Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Bývalý veľvyslanec vo Vatikáne

Pápež k nám nepríde len preto, že sme kúsok od Budapešti. Slovensko ho zaujíma

Peter Sopko bol veľvyslancom SR pri Svätej stolici prvých päť rokov Františkovho pontifikátu. Ako sa mu pracovalo u pápeža?

Spolupracoval najmä so štátnym sekretárom Pietrom Parolinom, druhým najdôležitejším mužom Vatikánu. Ten je v najužšom kontakte s pápežom v rámci politickej a diplomatickej činnosti Svätej stolice.  

„Trend a priority zahraničnej politiky Svätej stolice však udáva pápež. Po celom svete je 128 pápežských zastupiteľstiev, Svätý Otec je veľmi dobre informovaný. To môžeme vidieť napríklad aj podľa toho, aké krajiny si vyberá za cieľ svojich apoštolských ciest,“ hovorí v Postoj TV diplomat Peter Sopko.

„Veľmi sa mi vrylo do pamäti naše prvé stretnutie pri odovzdávaní poverovacích listín. Bol presne taký, ako som o ňom počul a čítal – charizmatický, priateľský, úctivý, žoviálny. Pri stretnutí s ním sa vám chveje celé telo i duša. Odchádzal som od neho duchovne povzbudený, rovnako aj moja rodina, ktorú som mohol k Svätému Otcovi zobrať,“ spomína si na osobné stretnutie s pápežom veľvyslanec Sopko.

Ako prvá vec, ktorá mu napadne pri opise súčasného pápeža, je jeho skromnosť a pokora. František sa – pokiaľ to protokol umožňuje – preváža na malom modrom aute len so šoférom.

„Občas však prekvapí aj samotných protokolistov. Napríklad na prvú návštevu talianskeho prezidenta, kde ho očakávali s celým sprievodom ochrankárov, sa doviezol na svojej fiatke,“ prezrádza o pápežovi.

„Ako prejav jeho pokory vnímam aj to, že v roku 2016 zrušil svoju podobizeň na minciach, ktoré sa razia vo Vatikáne. Namiesto toho môžeme na nich teraz vidieť jeho pápežský erb. Tieto mince sú razené na zberateľské účely, avšak 50-centovky sú v obehu,“ vysvetľuje Sopko.

Bývalý veľvyslanec považuje obdobie svojej vatikánskej diplomatickej misie za jedno z najkrajších. Z diplomatického zboru získali s manželkou veľa priateľov, s ktorými sú v kontakte dodnes.

Inzercia

„A mal som možnosť pracovať v blízkosti Svätého Otca, Kristovho zástupcu na zemi. To je česť. Rovnako ako je veľká česť pre nás všetkých, že si pápež práve Slovensko vybral za cieľ svojej ďalšej apoštolskej cesty,“ hovorí o blížiacej sa návšteve pápeža na Slovensku.

Podľa neho pápež neprichádza k nám len preto, že sa bude nachádzať v Budapešti, kúsok od Slovenska. O našu krajinu sa zaujíma, je o nej informovaný.

„Cieľom pápežových návštev nie sú len štáty, kde žijú katolíci v menšine. Svätý Otec si vyberá aj malé krajiny, kde túži povzbudiť svojich vo viere. A to nemyslím ako frázu. Pápež určite vie, že aj v dôsledku pandémie naša viera trpí a chce nás povzbudiť, aby sme sa jej držali,“ uvažuje o pápežových motívoch diplomat Sopko.    

Celý rozhovor s veľvyslancom Petrom Sopkom, ktorý pôsobil vo Vatikáne v rokoch 2013 – 2018, si môžete pozrieť v tomto videu:

Ak práve nemôžete pozerať video, vypočujte si podcast:

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva