Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
František na Slovensku Svet kresťanstva
12. september 2021

Otázky a odpovede

Dokedy sa možno registrovať na pápeža? Dostanem sa do šaštínskej baziliky?

Pripravili sme prehľad základných informácií k návšteve pápeža na Slovensku.

Dokedy sa možno registrovať na pápeža? Dostanem sa do šaštínskej baziliky?

Vlajky na Štefánikovej ulici v Bratislave 12. septembra 2021. Foto: Adam Rábara

Dokedy sa možno registrovať na podujatia s pápežom?

Plne zaočkovaní ľudia sa môžu registrovať do polnoci z nedele 12. na pondelok 13. septembra.

Registrácia skupiny OTP (očkovaní, testovaní, po covide) bola z dôvodu naplnenia povolenej kapacity a zhoršenia epidemickej situácie pozastavená vo všetkých mestách. Bez registrácie sa na podujatia nebude možné dostať.

Na stretnutie môžu prísť aj osoby, ktoré ochorenie covid-19 prekonali v posledných 180 dňoch. Tiež sa môžu zúčastniť veriaci s negatívnym výsledkom PCR testu nie starším ako 72 hodín alebo antigénového testu nie starším ako 48 hodín.

Keď som sa registroval ako nezaočkovaný, môžem si test spraviť aj na mieste s pápežom?

Organizátori zatiaľ neplánujú zabezpečiť mobilné odberové miesta priamo na stretnutiach. Konferencia biskupov žiada, aby si ľudia smerujúci do OTP sektorov dali spraviť test pred príchodom na podujatie v mieste svojho bydliska.

Koľko ľudí bude môcť ísť do OTP sektorov v Šaštíne, Prešove a Košiciach?

V prípade Šaštína organizátori avizovali, že priestory pre OTP budú napĺňať na polovičnú kapacitu, keďže okres Senica bude v oranžovej farbe covid automatu.

V Prešove bude pre ľudí v režime OTP určený jeden sektor, na liturgiu tak bude môcť prísť tisícka nezaočkovaných veriacich.

Na stretnutie Svätého Otca s mladými na košickom štadióne Lokomotíva sa zaregistrovalo okolo 15-tisíc ľudí, z toho tvoria OTP približne jednu desatinu. Na Luník IX sa zaregistrovala stovka účastníkov OTP. Košice budú od pondelka dokonca v červenej farbe.

Dokedy mám prísť na dané miesto?

Sektory sa zatvárajú dve hodiny pred príchodom pápeža. Po tomto čase nebude možné opustiť sektor a znova sa vrátiť.

V Prešove je to o 8.00 h. Na Luníku IX o 14.00 h, na štadióne Lokomotíva o 14.45 h. V Šaštíne o 8.00 h.

Ako blízko sa dostanem k pápežovi?

Jednotlivé sektory sa budú plniť postupne podľa príchodu ľudí. Kto chce byť v jednom sektore s rodinou alebo priateľmi, musí prísť spolu s nimi. V prípade Šaštína organizátori avizujú, že kto príde ešte počas noci, bude od pápeža len na desiatky metrov.

Inzercia

Bude sa dať na podujatí vyspovedať?

Sviatosť zmierenia by mali účastníci absolvovať vo svojich farnostiach. Pre bezpečnostné opatrenia nebude na mieste spovedná služba.

Dostanem sa v stredu 15. septembra do šaštínskej baziliky, aspoň na krátku modlitbu?

Podľa vyjadrenia správcu baziliky pátra Ondreja Kentoša z rehole pavlínov otvoria chrám po skončení omše s pápežom, zhruba okolo 13.00 h. Pri vstupe do baziliky však treba počítať s čakaním. Pre tých, čo neprišli z veľkej diaľky, odporúčajú navštíviť národnú svätyňu v iný čas.

Môžem ísť na stretnutie v Prešove, aj keď nie som gréckokatolík?

Áno. Liturgia je pre všetkých.

Je stretnutie s mladými na košickom štadióne Lokomotíva nejako vekovo ohraničené?

Stretnutie je primárne určené pre mladých od 15 do 30 rokov, ktorí budú mať miesto na trávnatej ploche štadióna. Prísť môžu aj ostatné vekové kategórie či rodiny s deťmi, ktoré organizátori nasmerujú do sektorov po obvode štadióna na sedadlá.  

Prečo prichádza pápež František na Slovensko?

Pápeža Františka pozvala na Slovensko prezidentka Zuzana Čaputová aj Konferencia biskupov Slovenska. Oficiálne pozvanie je potrebné, nie však rozhodujúce. Dôvody, ktoré viedli pápeža k viacdňovej návšteve našej krajiny, zostávajú stále do istej miery zahalené rúškom tajomstva. Pápež prezradil len to, že v Európe zvykne navštevovať menšie krajiny.

Kto ho bude sprevádzať?

V delegácii Svätej stolice sú štátny sekretár Pietro Parolin, prefekt Kongregácie pre východné cirkvi Leonardo Sandri, predseda Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg Miguel Á. Ayuso Guixot, substitút Štátneho sekretariátu Edgar Pea Parra, apoštolský nuncius na Slovensku Giacomo Guido Ottonello, bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský, pracovník štátneho sekretariátu George Jacob Koovakad, sekretár Apoštolskej nunciatúry Andriy Yevchuk, pápežský ceremoniár Ján Dubina a tajomník KBS Ivan Ružička.

S kým sa osobne stretne František?

Na Slovensku absolvuje stretnutie so všetkými najvyššími predstaviteľmi Slovenskej republiky, diplomatmi a zástupcami občianskej spoločnosti, ako aj so zástupcami iných cirkví a židovskou komunitou. Okrem stretnutia s biskupmi, kňazmi, rehoľníkmi, seminaristami a katechétmi bude aj s veriacimi laikmi či rodinami.

Je šanca, že urobí Svätý Otec niečo prekvapivé?

Svätý Otec je povestný svojou spontánnosťou, ktorá sa prejavuje najmä pri neohlásených návštevách v rámci Ríma. Počas návštevy Slovenska sa vyslovene neplánovaná udalosť neočakáva, či už z bezpečnostných dôvodov, alebo časových, keďže program je veľmi nahustený.

Prečo sa stretáva so židmi a evanjelikmi?

Svätý Otec neprichádza len ako hlava Katolíckej cirkvi, ale aj ako náboženský líder. Okrem toho ide aj o pokračovanie v budovaní dobrých vzťahov so židovskou náboženskou komunitou i na poli ekumenizmu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.