Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
František na Slovensku Spoločnosť
11. september 2021

Organizátor omše v Šaštíne

Kto príde už v noci, bude od pápeža na sto metrov. Kontrola bude ako na letisku

Rozhovor s Martinom Královičom o finálnych prípravách na príchod pápeža, organizačných podmienkach v Šaštíne i osobnom vnímaní návštevy. 

Kto príde už v noci, bude od pápeža na sto metrov. Kontrola bude ako na letisku

Šéf produkčnej firmy PS:Events opisuje tri mesiace organizácie návštevy pápeža. Hovorí o kompromisoch, ku ktorým museli pristúpiť, s akými špeciálnymi požiadavkami prišiel Vatikán, či sú pripravení na spontánne kroky Svätého Otca i čoho sa v súvislosti s jeho návštevou najviac obáva.

„Ak prídu do Šaštína desiatky tisíc ľudí o šiestej ráno, nemáme šancu ich za dve hodiny všetkých dostať cez bezpečnostnú kontrolu dovnútra areálu,“ hovorí na margo záverečnej svätej omše. Ľuďom odporúča prísť už v noci so spacákom aj karimatkou. Približuje aj priebeh kontroly.

Pre Martina Královiča ide o najťažšie podujatie za 15 rokov profesionálnej kariéry. V minulosti sa staral o bezpečnosť na protestoch Za slušné Slovensko, ale podieľal sa aj na organizovaní košického Národného pochodu za život, Národnej púte v Šaštíne či blahorečenia Anky Kolesárovej.

Ako dlho pracujete na prípravách svätej omše v Šaštíne?

Tretí mesiac. Ako produkčná agentúra sme všeobecné prípravy začali robiť začiatkom júna a od konca augusta tu v Šaštíne aj prespávame.

Už v júni ste vedeli, že 15. septembra príde pápež do Šaštína a počíta sa s 300-tisíc ľuďmi?

Áno. Mali sme k dispozícii nejaké plány a bol tu jeden z vatikánskych tímov na obhliadke. Prešiel si niekoľko desiatok možných miest a po pár týždňoch od prvej návštevy poslali z Vatikánu presný návrh programu, ktorý milo komunikovali štýlom: „Nie je finálny, ale je nemenný a nemôžete doň zasahovať.“

Stačia tri mesiace na prípravu takejto návštevy?

Je to šibeničný termín, hlavne počas pandémie, keď ide o dvojnásobne špecifické podujatie. Pripadlo to navyše na čas letných prázdnin a dovoleniek, august je silný dovolenkový mesiac aj pre Vatikán. Na veľa odpovedí sme museli čakať, a aj slovenské úrady sú v lete o niečo pomalšie. Takže ideálny čas na zbytočné komplikácie.

Bolo preto treba robiť veľa kompromisov?

Spravili sme ich viacero, čo sa týka komfortu aj vizuálu scény. Stačí sa pozrieť do Budapešti na medzinárodný eucharistický kongres, kde majú fascinujúcu, ale technicky náročnejšiu scénu. Vymyslieť, objednať aj postaviť niečo podobné za tri mesiace tu v Šaštíne nebolo možné. Jediný typ kompromisu, ktorý sme nespravili, bol pri bezpečnosti.

Najväčší kompromis?

Vizuál scény. Architektonická súťaž bola uzavretá niekedy v júli, a keď vám zostávajú už len dva mesiace na realizáciu, máte veľmi limitované možnosti, najmä čo sa týka výroby vecí na mieru. Nehovoriac, že leto je obdobím festivalov, podujatí typu letecké dni, takže aj zháňanie konštrukcie je v našom priestore limitované.

S čím bol najväčší problém?

Na rozdiel od Košíc a Prešova sme na poli. V Prešove bude liturgia pri športovej hale, čo znamená pre organizátorov veľké zázemie, v Košiciach bude stretnutie rovno na štadióne. My sme si toto všetko museli v Šaštíne na zelenej lúke vybudovať. Od ciest, elektriny, zakopávania optických sietí, budovania mostov cez rieku Myjava, stanov, pódia, kancelárskych kontajnerov. Všetko tu do poslednej skrutky treba naviezť.

