Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. september 2021

Pápežský newsletter

Čo prezradili o Františkovi jeho blízky priateľ, vatikanista a jezuiti

Dnešný pápežský newsletter pripravil redaktor rubriky Svet kresťanstva Pavol Rábara.

Čo prezradili o Františkovi jeho blízky priateľ, vatikanista a jezuiti

Foto: ©Vatican Media

V posledných dňoch sme vám priniesli niekoľko zaujímavých rozhovorov s ľuďmi, ktorí pápeža Františka buď osobne poznajú, alebo sa s ním stretli, prípadne sa venujú jeho pontifikátu. Veríme, že tieto texty vám nielen priblížia pápežove myšlienky, ale tiež predstavia Svätého Otca aj po ľudskej, osobnejšej stránke.

Takým bol určite rozhovor kolegyne Kristíny Votrubovej s argentínskym kňazom Carlosom Nanneim, ktorý sa s pápežom Františkom pozná už tri desaťročia. Dozvedeli sme sa od neho viaceré doteraz často nespomínané skutočnosti z osobného života Svätého Otca. Úsmevná bola napríklad príhoda o tom, ako sa František snažil „utiecť“ z Vatikánu, keď sa chcel pomodliť v rímskej Bazilike Santa Maria Maggiore. Alebo ako pri návšteve väznice v Miláne nástojil, že neodíde bez toho, aby pozdravil každého z 800 väzňov zvlášť. „Trvalo mu to viac ako dve a pol hodiny,“ rozpráva Františkov priateľ Carlos Nannei.

Vedeli ste, že pápež František chodí na generálne audiencie v predstihu, keď ľudia ešte len prichádzajú, aby sa s nimi osobne pozhováral? Aj túto zaujímavosť prezradil v rozhovore pre Svet kresťanstva jezuita Jozef Bartkovjak, ktorý pôsobí v Ríme ako vedúci slovenskej redakcie Vatican News.

„To sme v minulosti nevideli. Pápeži pozdravovali ľudí, vysielali k nim nejaké gestá, ale František si v dave vždy vyhliadne niekoho konkrétneho, pri kom sa pristaví a aj niekoľko minút sa s ním rozpráva, venuje mu čas. Väčšinou to bývajú práve osoby, ktoré pôsobia nenápadne, sú neprivilegované alebo nejakým spôsobom znevýhodnené,“ povedal páter Bartkovjak Imrichovi Gazdovi.

Taliansky vatikanista Andrea Gagliarducci navštívil v lete Slovensko, aby si obzrel miesta, kam sa chystá pápež. Teraz pred návštevou sme sa ho spýtali, ako vníma našu cirkev, čo si myslí o menšom záujme o podujatia či arcibiskupovi Bezákovi. Podľa neho však návšteva pápeža prekoná každú polemiku. „Keď pápež príde, perspektíva sa zmení, veľké debaty, politické či spolitizované, ustúpia návšteve,“ vyjadril sa taliansky novinár.

Výraznejšie teologický rozhovor viedol Pavol Hudák s jezuitom Milošom Lichnerom, prorektorom Trnavskej univerzity. Rozprávali sme sa o tom, ako pápež chápe perifériu, migráciu a ďalšie témy. „Svätý Otec spomína inštrumentalizáciu náboženstva. To je zneužívanie náboženstva na politické a ekonomické ciele. Na to je Svätý Otec veľmi citlivý,“ zdôraznil jezuita Lichner.

Dúfame, že tieto, ako aj ďalšie texty na Svete kresťanstva budú pre vás užitočnými sprievodcami blížiacou sa návštevou.

Aktuálne udalosti jednou vetou

Na stránke www.navstevapapeza.sk zverejnili liturgické brožúrky pre slávenia s pápežom Františkom v Prešove a v Šaštíne.

Na zabezpečenie návštevy pápeža Františka pôjde ďalších 2,2 milióna eur; vláda schválila ešte v auguste na tento účel viac ako 5,4 milióna eur.

V súvislosti so zmenou režimu na podujatia s pápežom Františkom došlo ku konsenzu, zhodnotil sa reálny záujem ľudí a situácia počas leteckých dní SIAF v Kuchyni, uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Kontroly na pondelkové stretnutie Svätého Otca s biskupmi, kňazmi, zasvätenými, bohoslovcami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave sa otvoria o 7.00 h.

Inzercia

Tri otázky redaktorovi Pavlovi Hudákovi

Foto: Postoj/Marka Zacková

Aké podujatie s pápežom sa chystáš novinársky pokrývať?

Plánujem sa zúčastniť na prílete pápeža Františka, gréckokatolíckej liturgii v Prešove a svätej omši v Šaštíne. Keďže záujem novinárov o návštevu Svätého Otca na Slovensku je veľký, tak ešte nevieme, na ktoré podujatia dostaneme akreditáciu. Všetkých novinárov, ktorí žiadali o akreditáciu, by však mali pustiť do Prešova na liturgiu, do Košíc na Lokomotívu a do Šaštína.

Čo si od toho sľubuješ? Na čo sa tešíš, čoho sa, naopak, obávaš?

Návšteva pápeža je mimoriadna udalosť a som nesmierne rád, že takú významnú udalosť môžem novinársky mapovať. Osobitne sa teším na gréckokatolícku liturgiu v Prešove. Východný obrad sa mi veľmi páči a má podľa mňa obrovskú hĺbku, krásnu symboliku a najmä prekrásne spevy. Obávam sa možno veľkého davu ľudí, aby mi tam niečo podstatné neuniklo – a bojím sa deficitu spánku. (Smiech.)

Čím teba osobne oslovuje pápež František?

Oslovujú ma pápežove homílie a príhovory. Pre mňa je veľmi konkrétny a zrozumiteľný. Vie veľmi pekne aplikovať Božie slovo a evanjelium na každodenný život. Zrozumiteľne povie, čo znamená dané Božie slovo pre môj život. Má pekné homílie, kde poukazuje na konkrétne veci v živote. Nie sú to len teoretické vzletné reči. Vnímam, že pápež pozná každodenné problémy bežných ľudí a vie, čo prežívajú.

Nenechajte si ujsť

 
 
 

Dobrá rada pápeža Františka

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva