Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
30. november 2015

Pápež ukončil návštevu Afriky otvorením svätej brány

V Stredoafrickej republike sa František stretol s moslimami a evanjelikmi, navštívil aj utečenecký tábor.

Pápež ukončil návštevu Afriky otvorením svätej brány


Pápež František žehná dieťa počas návštevy utečeneckého tábora v Bangui v Stredoafrickej republike. Foto – TASR/AP

Poslednou zastávkou pápeža Františka počas šesťdňovej návštevy Afriky bola Stredoafrická republika. Na poludnie odletel z letiska v hlavnom meste Bangui späť do Ríma.

Ešte predtým odslúžil omšu na miestnom štadióne a navštívil mešitu, kde sa stretol s moslimskou komunitou. Vo svojom príhovore zdôraznil, že kresťania a moslimovia sú bratia a podľa toho aj musia žiť. Stredoafrickú republiku ako prevažne kresťanskú krajinu zachvátila občianska vojna po tom, ako v marci 2013 prevzalo moc islamské hnutie Séléka, čo vyvolalo odvety najmä kresťanských milícií nazývaných Anti-balaka. V dôsledku násilia utieklo z Bangui okolo 122-tisíc moslimov. Dnes ich tam žije necelých 15-tisíc. 

Deň predtým sa pápež stretol aj s miestnymi protestantmi na pôde Evanjelickej teologickej fakulty.

K téme
Pápež priletel do Afriky. Bojím sa len komárov, reagoval na bezpečnostné riziká Zdieľať

Počas slávenia liturgie Prvej adventnej nedele v Katedrále Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Bangui v predstihu otvoril Svätú bránu milosrdenstva, keďže už 8. decembra sa v Katolíckej cirkvi začne sláviť mimoriadny Svätý rok milosrdenstva. „Všetkým, ktorí používajú nespravodlivo zbrane tohto sveta, adresujem výzvu: Odložte tieto nástroje smrti; vyzbrojte sa radšej spravodlivosťou, láskou, milosrdenstvom, ktoré sú opravdivými zárukami pokoja,“ vyzval František vo svojej homílii.

Do Stredoafrickej republiky pápež pricestoval z Ugandy, predtým navštívil Keňu.

TASR, VR SK, ig

Inzercia

Odporúčame

Aký je pôvod adventného venca

Aký je pôvod adventného venca

Symbolom adventu – obdobia duchovnej prípravy na slávenie sviatkov Narodenia Pána – je adventný veniec so štyrmi sviečkami. Tie sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ. Prvú sviecu na adventnom venci kresťania zapálili počas dnešnej Prvej adventnej nedele.

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.