František na Slovensku
Na stretnutiach s pápežom sa budú môcť zúčastniť aj nezaočkovaní

FOTO TASR/AP
KBS zmenila podmienky a s pápežom Františkom sa budú môcť stretnúť aj negatívne testovaní a tí, čo covid prekonali.
Prípravný tím návštevy pápeža Františka na Slovensku v sobotu cez Tlačovú kanceláriu Konferencie biskupov Slovenska oznámil, že verejné podujatia Svätého Otca v Prešove, Košiciach a Šaštíne budú dostupné aj pre návštevníkov v režime OTP, teda očkovaných, negatívne testovaných a tých, čo covid prekonali v uplynulých 180 dňoch.
Budú pre nich vytvorené vlastné sektory s osobitnými vstupmi, tak ako to platí aj počas Medzinárodných leteckých dní SIAF tento víkend v Kuchyni pri Malackách.
Osobitné sektory budú aj pre zaočkovaných. Tí si budú môcť vybrať, či pôjdu do sektora pre plne zaočkovaných alebo do sektora OTP.
Účastníci v režime OTP potrebujú negatívny výsledok PCR alebo LAMP testu (nie starší ako 72 hodín) alebo negatívny výsledok antigénového testu (nie starší ako 48 hodín), prípadne potvrdenie o prekonaní ochorenia covid-19 za posledných 180 dní.
Nie je však zatiaľ jasné, koľko ľudí v režime OTP sa bude môcť na podujatiach s pápežom zúčastniť. Podľa súčasne platných vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva pre hromadné podujatia môže byť v zelených okresoch v exteriéri v režime OTP maximálne 5-tisíc osôb.
Registrácia pre ľudí v režime OTP sa spustí v pondelok 6. septembra. Dovtedy bude dostupná registrácia len pre plne zaočkovaných. O zriadení prípadných MOM-iek pred podujatiami s pápežom bude KBS vopred informovať. Zatiaľ žiada návštevníkov urobiť si testy pred cestou na podujatia.
Na všetky septembrové podujatia so Svätým Otcom sa k 30. augustu zaregistrovalo len vyše 46-tisíc ľudí. Najväčší záujem je zatiaľ o svätú omšu v Šaštíne, kde je zaregistrovaných cez 23-tisíc ľudí. Pôvodne sa však na danom mieste očakávalo až 350-tisíc ľudí.
a) osoba 14 dní po druhej dávke očkovania s dvojdávkovou schémou,
b) osoba 21 dní po prvej dávke očkovania s jednodávkovou schémou,
c) osoba 14 dní po prvej dávke očkovania, ak bola prvá dávka podaná do 180 dní od prekonania covidu,
d) osoba do 12 rokov.
Za osobu v režime OTP sa považuje:
a) osoba plne očkovaná,
b) osoba s negatívnym výsledkom testu na covid nie starším ako 72 hodín v prípade PCR alebo LAMP testu alebo 48 hodín v prípade antigénu
c) osoba, ktorá prekonala covid pred nie viac ako 180 dňami.
Po zmene volali biskupi i politici
Za zmenu pravidiel v prípade návštevy pápeža Františka, ktorá bola pôvodne ohlásená len pre zaočkovaných, v posledných dňoch volali viaceré politické hnutia, ale i samotní biskupi.
Hovorca KBS Martin Kramara ešte vo štvrtok pre denník Postoj potvrdil, že sa už obrátili s touto požiadavkou na štát. Úrad vlády v piatok reagoval s tým, že otázka má smerovať na Úrad verejného zdravotníctva, respektíve na konzílium odborníkov. ÚVZ v piatok večer zas v reakcii potvrdil, že organizátori návštevy sa môžu slobodne rozhodnúť, ktorý z troch režimov (základ, OTP a zaočkovaní) si pri tejto príležitosti zvolia.
Úrad hlavného hygienika poznamenal, že nemá možnosť rozhodovať za konkrétnych organizátorov, akým spôsobom si splnia svoje povinnosti vyplývajúce z vyhlášky. Podľa KBS bola pritom nutnosť plnej zaočkovanosti na stretnutiach s pápežom požiadavkou zo strany štátu.
Po vyjadrení ÚVZ sa však KBS v sobotu rozhodla pre kombináciu režimov.
Podobnú cestu si zvolili počas prvého septembrového víkendu aj organizátori Medzinárodných leteckých dní SIAF v Kuchyni pri Malackách, na ktorých sa okrem zaočkovaných môžu zúčastniť aj negatívne testovaní a tí, čo covid prekonali, a to v osobitnom sektore s maximálne 5-tisíc ľuďmi.
Po úpravu pravidiel a povolení účasti na podujatiach so Svätým Otcom v režime OTP volali v piatok aj politici z Kresťanskej únie a opozičného Hlasu. Premiér Eduard Heger tiež povedal, že by mali platiť rovnaké pravidlá pre všetky hromadné podujatia. Ako prví prišli s výzvou zmeny pravidiel počas návštevy pápeža Františka politici KDH.
Zmena pravidiel má podporu odborníkov
Na tom, že podujatia s pápežom by mali byť povolené aj pre testovaných a ľudí, ktorí covid prekonali, sa zhodli aj viacerí odborníci.
Člen Ústredného krízového štábu a lekár Peter Visolajský v ankete Postoja uviedol, že „rozdielny prístup ministerstva a úradov k návšteve pápeža s prísnymi, ale pritom logickými opatreniami a na druhej strane k rizikovejším podujatiam ako Medzinárodné letecké dni či zápasy hokejovej kvalifikácie je nespravodlivý, demotivačný, rozhodne škodlivý a v konečnom dôsledku podkopáva autoritu týchto inštitúcií u svojich občanov.“

Väčšina oslovených odborníkov sa zhoduje, že pre časť ľudí v osobitných sektoroch by mal byť povolený aj vstup v režime OTP.
