Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. september 2021, 17:03

František na Slovensku

Vzťah Slovákov k pápežovi sa zlepší, očakáva od návštevy Dravecký

Vzťah Slovákov k pápežovi sa zlepší, očakáva od návštevy Dravecký

Bývalý veľvyslanec SR pri Svätej stolici Jozef Dravecký. Zdroj - TASR TV

„Ján Pavol II. bol populárnejší a mediálnejší. Voči Františkovi je vo svete otvorená opozícia katolíkov, ktorá má trochu ozvenu aj na Slovensku. František ľudí nezaujme na prvý pohľad, no má obrovské pastoračné skúsenosti, používa jednoduchý ľudský jazyk a je to príťažlivá osobnosť.“

Vzťah občanov Slovenska k pápežovi sa zlepší, keď ho uvidia naživo, myslí si bývalý veľvyslanec SR pri Svätej stolici Jozef Dravecký. Uviedol to v relácii Pavla Demeša CD Klub spravodajskej internetovej televízie TASR TV, kde tiež priblížil, ako funguje vatikánska diplomacia.

Podľa Draveckého sa od poslednej pápežskej návštevy na Slovensku - cesty Jána Pavla II. v roku 2003 - zmenilo postavenie cirkvi a vzťah ľudí k nej aj k pápežovi.

„Ján Pavol II. bol populárnejší a mediálnejší. Voči Františkovi je vo svete otvorená opozícia katolíkov, ktorá má trochu ozvenu aj na Slovensku. František ľudí nezaujme na prvý pohľad, no má obrovské pastoračné skúsenosti, používa jednoduchý ľudský jazyk a je to príťažlivá osobnosť," uviedol Dravecký, ktorý očakáva, že aj týmto môže František Slovákov milo prekvapiť. Ľudia ho podľa neho poznajú iba z televízie či tlače a preto sú váhaví.

„Cirkev má okrem toho svoje problémy, napríklad nedoriešený prípad odvolaného arcibiskupa (Róberta) Bezáka či zápasy medzi štátom a cirkvou. Väčšinou sú to formálne záležitosti," uviedol Dravecký. František podľa neho možno vidí aj ďalšie problémy, pre ktoré sa rozhodol prísť na Slovensko.

Bývalý veľvyslanec SR pri Svätej stolici do úradu nastúpil v roku 2007, za pôsobenia Benedikta XVI., ktorý v roku 2013 abdikoval a nastal stav "uprázdneného pápežského stolca".

"Abdikácia sa stane raz za 500 rokov, pričom bolo veľa vecí nedoriešených pre moderné časy. Napríklad si nikto nepamätal, aký je právny stav pre abdikáciu pápeža a aj voľba mala zastaralé predpisy. Konkláve napokon rýchlo zvolilo nečakaného kandidáta, ktorý na seba upozornil tvrdením, že buď sa cirkev zmení alebo cirkev nebude," uviedol Dravecký, ktorý vo Vatikáne slúžil počas pôsobenia dvoch pápežov.

Inzercia

"Niektoré veci, ktoré som inak získaval z tlače, som musel buď čítať medzi riadkami, alebo mať dobré styky v diplomatickom zbore či s vatikánskymi úradníkmi, aby som sa dozvedel viac," ozrejmil diplomat rozdiel medzi veľvyslanectvom pri Svätej stolici a v "bežnom štáte". Dravecký zdôraznil, že treba rozlišovať medzi štátom Vatikán a Svätou stolicou.

Svätá stolica je úrad pápeža, ktorý je subjektom medzinárodného práva a partnerom v mnohých dvojstranných zmluvných vzťahoch či organizáciách. Je napríklad pozorovateľom v OSN.

Vatikánsky štát spravuje určité úrady a infraštruktúru - napríklad sociálne a zdravotné poistenie, banku, stanicu či obchody. Je to teda obslužný aparát neviazaný na cirkev.

Svätá stolica má svoje veľvyslanectvá, ktoré sa nazývajú apoštolské nunciatúry a na ich čele stoja arcibiskupi-nunciovia. Nunciatúr je pomerne veľa, aj keď v niektorých prípadoch pokrývajú aj viac než jednu krajinu. "Napríklad, keď som bol v Lotyšsku, nuncius bol v Litve a pokrýval aj Lotyšsko," poznamenal.

Cirkevné právo uvádza, že nuncius zastupuje pápeža v prvom rade pred miestnou cirkvou a až potom pred štátnymi orgánmi daného štátu. V jeho poste je zakódovaná dualita, keďže nie je iba veľvyslancom. Nuncius má veľmi dôležité cirkevné úlohy v danej krajine, napríklad pri výbere nových biskupov, priblížil Dravecký.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

pred 5 hodinami

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

pred 6 hodinami

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

pred 20 hodinami

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

21. marec 2023, 12:35

Pravoverní katolíci by sa mali riadiť učením rímskeho biskupa a nenechať sa ovplyvňovať miestnymi autoritami, proti ktorým sa postavil pápež, povedal predseda Konferencie biskupov USA arcibiskup Timothy Broglio v rozhovore pre nemecký Die Tagespost. Na otázku, ako sa majú nemeckí katolíci zachovať po tom, čo predseda episkopátu a ďalší biskupi napriek zákazu Svätej stolice naďalej podporujú vznik tzv. synodálnej rady, Brogilo odpovedal, že cirkev sa vždy riadila zásadou Roma locuta – causa finita. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.