Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
12. september 2021

Prianie hudobníkov v Šaštíne

Aby každý s nami s radosťou spieval a prežíval vzácne chvíle s pápežom

Hudobníci a speváci finišujú s prípravami na slávnostnú liturgiu v Šaštíne. V utorok ich čaká generálka priamo v bazilike.

Aby každý s nami s radosťou spieval a prežíval vzácne chvíle s pápežom

Foto: Ján Lukáč

105 spevákov a 26 hudobníkov, ktorí budú sprevádzať slávnostnú liturgiu so Svätým Otcom v Šaštíne, sa posunuli do záverečnej fázy príprav. Po dôkladnom naštudovaní hudobnej časti liturgie v týchto dňoch absolvujú spoločne tri dôležité skúšky v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Petržalke.  

„Nápev žalmu som si dôkladne naštudovala nielen po hudobnej stránke, ale aj textovo. Pre žalmistu je dôležité, aby aj rozumel tomu, čo spieva. Text som si najskôr len prerozprávala, potom hovorila v rytme a nakoniec cvičila v novom hudobnom nápeve,“ hovorí sólistka Hilda Gulyás, ktorá bude spievať žalm.

Video zo skúšky hudobníkov v petržalskom kostole.

„Pridanou hodnotou liturgickej hudby je to, že je vlastne modlitbou. Je to veľmi zaväzujúce, ale na druhej strane to veľmi pomáha v prednese hudby,“ hovorí dirigent Róbert Mesároš, ktorý bude rozsiahle hudobné teleso viesť spolu s dirigentkou Zuzanou Buchovou Holičkovou.

Na úvod svätej omše zaznie štvorhlasné moteto Tu es Petrus. Autorom skladby je Vladimír Kopec, ktorý je organistom v Bazilike svätého Emeráma v Nitre. Počas štúdia v Ríme pôsobil ako organista a spevák v zbore Vikariátu mesta Vatikán v Bazilike svätého Petra. Hrával tiež počas omší a audiencií pápeža Benedikta XVI. 

Spevy z Jednotného katolíckeho spevníka, ktoré odznejú v Šaštíne, sú špeciálne upravené pre orchester a zbor. Tie budú doplnené skladbami napríklad od jezuitu Vlastimila Dufku, ktorý zároveň hrá v orchestri na hoboji. Počas svätej omše odznie tiež úprava gregoriánskeho chorálu Iesu dulcis memoria a ďalšie liturgické spevy, ktoré boli starostlivo vyberané pre túto príležitosť.  

„My na slávnostnej liturgii nie sme ako umelci, ktorí chcú ukázať, čo všetko vedia. Budeme tam stáť ako tí, ktorí chcú podnietiť celé spoločenstvo k radostnému sláveniu svätej omše a prežívaniu tej vzácnej chvíle s pápežom Františkom,“ hovorí dirigent Mesároš.  

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva