Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. október 2021, 21:59

Niet demokracie, ak je tu hlad, odkazuje pápež František argentínskym sudcom

Svätý Otec poukazuje na stále väčšie roztváranie nožníc sociálnej nerovnosti a na prehlbujúce sa problémy spojené s chudobou v Argentíne.

Na prelome septembra a októbra sa v Argentíne zišli členovia Panamerického výboru sudcov so zameraním na sociálne práva.

Pápež František ich na diaľku oslovil cez video a upriamil ich pozornosť na dôležitý rozmer spravodlivosti, ktorý sa týka práv chudobných, ktorí v skutočnosti tvoria väčšinu obyvateľstva.

Vo svojom odkaze Svätý Otec sudcom argentínskej sekcie spomenutej organizácie poukazuje na stále väčšie roztváranie nožníc sociálnej nerovnosti v tejto krajine a na prehlbujúce sa problémy spojené s chudobou. Sudcom okrem iného hovorí:

„Väčšina trpí chudobou. Na druhej strane pandémia tieto hrozné sociálne scenáre ešte viac vyostrila a je naliehavo potrebné, aby sme na ne tvorivo reagovali, aby to boli účinné odpovede pre mnohé sestry a bratov.

Vo svojom poslaní sudcov nikdy nezabúdajte na skutočnosť, že niet demokracie, ak je tu hlad, niet rozvoja, ak je tu chudoba, a ešte skôr niet spravodlivosti, ak existuje bezprávie. Nezabúdajte, že tým prvoradým, o čo musí štát dbať, je blaho a šťastie ľudí. Počnúc tými najzákladnejšími potrebami.

Nelegitímny je každý taký plán či teória, ktorých dôsledkom je viac utrpenia, viac odstrkovania ľudí. Prvá vec, ktorú musí každý plán dosiahnuť, je pozornosť venovaná ľudu, základným potrebám ľudí.“

Inzercia

Pápež František cituje známy sociálny slogan „3T“ - dom, pôda a práca (techo, tierra y trabajo) a uzatvára:

„Každá teória, ktorá by zakrývala túto realitu niečím iným, je ďalším utrpením a odvrhnutím ľudí. Dúfam, že všetky teoretické debaty, do ktorých sa zapájate, poslúžia na zmenu reality tých, ktorí spravodlivosť najviac potrebujú.

Ďakujem vám za to, čo robíte, vždy hľadajte dobro, dobro vlasti, dobro národa, dobro krajín každého z vás, hoci toto je argentínske zasadnutie, hľadajte dobro našej vlasti a predovšetkým dobro ľudí.

Nech vás Boh požehná a Panna Mária nech nad vami bdie. Prosím, modlite sa za mňa aj naďalej.“

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami
03. jún 2023, 20:03

Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.

03. jún 2023, 06:46

„Vojna na Ukrajine sa skončí za rokovacím stolom,“ povedal vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Paul Richard Gallagher. Z tohto dôvodu sa úsilie Svätej stolice „zameriava na snahu dostať sa čo najskôr k rokovaciemu stolu“. Vatikán uznáva ťažkosti a utrpenie ukrajinského ľudu, ale zároveň poukázal na zložitosť diplomatickej situácie. „Musíme udržať myšlienku mierového procesu pri živote,“ dodal. (la stampa)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.