Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. september 2021, 18:24

Medzinárodná teologická komisia pokračuje v obnovenom zložení

Pápež menoval nového generálneho sekretára komisie. Stal sa ním taliansky teológ Piero Coda, ktorý vyučuje systematickú teológiu v talianskom Loppiane.

Svätý Otec menoval nového generálneho sekretára Medzinárodnej teologickej komisie. Stal sa ním taliansky teológ Piero Coda, ktorý vyučuje systematickú teológiu na Univerzitnom inštitúte Sophia založenom hnutím Fokoláre v talianskom Loppiane.

Funkciu prevezme po francúzskom dominikánovi Serge-Thomasovi Boninovi, ktorý bol generálnym sekretárom počas troch predchádzajúcich mandátov.

Do Medzinárodnej teologickej komisie vymenoval pápež František aj 12 nových členov. Ide o teológov z rozličných kontinentov, medzi ktorými sú tri ženy a jeden laik.

Zároveň obnovil na ďalších päť rokov mandát ďalších členov Medzinárodnej teologickej komisie, medzi ktorými je aj slovenský jezuita, biblista Peter Dubovský.

Menovania sú plodmi konzultácie začatej v roku 2020 medzi biskupskými konferenciami celého sveta a synodami východných eparchov.

Inzercia

Na základe odpovedí kardinál Luis Ladaria, prefekt Kongregácie pre náuku viery, predstavil pápežovi zoznam kandidátov, z ktorých následne Svätý Otec vybral nových členov.

Nový generálny sekretár Mons. Piero Coda, ktorý má doktorát z filozofie i teológie, bol doteraz členom Medzinárodnej teologickej komisie, rovnako ako aj Talianskeho teologického združenia a Pápežskej teologickej akadémie.

Komisia dostala i nového prídavného sekretára. Je ním Maurizio Barba, doterajší oficiál Kongregácie pre náuku viery, ktorý na poste prídavného sekretára nahradí Riccada Bollatiho.

Medzinárodná teologická komisia má momentálne 28 členov. Jej plenárne zhromaždenie je naplánované na rok 2022.

Dnes treba vedieť

09. jún 2023, 07:22

Španielska biskupská konferencia zverejnila správu, ktorá obsahuje 927 svedectiev o sexuálnom zneužívaní v cirkevnom prostredí. V rokoch 1945 – 2022 bolo identifikovaných 728 údajných páchateľov, pričom takmer polovica prípadov sa údajne odohrala v školskom prostredí. Biskupi zdôraznili, že cirkev v súčasnosti prevádzkuje viac ako dvesto kancelárií, kde môžu ľudia hlásiť svoje sťažnosti. (cna)

08. jún 2023, 20:29

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
08. jún 2023, 14:12

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.