Mal Vatikán nejakú špeciálnu požiadavku v súvislosti so Šaštínom?

Bola veľmi silná požiadavka týkajúca sa pozície pódia voči priamemu slnku vzhľadom na Svätého Otca. Tiež požadovali, aby natočenie zboru a orchestra nebolo koncertne nasmerované na ľudí, ale na oltár, aby splnilo podstatu sprevádzania liturgie. Blízko pápeža sa bude nachádzať aj sektor zdravotne ťažko postihnutých, aby mal k nim blízko.

Neuľahčila vám elektronická registrácia prácu, keďže máte dokonalý prehľad o účastníkoch?

Toto je veľký benefit. S rozdielom tých ľudí, ktorí budú zaregistrovaní, ale neprídu, vieme, koľko ľudí príde aj kto títo ľudia sú. To nám pomáha pri napĺňaní a rozvrhu sektorov. Aj v súvislosti s ohláseným režimom OTP nám to pomohlo veľmi rýchlo zareagovať na požiadavku organizátora a navrhnúť správny režim.

Ako ste reagovali na schválenie možnosti využiť režim OTP?

Ľudsky sa to snažím pochopiť, ale ako profesionál o tom nediskutujem.

Je ťažké pre vás pochopiť to?

Za posledný rok som zažil niekoľko festivalov a podujatí, ktoré zvykli byť najväčšími na Slovensku a teraz museli byť vo veľmi malom, úzkom a bezpečnom režime do tisíc ľudí s veľmi prísnymi podmienkami. Preto mi bolo veľmi ľúto, že aj tieto podujatia nemali takú možnosť, pričom sa odohrávali v lepšej pandemickej situácii, ako máme teraz.

Dostali sa do OTP sektora v Šaštíne všetci tí, ktorí o to požiadali vzhľadom na zníženie kapacity sektora z pôvodne avizovaných 5000 miest?

Sám neviem, je to otázka smerom ku KBS.

Pôvodne sa Šaštín pripravoval na bohoslužbu pre 350-tisíc ľudí, čo zrejme nenaplní ani do tretiny. Zaskočil vás tento scenár?

S tristotisíc ľuďmi už dlhšie nerátame, keďže sme videli, akým spôsobom rástol počet registrovaných účastníkov. Samozrejme, podľa toho sme aj v čase začali prispôsobovať veľkosť areálu, aby sme neplytvali financiami v podobe obrazoviek, zábran či toaliet, a adekvátne to prispôsobujeme dopytu. Je fakt, že dnes sa už nebavíme o státisícoch, ale len desiatkach tisíc ľudí.

Čakali ste až takýto rozdiel očakávaní s realitou?

Od začiatku som pokladal pôvodne avizované počty za mierne nadhodnotené. Ale myslel som si, že sa nahlási o čosi viac ľudí. Nechcem povedať, že sa teším, že tu bude menej ľudí, ale z organizačného a bezpečnostného hľadiska to pre nás predstavuje podstatne jednoduchšiu prácu.

Počas návštevy pápeža Jána Pavla II. sa na organizácii a bezpečnosti podieľalo vyše 20-tisíc ľudí. Koľko to je teraz?

Viem to špecifikovať len pre Šaštín, kde rátame s 1500 dobrovoľníkmi, niekoľkými stovkami ľudí v rámci produkčného tímu spolu s dodávateľmi a brigádnikmi, a keď k tomu zarátame štátne zložky s hasičmi, policajtmi, vojakmi a záchranármi, pôjde o ďalšie stovky až tisíce ľudí. Takže len v Šaštíne to bude okolo troch a štyroch tisíc ľudí.

Areál Šaštína sa pred stredajšou svätou omšou otvorí už v utorok o desiatej večer. Odporúčate ľuďom, aby prišli tak skoro?

Áno. Na vstupoch nás čaká skenovanie vstupeniek, overovanie zaočkovanosti a bezpečnostná kontrola, akou ľudia prechádzajú na letisku. To všetko nejaký čas trvá, takže nemožno počítať, že dokážeme areál naplniť za dve hodiny. Práve preto otvárame už v utorok o desiatej večer a motivujeme ľudí, aby tak skoro aj prišli. Prví sa totiž dostanú na najlepšie možné miesta, budú stáť rádovo do sto metrov od Svätého Otca. Areál sa bude postupne zapĺňať spredu, takže tí, čo prídu neskôr, budú, pochopiteľne, ďalej.

