Už nie je čas čakať, musíme konať, píše pápež Rade Európy

Pápež František. Foto AP
V posolstve zdôraznil životné prostredie, pričom pripomenul ekologickú krízu, ľudské práva a vyzdvihol nevyhnutnosť „individuálnej a kolektívnej zodpovednosti“.
„Už nie je čas čakať, musíme konať“ – píše pápež František v posolstve účastníkom podujatia na vysokej úrovni parlamentného zhromaždenia Rady Európy, ktoré malo tému: „Životné prostredie a ľudské práva: Právo na bezpečné, zdravé a udržateľné životné prostredie“. Viacdňové podujatie zorganizované v rámci príprav na COP26, sa konalo v Štrasburgu do štvrtka 30. septembra.
Svätý Otec v posolstve pripomína, že o potrebe venovať sa problému životného prostredia hovoril aj pri návšteve Rady Európy v novembri 2014 a že tejto téme venoval svoju encykliku Laudato si´. Zároveň konštatuje, že iniciatívy Rady Európy „by sa nemali obmedzovať len na geografický priestor tohto kontinentu“, ale počínajúc Európou by mali dosiahnuť k celému svetu. Pápež ďalej píše:
„V tomto zmysle so záujmom hľadíme na rozhodnutie, ktoré Rada Európy bude chcieť urobiť pre vytvorenie nového právneho nástroja, ktorý by spájal starostlivosť o životné prostredie s dodržiavaním základných ľudských práv.
Už nie je čas čakať, musíme konať. Každý nástroj, ktorý by rešpektoval ľudské práva a zásady demokracie a právneho štátu – základné hodnoty Rady Európy – môže byť užitočný pri riešení tejto globálnej výzvy.“
Právo na dôstojný život a integrálny rozvoj
Citujúc zo svojej encykliky Fratelli tutti, Petrov nástupca zdôrazňuje:
„Nikto nemôže poprieť základné právo každej ľudskej bytosti «dôstojne žiť i integrálne sa rozvíjať»; a ak sa «my ľudia rodíme na tejto zemi s rovnakou dôstojnosťou [...], v dôsledku toho musíme ako spoločenstvo garantovať, že každý človek môže žiť dôstojne a mať primerané príležitosti na integrálny rozvoj» (č. 107, 118).
Keď sa však človek považuje za pána vesmíru, a nie za jeho zodpovedného správcu, keď už viac neuznáva svoje oprávnené postavenie vo vzťahu k svetu, ospravedlňuje akýkoľvek druh plytvania, environmentálneho aj ľudského, a k ostatným ľuďom a k prírode sa správa ako k púhym predmetom.“
„Nie“ konzumu bez zábran, potrebná je zmena kurzu
V zmysle dávnej múdrosti: „Človek musí jesť, aby žil, nie žiť, aby jedol“ pápež dodáva:
„Človek musí konzumovať, aby žil, a nie žiť, aby konzumoval. Predovšetkým by sa nikdy nemalo konzumovať bez zábran, ako sa to stáva dnes. Každý musí užívať zo zeme to, čo je potrebné na jeho obživu.
Všetko je prepojené a ako rodina národov musíme mať spoločný záujem: starať sa o to, aby bolo životné prostredie čistejšie a zachované. A starať sa o prírodu, aby sa ona starala o nás.
Preto je potrebná skutočná zmena kurzu, nové uvedomenie si vzťahu človeka k sebe samému, k druhým, k spoločnosti, k stvoreniu a k Bohu.“
Okrem práv treba hovoriť aj o povinnostiach
Svätý Otec v tomto zmysle poukazuje aj na potrebu „interdisciplinárneho a operatívneho dialógu na všetkých úrovniach“ i na nevyhnutnosť „individuálnej a kolektívnej zodpovednosti“.
„Mali by sme hovoriť aj o povinnostiach každého človeka v súvislosti so životom v zdravom a udržateľnom životnom prostredí. Keď hovoríme len o právach, myslíme len na to, čoho sa nám má dostať. Musíme tiež myslieť na zodpovednosť, ktorú máme voči budúcim generáciám, a na svet, ktorý chceme zanechať našim deťom a mladým ľuďom.“
Dnes treba vedieť
Estónsko zakázalo vstup na svoje územie ruskému patriarchovi Kirillovi
"Je jedným z najväčších podporovateľov a obhajcov Putinovej ideológie," uviedol estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna. "Ospravedlňuje a podporuje vojnu proti Ukrajine," dodal.
Bývalého diakona obžalovali zo sexuálneho zneužívania 13-ročného chlapca
Hovorca Košickej arcidiecézy Jaroslav Fabian potvrdil, že Dávida B. odvolali z diakonskej praxe. Má zakázaný verejný výkon diakonskej služby v akejkoľvek forme a v ktorejkoľvek farnosti.
Pápežova druhá noc po operácii bola pokojná
Hlava katolíckej cirkvi je na tekutej diéte a zotavuje sa v súlade s očakávaniami.
„Spovedné tajomstvo je nedotknuteľné v každej zodpovednej demokratickej krajine, u nás ho garantuje zmluva so Svätou stolicou,“ hovorí katolícky kňaz Anton Ziolkovský. „SaSke a pánovi Žiakovi odkazujem, že radšej sa nechám zavrieť, ale spovedné tajomstvo nikdy nevyzradím.“
V programe budúcotýždňového zasadania členov Konferencie biskupov Slovenska je aj voľba hovorcu. Od odchodu bývalého hovorcu Martina Kramaru na pozíciu vikára Žilinskej diecézy uplynie čoskoro jeden rok, slovenskí biskupi sú odvtedy bez hovorcu. (tkkbs, postoj)
Španielska biskupská konferencia zverejnila správu, ktorá obsahuje 927 svedectiev o sexuálnom zneužívaní v cirkevnom prostredí. V rokoch 1945 – 2022 bolo identifikovaných 728 údajných páchateľov, pričom takmer polovica prípadov sa údajne odohrala v školskom prostredí. Biskupi zdôraznili, že cirkev v súčasnosti prevádzkuje viac ako dvesto kancelárií, kde môžu ľudia hlásiť svoje sťažnosti. (cna)
V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.
Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...
Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)
Bratislavské univerzitné pastoračné centrum v Mlynskej doline oslávilo tento rok 25 rokov svojej existencie. Preto sme sa boli pozrieť v pastoračnom centre, ktoré sa nachádza priamo v najväčšom študentskom meste na Slovensku. Čítajte tu.
„Takýto krok si nedovolili ani komunisti," reaguje šéf KDH Milan Majerský na návrh SaS zrušiť spovedné tajomstvo. „SaS demonštruje, že nie je žiadnou stranou slobody, ale naopak, je stranou obmedzovania náboženskej slobody a zasahovania do základných ľudských práv.“