Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
01. 12. 2015, 14:47

Benedikt XVI: Za cirkev sa môžem už len modliť

Emeritný pápež vedie v ústraní Vatikánskych záhrad nielen bohatý duchovný, ale aj spoločenský život.

Benedikt XVI: Za cirkev sa môžem už len modliť


Benedikt XVI. v Castel Gandolfo počas posledného verejného vystúpenia v úrade pápeža. Foto – TASR/AP

Emeritný pápež Benedikt XVI. sa napriek pokročilému veku teší duševnej vitalite. Jeho dni vypĺňajú rôzne stretnutia, ale najmä modlitba, ktorú vníma ako svoju hlavnú úlohu.

„Pápež Benedikt je starý, avšak bystrý pán,“ uviedol nedávno pre Vatikánsky rozhlas jeho osobný sekretár Georg Gänswein. „Kvôli slabosti v nohách používa chodítko, ale duševne sa mu darí výborne. Sleduje dianie vo Vatikáne, ako aj nemeckú politiku. Srdcom ostal v Bavorsku, a tak je zrejmé, že sleduje politický vývoj vo svojej vlasti.“

Benedikt XVI. už podľa arcibiskupa Gänsweina nepíše vedecké texty, vedie však obsiahlu osobnú korešpondenciu. Pravidelne prijíma aj rôzne návštevy.

V septembri sa vo svojej rezidencii vo Vatikánskych záhradách stretol s talianskym spisovateľom a novinárom Vittoriom Messorim. „Môžem sa za cirkev len modliť,“ reagoval Benedikt XVI. po tom, čo si vypočul Messoriho hodnotenie stavu cirkvi vo svete. „Cez modlitbu sa snažím uskutočňovať svoju povinnosť voči cirkvi i svetu. Napĺňa mi celý deň.“

K téme
Ako žije Benedikt XVI. Zdieľať

Inými slovami tak Benedikt XVI. zopakoval to, čo povedal počas poslednej modlitby Anjel Pána v úrade pápeža: „Pán ma volá ,vystúpiť na vrch´ a venovať sa ešte viac modlitbe a rozjímaniu. To však neznamená opustiť cirkev, práve naopak.“ Na poslednej generálnej audiencii k tomu dodal: „Neopustím kríž, ale novým spôsobom ostanem pri ukrižovanom Pánovi.“ 

Ďalšou návštevou Benedikta XVI. potešila aj skupina kňazov a seminaristov z talianskej diecézy Carpi. Stretnutie prebehlo počas jeho pravidelnej poobednej prechádzky k lurdskej jaskyni vo Vatikánskych záhradách. „Bolo to výnimočné. Našiel si na nás čas, s každým sa porozprával a seminaristov sa opýtal, čo čítajú a na ich obľúbených autorov,“ prezradil rektor seminára Massimo Dotti.

V októbri sa emeritný pápež stretol aj so šéfredaktorom nemeckého denníka Bild Kaiom Diekamannom, ktorý ho vo svojom článku opísal ako dobre naladeného, usmievavého a bez známok únavy.

VR CZ, at

Odporúčame

Aký je pôvod adventného venca

Aký je pôvod adventného venca

Symbolom adventu – obdobia duchovnej prípravy na slávenie sviatkov Narodenia Pána – je adventný veniec so štyrmi sviečkami. Tie sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ. Prvú sviecu na adventnom venci kresťania zapálili počas dnešnej Prvej adventnej nedele.