Veľmi ľuďom odporúčame, aby prišli skôr. Ak aj nie o desiatej večer, tak pokojne o polnoci alebo o druhej ráno. Ak prídu desiatky tisíc ľudí o šiestej ráno, nemáme šancu ich za dve hodiny všetkých dostať cez bezpečnostnú kontrolu dovnútra areálu. Veľmi neradi by sme nejakú skupinu ľudí o ôsmej už nepustili dnu do areálu len preto, že neprišli včas.

Ak majú ľudia prísť už v noci, je v takom prípade povolený spacák či karimatka?

Samozrejme, pokojne nech si ľudia zoberú aj deky, budú mať dosť priestoru rozložiť sa a vyčkať do rána. Do areálu však nepustíme stany a konštrukcie.

Ak človek príde do areálu povedzme o polnoci, bude mať kde ráno vykonať rannú hygienu?

Určite áno. Sme v teréne, takže nemôžeme ľuďom poskytovať level trojhviezdičkového hotela, ale k dispozícii budú prenosné toalety, cisterny s pitnou vodou, umývadlá s tečúcou pitnou vodou aj s úžitkovou vodou na umývanie rúk, k dispozícii bude aj mydlo a dezinfekcia.

Nie je to festival, kde ráno pri hygiene očakávame rady a tlačenice. Mnohí, ktorí sem prídu, sú pútnici, nie obyčajní návštevníci, takže predpokladáme, že menej komfortné či stiesnenejšie podmienky nebudú problémom.

Koľko máte nachystaných toaliet?

Štyristo až päťsto kusov. Zhruba sto kusov bude splachovacích, ktoré si ľudia môžu pamätať z viacerých slovenských festivalov. Keď bol však Svätý Otec Ján Pavol II. na východe v Rožňave, tak tam bolo vtedy v súčte na tie státisíce ľudí asi len 20 prenosných toaliet. Napriek tomu to nikto nemá zafixované ako najväčší problém daného podujatia.

Ako je to v prípade rýchlej pomoci?

Na mieste budú dve záchranárske helikoptéry, viacero sanitiek, osem záchranárskych stanov plus jeden veľký, takže ak by som osobne chcel, aby sa mi niekde niečo stalo, tak rozhodne tu. (Úsmev.)

Prečo sa areál zatvára už o ôsmej, keď omša sa začína až o desiatej?

Lebo po ôsmej prebehne ešte niekoľko kontrol a opatrení predtým, než príde Svätý Otec v papamobile do koridorov medzi sektory. Ak by sa nám nepodarilo tieto koridory vypratať, dôkladne skontrolovať a uzavrieť, ohrozili by sme možnosť pápeža prísť papamobilom čo najbližšie k ľuďom. Môže to byť pekný zážitok celého slávenia.

Kedy príde pápež v papamobile?

Ak sa nikde nezdrží, tak zhruba okolo pol desiatej.

Na čo sa má človek pri vstupnej kontrole pripraviť?

Najprv vás skontrolujú dobrovoľníci, ktorí pomocou digitálnej čítačky overia, či máte platnú vstupenku. Musíte mať pri sebe občiansky preukaz, ktorý odporúčame si nezabudnúť. Potom nasleduje policajná kontrola cez detektory kovov. Na stránke ľudia nájdu zoznamy predmetov, ktoré si nemajú nosiť. Vo všeobecnosti neodporúčame ľuďom so sebou priniesť väčšie množstvo kovových predmetov či spreje, pretože to spomalí kontrolu.

Voda či švajčiarsky nožík kontrolou prejde?

Voda určite, a ak má čepeľ nožíka do šesť centimetrov, tak aj ten.

Inzercia

Jedlo je v poriadku?

Samozrejme. V prípade, že si ho nedonesú, tak si ho pred vstupom do areálu na záchytných parkoviskách, ako aj na trasách cestou z nich môžu zakúpiť. Vnútri areálu však určite nič podobné ľudia nenájdu, nielen z bezpečnostných, ale aj z liturgických dôvodov to nie je vhodné.