Podľa matematika Richarda Kollára by počas veľkých hromadných podujatí malo byť hlavnou prioritou oddelenie skupín prichádzajúcich z rôznych miest do čo najväčšej miery. Ak sa to podarí zabezpečiť, akcia podľa neho nepredstavuje extrémne zvýšené riziko ani v režime OTP.
Kollár však vystríha, že ak sa nepodarí skupiny oddeliť, riziko šírenia infekcie medzi nimi bude veľmi vysoké a môže spolu s inými podujatiami v septembri prispieť k zhoršovaniu epidemickej situácie na Slovensku.
Epidemiológ Rastislav Maďar rovnako tvrdí, že je korektné, ak sa na podujatí uznávajú všetky tri možnosti (očkovaný, negatívne testovaný, prekonal covid) súčasne, ale keďže žiadna z nich nie je stopercentnou istotou, bude podľa neho dôležité správne a dôsledné nosenie respirátorov.
So zmenou režimu súhlasí aj bývalý štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura, podľa ktorého bolo rozhodnutie ministerstva umožniť účasť len zaočkovaným nelogické, vzhľadom na to, že aj zaočkované osoby môžu covid prenášať na iných.
„Nerozumiem, prečo by mal netestovaný zaočkovaný, ktorý sa práve vrátil z dovolenky v rizikovej destinácii, mať prednosť pred negatívne testovanou osobou. Pápež František na Slovensko nepríde len k zaočkovaným veriacim, ale k všetkým ľuďom bez rozdielu spoločenského postavenia, národnosti alebo záznamu v greenpasse,“ uviedol anestéziológ Peter Stachura.
Dnes treba vedieť
Vo vybraných amerických kinách v utorok uviedli nový dokumentárny film o pútnickej ceste do Santiaga de Compostela. Biskup James Conley, ktorý do Santiaga putoval už trikrát, ho označil za najlepší film o „camine“, aký doteraz videl. „Je to dokonalá pôstna meditácia,“ dodal. (cna)
Biskup Franz-Josef Bode je prvým nemeckým biskupom, ktorý končí pre pochybenia pri riešení prípadov zneužívania. Pápež má pritom na stole ponúknuté demisie od viacerých jeho kolegov vrátane dvoch kardinálov. „Dolu“ však ide práve Bode, ktorý je výraznou tvárou tzv. nemeckej synody a hlasným zástancom progresívnych myšlienok. Viac v texte Pavla Rábaru.
Ruské úrady trestajú osoby, ktoré nesúhlas s inváziou na Ukrajine vyjadrujú odkazom na prikázanie „nezabiješ“ alebo inými náboženskými posolstvami. Sankcionovaná bola napríklad aj hudobníčka Anna Čaginová, ktorá protestovala s plagátom obsahujúcim Ježišove slová „Blahoslavení tí, čo šíria pokoj“. (evangelical focus)
Košický pomocný biskup podával pôstnu polievku na podporu rodín v núdzi
Hŕstkovú zeleninovú polievku vyrátanú na 330 porcií s dobrovoľným príspevkom vydávali v Dominikánskom kultúrnom centre Veritas.
Americkí biskupi odmietli kompostovanie a alkalickú hydrolýzu tiel zosnulých ľudí. Výbor pre náuku viery Konferencie katolíckych biskupov USA konštatoval, že tieto dve najnovšie alternatívy pohrebu nepreukazujú dostatočnú úctu k telám mŕtvych a neumožňujú ich uloženie na posvätné miesto, ktoré by mohli navštevovať pozostalí. (cna)
Na trojdňovú návštevu Slovenska prichádza kardinál Kurt Koch
Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov navštívi aj východ krajiny, ekumenický program doplní stretnutie s povereným premiérom Hegerom.
Pondelková streľba 28-ročnej útočníčky v americkom Nashville sa odohrala na súkromnej presbyteriánskej základnej škole. Žiakov, ktorí prežili, odviezli do neďalekého baptistického kostola, kde sa stretli s rodičmi. „Moje srdce patrí rodinám obetí. Celé naše mesto stojí s vami,“ uviedol starosta Nashvillu John Cooper. (tasr, cna)
Zomrel nemecký kardinál Karl-Josef Rauber, dlho pôsobil v diplomacii
Bol bývalým apoštolským nunciom a tiež bývalým predsedom Pápežskej cirkevnej akadémie.
Napriek tomu, že veľa katolíkov sa počas pôstu rozhodlo vzdať sa sociálnych sietí, Američan žijúci v Ríme zdieľa každý deň príbehy o prvých kresťanských mučeníkoch alebo o historických chrámoch v Ríme na kanáli CruxStationalis. Absolvent štúdia filozofie a teológie Jacob Stein spravuje aj instagramový účet. (cna)
Lenivosť sa môže skrývať aj za hyperaktivitou, hovorí kňaz Ján Buc v ďalšej časti podcastu Sveta kresťanstva o cnostiach a nerestiach. „Sme leniví byť sami so sebou, byť v tichu. Vstúpiť do seba nie je niekedy jednoduché. Je to bolestivé, bojíme sa upratať sami v sebe. Ako sme leniví upratať v skrini alebo na stole, môžeme byť leniví upratať neporiadok vo svojom vnútri.“