa koná aj napriek zákazu pútí kresťanských koptov do Izraela. Ten vydal Tawadrosov predchodca v úrade Šenuda III., ktorý sa zasadzoval proti normalizácii vo vzťahoch medzi oboma krajinami. 

Agentúra AP pripomenula, že Egypt podpísal s Izraelom ešte v roku 1979 mierovú dohodu. Tento dokument Spojené štáty vyzdvihujú ako dobrý model pre spolužitie oboch krajín v rámci jedného regiónu. 

Ani podpisom dohody sa však nepodarilo odstrániť nepriateľstvo, ktoré väčšina Egypťanov pociťuje k Izraelu, napísala AP. Dodala, že po rozhodnutí v Egypte žijúceho Tawadrosa odcestovať do Izraela sa na tamojších sociálnych sieťach objavilo množstvo príspevkov, ktoré ho obviňovali zo zrady. 

Agentúra MENA doplnila, že Tawadros II. do Jeruzalema odcestoval spoločne s delegáciou biskupov, aby sa tam zúčastnili na pohrebe vyššie postaveného člena koptskej cirkvi. 

Tawadros II. je v poradí 118. hlavou koptskej cirkvi. Do čela ho zvolili koncom roka 2012 po smrti Šenudu III., ktorý viedol koptov viac ako štyridsať rokov. V roku 2013 sa Tawadros stretol vo Vatikáne s pápežom Františkom. Najvyšší predstavitelia týchto dvoch kresťanských cirkví sa stretli po viac ako štyroch desaťročiach.

Inzercia

Odporúčame