Ako bude fungovať parkovanie?

Máme pripravených 13 záchytných parkovísk pre osobné motorové vozidlá a štyri pre autobusy. Do samotného mesta Šaštín-Stráže sa autá bez povolenia nedostanú. Z ktoréhokoľvek smeru príde auto, bude odstavené dopravnou políciou, organizátormi alebo dobrovoľnými hasičmi na najbližšie voľné parkovisko. Mesto sa úplne uzavrie a dovnútra sa dostanú len autá v špeciálnom režime.

Z parkovísk sa ľudia na miesto dostanú ako?

Len pešo. Najvzdialenejšie parkovisko je 35 minút pešou chôdzou. Z našich skúseností takúto trasu nahrádzať kyvadlovou dopravou znamená len komplikáciu a zdržanie.

Ak chcú byť ľudia na omši spolu v jednom sektore, musia aj prísť spolu?

Nie je iná možnosť, keďže sa priestor bude zapĺňať postupne. Takéto skupiny musia ísť cez rovnakú bránu, iba v takom prípade im vieme zaručiť, že budú aj v rovnakom sektore. Väčšina sektorov má po 5000 miest, no sú aj menšie sektory, napríklad pre rodiny s deťmi.

Môže sa niekto spoliehať, že príde do Šaštína v stredu aj bez registrácie?

Bez registrácie, ktorá sa uzatvára v nedeľu večer, sa do areálu nedostane nikto. Ani do režimu očkovaný, napriek tomu, že by to ešte kapacita povoľovala. Očkovanie po vypnutí registrácie na mieste nevieme hodnoverne skontrolovať.

Čo s tými ľuďmi, ktorí budú postávať za plotom?

Robíme všetko preto, aby obrazovky aj zvuk boli k dispozícii najmä pre ľudí, ktorí sú vnútri areálu. Nie je naším cieľom vytvárať miesta mimo areálu, kde budú ľudia v nejakej nekontrolovanej zóne natlačení mimo epidemického režimu.

 

 

Ktoré zo štyroch pápežových zastávok – Bratislava, Košice, Prešov, Šaštín – vám robí najväčšie bezpečnostné starosti?

Myslím si, že žiadne. Každé miesto má svoje špecifikum. Z pohľadu bezpečnosti a verejného poriadku môže byť o niečo náročnejšia návšteva Luníka IX, ale ide o veľmi špecifické miesto, kde to môže byť veľmi živelné a radostné.

Pápež František je bezprostredný človek, ste na jeho spontánnosť, prípadné zastavenie papamobilu mimo plánu pripravený?

Rátame s touto možnosťou, i keď s tým musí prioritne rátať jeho ochranka, ten najbližší okruh. Ale k týmto podujatiam to patrí a je našou úlohou, aby to bolo v poriadku. Naša zodpovednosť je najmä voči davu. Pápeža zas chráni švajčiarska garda v spolupráci s našou políciou a Úradom na ochranu ústavných činiteľov.

Čoho sa najviac obávate?

Že pri nejakom spontánnom kroku pápeža v dave dôjde k správaniu, ktoré nemusí byť bezpečné. Našťastie, máme už niekoľko postupov a technických prostriedkov, ako tieto veci rýchlo zistiť, spozorovať a pristúpiť k tomu, aby dav ostal v bezpečí. Mojou úlohou je minimalizácia rizík. Kto tvrdí, že má stopercentne bezpečný event, buď klame, alebo nevie, o čom hovorí.

Koľko ostreľovačov bude strážiť pápeža?

To povedať nesmiem, ale nasadenie ostreľovačov je štandardný postup.

Bude sa vyberať aj ofera?

Ak si dobre pamätám, je pravidlom, že milodary sa na liturgiách so Svätým Otcom nevyberajú.

Koľko kňazov sa zúčastní na omši v Šaštíne?

Bude ich viac ako 500. Len biskupov bude okolo 90, ktorí budú priamo na pódiu s pápežom.

Čo pre vás znamená návšteva pápeža?

