Pápež dostal kríž z trosiek spáleného kostola v Čile
V krajine bolo od októbra 2019 zdemolovaných a spálených približne 60 kresťanských chrámov a kaplniek.
Jedným zo zničených sakrálnych stavieb je aj Kostol Nanebovzatia Panny Márie v Santiagu, ktorý padol za obeť protestom 18. októbra 2020. Z kultúrneho dedičstva ostala len hrubá stavba.
Študenti Vyššej odbornej školy pre robotníkov a roľníkov (DUOC), ktorí sa vzdelávajú v rozličných technických odboroch, boli tiež dotknutí touto udalosťou. Keď vstúpili do zničeného kostola, zaplavili ich silné emócie a okamžite sa pustili do práce.
Zachránili zuhoľnatené drevo, stránky z evanjeliára a fragmenty umeleckých diel v nádeji, že sa ich podarí zreštaurovať. Zrodil sa aj nápad vytvoriť niečo symbolické, čo by ukázalo, že láska víťazí nad ničivým násilím.
Kríž z trosiek dostal aj pápež František
Mladí nechali z kúskov zuhoľnateného dreva vytvoriť pektorály – náprsné kríže. Pomocný biskup Santiaga Alberto Lorenzelli SDB poslal jeden z nich aj Svätému Otcovi. Bol mu doručený len pár hodín pred operáciou v júli 2021.
V rozhovore pre ACN biskup Lorenzelli opísal, že Svätý Otec bol týmto gestom hlboko pohnutý. Povedal, že darovaný kríž „má hlboký význam, pretože je symbolom chrámu, ktorý bol v istom momente vypálený, a súčasne pripomína hlbokú ranu, ktorú utrpela Cirkev aj ľudia v Čile“.
Biskup Lorenzelli pripomenul podobné útoky na Národné sanktuárium Panny Márie, Pomocnice kresťanov v júni 2016. Demonštranti vtedy vzali zo sanktuária Kristov obraz a na ulici ho zničili.
„Najviac bolí, že ide o mladých ľudí. Strácajú zmysel pre hodnoty a zabúdajú na históriu. Títo mladí sú vo veku 16 – 20 rokov a rebelujú proti všetkým inštitúciám, proti každej forme autority. Sú nekontrolovateľným hnutím, nemajú vodcu, s ktorým by bolo možné vstúpiť do dialógu,“ uviedol.
Mladí bojujú za lásku a odpustenie
Práve preto považuje spoluprácu mladých na obnove chrámu a ich gesto v podobe pektorálneho kríža za dôležité. Ide o dôkaz, že mladí ľudia sa vedia postaviť do služby blížnym a odovzdať im posolstvo lásky a odpustenia.
Vďaka pomoci od darcov cez ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi majú veriaci v Santiagu dočasnú sálu na slávenie Eucharistie. Na kostole je však ešte množstvo práce.
Dnes treba vedieť
Pápež v prvom veľkom televíznom rozhovore
S mierom vždy vyhráš, s vojnou stratíš všetko
František vyzval na mier v televíznej relácii A Sua immagine (Na jeho obraz) na talianskej stanici Rai 1.
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- V Košiciach pochovali zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča.
- Českobratrská církev evangelická bude požehnávať páry rovnakého pohlavia.
- V Česku uvedli do služby dvoch parlamentných kaplánov.
- Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi vystúpil na Globsecu.
- V Bazilike svätého Petra vo Vatikáne sa muž vyzliekol a postavil sa nahý na oltár.
- Pápež František posiela bývalého sekretára Benedikta XVI. späť do Nemecka.
Katolícky kňaz v Argentíne sa musí na dva týždne utiahnuť do kláštora za urážky biskupov. Kňaz dostal aj pokutu za to, že biskupa v Buenos Aires označil za zženštilého a homosexuála a jeho vymenovanie označil za najhoršie, čo sa mohlo stať. Spolu s ďalším biskupom ho obvinil z ničenia cirkvi. Duchovný sa za svoje poznámky už ospravedlnil a svoje tvrdenia označil za nepravdivé. (kathpress)
V Bazilike sv. Petra vo Vatikáne bol kajúcny obrat dva dni po tom, čo na hlavný oltár vyšiel nahý muž. Obrad vykonal veľkňaz baziliky kardinál Mauro Gambetti za účasti kanonikov kapituly a viacerých veriacich tak, ako to určuje cirkevné právo. Tridsaťštyriročný muž s poľským pasom vyliezol na oltár s nápisom na chrbte „Zachráňte ukrajinské deti“. (cna)
Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.
V aktuálnom súhrne sa dozviete:
- prečo bolo ľahké písať o zosnulom arcibiskupovi Tkáčovi,
- ako jeho osobnosť zhodnotil pápež František,
- že pre vás pripravujeme diskusie v Žiline a Trstenej.
Pápež František pocestuje na prelome augusta a septembra do Mongolska. Svätá stolica v sobotu oznámila, že apoštolská cesta sa skutoční od 31. augusta do 4. septembra tohto roku. František ešte pred tým od 1. do 6. augusta zavíta do Portugalska na Svetové dni mládeže. (vatican news)
Pápež František posiela bývalého sekretára Benedikta XVI. späť do Nemecka
Pápež František údajne nariadil arcibiskupovi Georgovi Gänsweinovi, aby do konca júna opustil Vatikán a vrátil sa do Nemecka. Podľa denníka Welt dlhoročný osobný sekretár pápeža Benedikta XVI. dostal príkaz, aby sa vrátil do svojej domovskej diecézy Freiburg, no nedostal žiadnu úlohu ani poverenie.
„Vojna na Ukrajine sa skončí za rokovacím stolom,“ povedal vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Paul Richard Gallagher. Z tohto dôvodu sa úsilie Svätej stolice „zameriava na snahu dostať sa čo najskôr k rokovaciemu stolu“. Vatikán uznáva ťažkosti a utrpenie ukrajinského ľudu, ale zároveň poukázal na zložitosť diplomatickej situácie. „Musíme udržať myšlienku mierového procesu pri živote,“ dodal. (la stampa)
Konferencia biskupov Slovenska stanovila, že minimálny vek pre ustanovenie laika za lektora je 25 rokov a minimálny vek pre ustanovenie za akolytu je 30 rokov. Dekrét bol schválený ešte v roku 2022, KBS ho však zverejnila až v týchto dňoch. (tkkbs)