Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. október 2021, 14:15

Anjel Pána

Vieme sa pred Bohom uznať za maličkých?

Vieme sa pred Bohom uznať za maličkých?

Pápež František spoza sochy na Námestí sv. Petra.. Foto AP

S pápežom sa napoludnie modlilo mnoho veriacich, hovoril o násilných udalostiach v Ekvádore a Mjanmarsku a pripomenul tiež význam úsilia o rozširovanie bezbariérového prístupu pre ľudí.

V nedeľu 3. októbra prišiel na poludňajšiu modlitbu so Svätým Otcom mimoriadne hojný počet veriacich, medzi nimi aj skupiny mládeže. Medzi množstvom vlajok na Námestí sv. Petra nechýbali ani slovenské. V zamyslení nad evanjeliovým čítaním 27. cezročnej nedele, ktoré hovorí o nežnom vzťahu Ježiša k deťom, pápež František položil všetkým otázku: Vieme sa pred Bohom uznať za maličkých?

Po spoločnej modlitbe Angelus Domini a udelení požehnania pápež František reagoval na násilné udalosti v ekvádorskej väznici v meste Guayaquil, kde si v závere septembra zrážky medzi bandami vo vnútri väznice vyžiadali vyše sto mŕtvych. Svätý Otec sa modlil za obete a ranených a za ich rodiny, ako aj za všetkých, čo sa usilujú o poľudštenie života vo väzniciach.

Ďalej pápež vyjadril svoju solidaritu s trpiacim obyvateľstvom Mjanmarska, so žičením, aby sa v krajine dosiahla spolupráca v záujme pokoja.

Svätý Otec pripomenul aj dve osobnosti, ktoré dnes slávnostne blahorečili v kalábrijskom Catanzare a vyzval k potlesku na ich počesť. Bl. Maria Antonia Samà (1875-1953) a bl. Gaetana Nuccia Tolomeová (1936-1997) vydali žiarivé svedectvo lásky k Bohu a ľuďom objatím Kristovho kríža a obetovaním utrpenia celoživotnej pripútanosti na lôžko:

„Posilňované Božou milosťou objali kríž svojej choroby, premeniac bolesť na chválu venovanú Pánovi. Ich lôžko sa stalo duchovným oporným bodom a miestom modlitby a kresťanského rastu pre mnohých ľudí, ktorí tam nachádzali útechu a nádej.“  

Pápež František na začiatku ružencového mesiaca október pozdravil na diaľku pútnikov v mariánskej svätyni v Pompejach. Pripomenul aj význam úsilia o rozširovanie bezbariérového prístupu pre ľudí, v súvislosti s tematickým dňom s týmto humánnym zameraním v rámci Talianska.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
pred 15 hodinami

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

pred 21 hodinami

V Bolívii vyšetrujú šesť jezuitov, vrátane súčasného provinciála, za krytie sexuálneho zneužívania. V krajine sa tiež vyšetruje sexuálne zneužívanie maloletých spáchané niekoľkými už zosnulými jezuitmi a 5. júna boli obvinení ďalší štyria žijúci rehoľníci. Začiatkom mája Spoločnosť Ježišova suspendovala v rámci interného vyšetrovania skupinu ôsmich bývalých provinciálnych predstavených v Bolívii. (cna)

07. jún 2023, 22:11

Pápež František sa po operácii prebral z celkovej anestézie a má dobrú náladu. Oznámil to  jeho chirurg Sergio Alfieri. „Svätému Otcovi sa darí dobre. Reagoval dobre na operáciu aj na anestéziu. Už je hore, je čulý... a pred desiatimi minútami znovu žartoval,“ povedal chirurg. Pápežovi v roku 2021 operoval hrubé črevo práve on. František sa preto zo žartu spýtal, kedy bude mať tretiu operáciu.

07. jún 2023, 17:19

Pápež František počas generálnej audiencie vyzval, aby sa ľudia vo štvrtok zapojili do iniciatívy Minúta za mier. „Medzinárodná katolícka akcia navrhuje, aby sa zajtra o 13. hodine veriaci rôznych denominácií a náboženstiev stíšili v modlitbe a venovali tzv. Minútu za mier. Prijmime toto pozvanie a modlime sa za ukončenie vojen vo svete a osobitne za drahú a sužovanú Ukrajinu,“ uviedol Svätý Otec. K zapojeniu sa pozval Slovákov aj predseda KBS Bernard Bober. (vatican news, tkkbs)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.