Ako veriaci sa veľmi teším, že k nám zavíta hlava katolíckej cirkvi a zvlášť pápež František, ktorého vnímam ako veľmi priateľského, prajného a láskavého pápeža, čím však nechcem povedať, že by jeho predchodcovia takí neboli. (Smiech.)   

Z náboženského hľadiska to bude veľký zážitok, racionálne mám aj obavy, keďže pápež prichádza v čase pandémie. Ale robíme všetko pre to, aby sme minimalizovali jej dosah.

Koľko zo svojho dňa sa teraz venujete prípravám?

Posledné týždne je to rádovo 16 až 18 hodín denne. Ale my evenťáci si vždy v októbri povieme, že ešte dvakrát sa vyspíme a budú Vianoce, takže sme zvyknutí.

Stíhate prežiť túto udalosť aj duchovne?

Nejdem sa hrať na nejakého mučeníka, ale príprava je veľmi vyčerpávajúca. Hoci sa naozaj teším, že Svätý Otec príde, už som mal niekoľkokrát až výčitky svedomia, keď som si povedal, že sa teším, až odíde. Moje vyťaženie a nasadenie sa veľmi výrazne odráža na rodinnej pohode a vzťahoch. Ak to náhodou nie je najväčší projekt, na ktorom som robil, tak je jednoznačne najťažším za 15 rokov, čo sa venujem eventom.

Ale vy sa netajíte tým, že organizácia návštevy pápeža bola jedným z vašich snov.

Je to jedna z troch posledných vecí v mojom životnom „bucket liste“. Hoci komfortnejšie by som sa cítil, keby Svätý Otec prišiel o rok alebo v čase nulového rizika nákazy covidu.

Aj sa s pápežom stretnete?

Nie je to v pláne. Bol by to pre mňa zážitok, no na druhej strane sa snažím držať si profesionálny odstup. Pokiaľ ma nikto nezavolá, tak si budem robiť robotu, ktorú mám, aj počas toho, ako tu bude.

Keďže sa epidemická situácia zhoršuje a koronavírus sa šíri aj medzi očkovanými, nemáte obavu, že po pápežovej návšteve bude veľa tých, ktorí vinu zvalia aj na cirkev a podujatia so Svätým Otcom?

To, čoho sa bojím oveľa viac, je mnoho iných hromadných podujatí na Slovensku, z ktorých viaceré ani nemajú snahu dodržiavať opatrenia. V súvislosti s návštevou Svätého Otca je to hlavne svätá omša v Budapešti, ktorá bude bez akýchkoľvek opatrení aj pre nezaočkovaných.

Hoci si nemyslím, že sú podobné podujatia v danom čase epidemicky najvhodnejšie, drvivá väčšina ľudí bude na stretnutiach s pápežom zaočkovaná, čo je pri organizovaní podujatia v čase pandémie základná ochrana. Platí, že najbezpečnejšia akcia v čase akejkoľvek pandémie je tá, ktorá sa nezorganizuje, ale to je extrém.

Máte vôbec rád masové podujatia?

Mám rád podujatia, ale len máloktoré absolvujem ako návštevník. A ani sa neviem ako obyčajný návštevník úplne baviť, nejde mi to, nejdem sa len tak uvoľniť a nepracovať, lebo mi všade blikajú kontrolky. Je to vždy veľká výzva na ego. Ale keby ma to nebavilo, tak sa tomu nevenujem.

V roku 1995 ste sa ako sedemročný chlapec zúčastnili na návšteve pápeža v Šaštíne. Dá sa vôbec porovnať Šaštín 1995 a Šaštín 2021?

Vtedy som bol účastníkom, dnes som v pozícii organizátora. Veľa vecí sa za to obdobie veľmi posunulo, aj nároky ľudí na komfort a bezpečnosť. Zo Šaštína si pamätám tlačenicu cez pontónový most. Veľmi silnú až nebezpečnú tlačenicu. Čiže aj toto je pre mňa výzva – urobiť maximum pre to, aby sa nič podobné nezopakovalo.

Kedy sa pre vás táto práca skončí?

Máme základné pravidlo, že podujatie sa neskončí do momentu, kým posledný človek z areálu neodíde, a to sa týka aj našich dodávateľov. To bude trvať ešte asi dva týždne.

 

Foto – Marka Zacková

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.