Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. október 2021, 15:45

Beatifikácia

V talianskom regióne Kalábria blahorečia dve hrdinské trpiteľky z 20. storočia

V talianskom regióne Kalábria blahorečia dve hrdinské trpiteľky z 20. storočia

Gaetana Nuccia Tolomeová a na lôžku Maria Antonia Samà. Foto - Vatican news

Beatifikačnej slávnosti v meste Catanzaro bude v nedeľu predsedať kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých.

V nedeľu 3. októbra bude v juhotalianskom regióne Kalábria slávnosť blahorečenia dvoch laičiek z 19. a 20. storočia. Sú nimi Maria Antonia Samà (1875-1953) a Gaetana Nuccia Tolomeová (1936-1997).

V oboch prípadoch ide o trpiteľky, ktoré vydali žiarivé svedectvo lásky ku Kristovi pripútané na lôžko. Beatifikačnej slávnosti v meste Catanzaro bude v nedeľu o 16. hodine predsedať kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých.

Maria Antonia Samà

Ctihodná Božia služobníčka Maria Antonia Samà sa narodila v roku 1875. Od mladosti zostala v dôsledku choroby znehybnená s nohami skrčenými v kolenách. Pripútaná na lôžku šírila okolo seba povzbudenie a nádej.

Milovala spiritualitu kartuziánov a súkromne sa zasvätila Bohu, takže ju ľudia nazývali „mníškou svätého Bruna“.  Zomrela ako 78-ročná v roku 1953 v Sant’Andrea Jonio na juhu Talianska.

Dekrét o zázraku na príhovor ctihodnej Marie Antonie Samà schválil pápež František 10. júla 2020. Išlo o uzdravenie Talianky trpiacej artrózou kolien, ktoré sa udialo v roku 2004.

Inzercia

Gaetana Nuccia Tolomeová

V roku 1936 sa narodila druhá kandidátka blahorečenia, ctihodná Božia služobníčka Gaetana Tolomeová, nazývaná Nuccia. Aj jej život bol spojený s utrpením, ktoré obetovala z lásky k Bohu v modlitbe za ľudí.

Trpela postupujúcou paralýzou a svoju pripútanosť k lôžku nazývala „darom, ktorý je pre ňu školou odovzdanosti, pokory, trpezlivosti a vďačnosti“. Gaetana zomrela v povesti svätosti ako 60-ročná v roku 1997 v kalábrijskom Catanzare. Zachovali sa tieto jej slová:

„Tvoja moc lásky Pane, nech mi dá spievať o tvojej milosti, nech premení môj nárek na nekončiacu radosť: nech je hymnom na život, ktorý premáha smrť a nech je posolstvom nádeje pre mnoho smutných duší. ... Vďaka ti, Pane, za dar života.“

Zázrak na príhovor ctihodnej Božej služobníčky Gaetany Tolomeovej sa týka lekársky nevysvetliteľného šťastlivého priebehu tehotenstva ženy z kalábrijského mesta Crotone, ktoré bolo spočiatku mimomaternicové, no neskôr nadobudlo normálny priebeh. Dieťa sa narodilo v roku 2014. Príslušný dekrét schválil pápež František 29. septembra 2020.

Dnes treba vedieť

pred 22 hodinami

Alojz Tkáč v čase, keď mu bol odobratý štátny súhlas, cestoval po Slovensku, mapoval cirkevnú situáciu a podrobnú kritickú analýzu v roku 1982 prepašoval do slovenského časopisu v Ríme. ŠtB na to prišla až po troch rokoch a musela byť veľmi zaskočená, navyše o takejto jeho činnosti napriek jeho sledovaniu nič nevedela. Čo ešte o jeho živote odkrýva 480-stranový zväzok komunistickej tajnej polície? Píšu František Neupauer a Lukáš Obšitník.

30. máj 2023, 13:40

Pražský arcibiskup Jan Graubner sa poznal s Alojzom Tkáčom z 90. rokov, sedávali spolu na zasadnutiach biskupských konferencií. „Bol taká pokojná sila, vedel, čo chce, a vždy do toho išiel s veľkým pokojom. Nerobil v ničom problém, ale vedel dosiahnuť spoločné dobro,“ spomínal Graubner na brífingu po pohrebných obradoch. Emerita Tkáč na pohrebe kardinála Jozefa Tomka vlani v auguste s úsmevom avizoval verejnosti, že ďalší pohreb bude ten jeho. „Aj keď sa niekedy tváril vážne, myslím, že v duši mal zmyslu pre humor dosť,“ reagoval dnes po rozlúčke s ním Graubner.

30. máj 2023, 11:51

Pápež František v sústrastnom telegrame ocenil zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča za jeho vernosť a apoštolskú horlivosť v tajnej cirkvi v časoch ateistického komunistického režimu. V telegrame, ktorý v mene Svätého Otca zaslal vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin, vyzdvihol zosnulého ako „pastiera, ktorý s neúnavným zápalom vykonával svoju službu“.

30. máj 2023, 11:14

Až do obdobia pandémie išiel zosnulý arcibiskup Alojz Tkáč ako píla, povedal počas pohrebnej svätej omše arcibiskup Bernard Bober. „Bral si dokonca aj po dve birmovky v jeden deň. Museli sme ho doslova brzdiť a šetriť, lebo on sa nešetril,“ povedal arcibiskup Bober v homílii. „Bol síce úsečný a stručný v reči, no presvedčivý v priamosti a čitateľný vo svojich rozhodnutiach,“ dodal. Prečítajte si homíliu v plnom znení.

30. máj 2023, 08:47

Minister zahraničia Miroslav Wlachovský sa dnes stretne s vatikánskym sekretárom pre vzťahy so štátmi, arcibiskupom Paulom Richardom Gallagherom. Diskutovať budú o vzájomných vzťahoch, humanitárnych aktivitách či vývoji situácie v súvislosti s pokračujúcou ruskou agresiou proti Ukrajine. (tasr)

30. máj 2023, 07:25

Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin potvrdil, že cieľom misie na Ukrajine, ktorou pápež poveril kardinála Mattea Zuppiho, nie je mediácia, ale „pokúsiť sa v prvom rade podporiť atmosféru, ktorá môže viesť k ceste mieru“. Zuppi by mal viesť rozhovory v Moskve aj Kyjeve, hoci misia na podporu prímeria sa stále pripravuje. „Verím, že zo strany oboch hlavných miest nenastanú problémy v momente, keď bude kardinál pripravený vycestovať,“ uviedol Parolin, podľa ktorého Svätá stolica nevylučuje pri svojej aktivite ďalších partnerov. (corriere.it)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.