Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. október 2021, 10:29

COP26

Pápež a ďalší náboženskí lídri žiadajú plnenie ambicióznych klimatických cieľov

Pápež a ďalší náboženskí lídri žiadajú plnenie ambicióznych klimatických cieľov

Foto – TASR/AP

Zástupcovia svetových náboženstiev vrátane islamu, judaizmu, hinduizmu, budhizmu či taoizmu sa zišli vo Vatikáne.

V pondelok 4. októbra, symbolicky v deň sviatku sv. Františka z Assisi, sa vo Vatikáne konalo stretnutie náboženských lídrov a vedcov s názvom Viera a veda: smerom ku COP26.

Účastníkov, medzi ktorými boli napríklad konštantínopolský patriarcha Bartolomej, canterburský arcibiskup Justin Welby či veľký imám Al Azharu Ahmed Al-Tajíb, prijal na audiencii aj Svätý Otec František, ktorý im ponúkol tri podnety na zamyslenie: vzájomná prepojenosť, hybná sila lásky a povolanie k úcte.

Stretnutie zamerané na témy klimatických zmien a spoločnej angažovanosti v starostlivosti o stvorenstvo zorganizovala Svätá stolica v spolupráci s veľvyslanectvami Talianska a Veľkej Británie pri Svätej stolici. Ide o podujatie, ktoré pripravuje pôdu pre klimatickú konferenciu na začiatku novembra v škótskom Glasgowe.

Súčasťou stretnutia bolo aj podpísanie spoločnej výzvy adresovanej vládam krajín sveta, aby sa na klimatickom samite OSN zaviazali k plneniu ambicióznych klimatických cieľov.

„Zdedili sme záhradu; svojim deťom nemôžeme zanechať púšť,“ uvádza sa vo vyhlásení. Starostlivosť o životné prostredie je pre náboženských lídrov morálna požiadavka s cieľom chrániť tvorstvo pre budúce generácie a podporovať komunity, ktoré sú najviac zraniteľné voči prejavom klimatickej zmeny.

Náboženskí vodcovia takisto sľúbili, že aj oni sa budú usilovať viesť svojich veriacich k správaniu smerujúcemu k udržateľnosti životného prostredia.


Foto – TASR/AP

Inzercia

Pápež František účastníkom poďakoval za dialóg, ktorý spája ľudí rôznych kultúr a spiritualít ako členov jednej ľudskej rodiny. „Uvedomenie si, že svet je vzájomne prepojený, znamená nielen pochopiť škodlivé dôsledky konania, ale určiť aj prijateľné riešenia,“ zdôraznil pápež a pokračoval. „Pre kresťanov pohľad vzájomnej závislosti pramení zo samotného tajomstva Trojjediného Boha. [...] Týmto spôsobom preberá vo svojej vlastnej existencii ten trojičný dynamizmus, ktorý mu Boh vtlačil od okamihu jeho stvorenia.“

Ako Svätý Otec uviedol, aby sme tento pohľad osvetlili, treba sa zaviazať k budúcnosti formovanej vzájomnou zodpovednosťou a „toto úsilie musí byť neustále stimulované motorom lásky“: „Hnacia sila lásky sa však nedá ‚uviesť do pohybu‘ raz a navždy, ale musí sa oživovať deň čo deň; to je jeden z veľkých prínosov, ktorými môžu naše náboženstvá a duchovné tradície napomôcť túto takú potrebnú zmenu.“

Pápež opäť upozornil na potrebu čeliť kultúre skartovania, ktorá je „zárodkom konfliktu: chamtivosti, ľahostajnosti, nevedomosti, strachu, nespravodlivosti, neistoty a násilia“.

K starostlivosti o stvorenstvo napokon podľa pápeža Františka vedie „povolanie k úcte“: úcte k stvoreniu, k blížnemu, k sebe samému a úcte k Stvoriteľovi. „Ale aj vzájomný rešpekt medzi vierou a vedou,“ pripomenul pápež a pozval všetkých, „aby sa medzi nimi rozprúdil dialóg zameraný na starostlivosť o prírodu, ochranu chudobných, budovanie siete úcty a bratstva“.

Na záver Svätý Otec povzbudil účastníkov týmito slovami: „Od Konferencie COP26 v Glasgowe sa naliehavo žiada, aby ponúkla účinnú odpoveď na bezprecedentnú ekologickú krízu a krízu hodnôt, v ktorej žijeme, a tak ponúkla konkrétnu nádej budúcim generáciám: chceme ju sprevádzať svojím záväzkom a duchovnou blízkosťou.“

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.