Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. september 2021, 09:05

Európski biskupi sa zišli v Ríme, stretli sa s pápežom a zvolia si nové vedenie

Európski biskupi sa zišli v Ríme, stretli sa s pápežom a zvolia si nové vedenie

Foto: TASR/AP

Rada európskych biskupských konferencií si pripomína 50. výročie svojho založenia. KBS zastupuje jej predseda Stanislav Zvolenský.

V Ríme sa vo štvrtok 23. septembra zišla Rada európskych biskupských konferencií (CCEE) pri 50. výročí svojho založenia.

Pri tejto príležitosti Svätý Otec predsedal v Bazilike sv. Petra svätej omši za účasti reprezentantov biskupských zborov zo 45 krajín Európy. „Pomôžme dnešnej Európe, chorej unavenosťou, znovu objaviť večne mladú tvár Ježiša a jeho nevesty,“ vyzval pápež František v homílii.

Svätá omša o 17. hodine pri Oltári katedry otvorila jubilejné plenárne zhromaždenie rady, ktoré bude v Ríme pokračovať až do nedele 26. septembra. Motto zasadnutia znie: CCEE 50 rokov v službe Európe, pamäť a perspektívy v horizonte Fratelli tutti.

Po eucharistickej slávnosti predsedovia biskupských konferencií Európy vyznali svoju vieru pri hrobe sv. Petra. Následne sa pri hroboch pápežov stíšili v osobnej modlitbe. Pri hrobe sv. Jána Pavla II. spoločne vyslovili modlitbu za Európu.

Členovia Rady európskych biskupských konferencií si počas zasadania budú voliť nové vedenie. V rámci programu vystúpia okrem predsedu CCEE kardinála Angela Bagnasca a podpredsedov kardinála Vincenta Nicholsa a Mons. Stanisława Gądeckého aj vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin či prefekt Kongregácie pre biskupov kardinál Marc Ouellet.

Inzercia

Slovensko na zasadnutí reprezentuje predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský, ktorý by mal v sobotu na plenárnom zhromaždení prezentovať rozpočet CCEE na rok 2022. Bratislavský arcibiskup metropolita je totiž členom finančnej komisie.

V piatok prijme účastníkov plenárneho zasadania prezident Talianska Sergio Mattarella. V záverečný deň sa stretnú s vikárom pre Rímsku diecézu kardinálom Angelom De Donatisom a štvordňové zasadanie ukončia eucharistickým slávením v Lateránskej bazilike. 

Rada európskych biskupských konferencií bola vytvorená v marci 1971. Pápež Pavol VI. ju poveril úlohou udržiavať úzku spoluprácu medzi biskupmi a podporovať novú evanjelizáciu. Jej cieľom je zároveň podporovať ekumenický dialóg a vydávať svedectvo o Kristovi v európskych spoločnostiach.

Je zložená z 39 členov, z ktorých 33 sú národné biskupské konferencie a ďalšími sú biskupi Luxemburska a Monackého kniežatstva, ďalej maronitský arcibiskup Cypru a biskupi moldavského Kišineva, Mukačevskej gréckokatolíckej eparchie a Apoštolskej administratúry Estónska. CCEE reprezentuje Katolícku cirkev v 45 krajinách európskeho kontinentu.

Dnes treba vedieť

29. marec 2023, 15:36

Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov Kurt Koch v prvý deň svojej návštevy Slovenska absolvoval v Košiciach bohatý program. Navštívil Múzeum obetí komunizmu, stretol sa s primátorom mesta a zúčastnil sa aj na ekumenickom koncerte. Vo svojom príhovore kardinál Koch vyzdvihol, že mesto, ktorého minulosť je poznačená náboženskými konfliktmi, je dnes miestom hľadania jednoty a spolupráce. (vatican news)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.