COP26
Pápež a ďalší náboženskí lídri žiadajú plnenie ambicióznych klimatických cieľov

Foto – TASR/AP
Zástupcovia svetových náboženstiev vrátane islamu, judaizmu, hinduizmu, budhizmu či taoizmu sa zišli vo Vatikáne.
V pondelok 4. októbra, symbolicky v deň sviatku sv. Františka z Assisi, sa vo Vatikáne konalo stretnutie náboženských lídrov a vedcov s názvom Viera a veda: smerom ku COP26.
Účastníkov, medzi ktorými boli napríklad konštantínopolský patriarcha Bartolomej, canterburský arcibiskup Justin Welby či veľký imám Al Azharu Ahmed Al-Tajíb, prijal na audiencii aj Svätý Otec František, ktorý im ponúkol tri podnety na zamyslenie: vzájomná prepojenosť, hybná sila lásky a povolanie k úcte.
Stretnutie zamerané na témy klimatických zmien a spoločnej angažovanosti v starostlivosti o stvorenstvo zorganizovala Svätá stolica v spolupráci s veľvyslanectvami Talianska a Veľkej Británie pri Svätej stolici. Ide o podujatie, ktoré pripravuje pôdu pre klimatickú konferenciu na začiatku novembra v škótskom Glasgowe.
Súčasťou stretnutia bolo aj podpísanie spoločnej výzvy adresovanej vládam krajín sveta, aby sa na klimatickom samite OSN zaviazali k plneniu ambicióznych klimatických cieľov.
„Zdedili sme záhradu; svojim deťom nemôžeme zanechať púšť,“ uvádza sa vo vyhlásení. Starostlivosť o životné prostredie je pre náboženských lídrov morálna požiadavka s cieľom chrániť tvorstvo pre budúce generácie a podporovať komunity, ktoré sú najviac zraniteľné voči prejavom klimatickej zmeny.
Náboženskí vodcovia takisto sľúbili, že aj oni sa budú usilovať viesť svojich veriacich k správaniu smerujúcemu k udržateľnosti životného prostredia.
Foto – TASR/AP
Pápež František účastníkom poďakoval za dialóg, ktorý spája ľudí rôznych kultúr a spiritualít ako členov jednej ľudskej rodiny. „Uvedomenie si, že svet je vzájomne prepojený, znamená nielen pochopiť škodlivé dôsledky konania, ale určiť aj prijateľné riešenia,“ zdôraznil pápež a pokračoval. „Pre kresťanov pohľad vzájomnej závislosti pramení zo samotného tajomstva Trojjediného Boha. [...] Týmto spôsobom preberá vo svojej vlastnej existencii ten trojičný dynamizmus, ktorý mu Boh vtlačil od okamihu jeho stvorenia.“
Ako Svätý Otec uviedol, aby sme tento pohľad osvetlili, treba sa zaviazať k budúcnosti formovanej vzájomnou zodpovednosťou a „toto úsilie musí byť neustále stimulované motorom lásky“: „Hnacia sila lásky sa však nedá ‚uviesť do pohybu‘ raz a navždy, ale musí sa oživovať deň čo deň; to je jeden z veľkých prínosov, ktorými môžu naše náboženstvá a duchovné tradície napomôcť túto takú potrebnú zmenu.“
Pápež opäť upozornil na potrebu čeliť kultúre skartovania, ktorá je „zárodkom konfliktu: chamtivosti, ľahostajnosti, nevedomosti, strachu, nespravodlivosti, neistoty a násilia“.
K starostlivosti o stvorenstvo napokon podľa pápeža Františka vedie „povolanie k úcte“: úcte k stvoreniu, k blížnemu, k sebe samému a úcte k Stvoriteľovi. „Ale aj vzájomný rešpekt medzi vierou a vedou,“ pripomenul pápež a pozval všetkých, „aby sa medzi nimi rozprúdil dialóg zameraný na starostlivosť o prírodu, ochranu chudobných, budovanie siete úcty a bratstva“.
Na záver Svätý Otec povzbudil účastníkov týmito slovami: „Od Konferencie COP26 v Glasgowe sa naliehavo žiada, aby ponúkla účinnú odpoveď na bezprecedentnú ekologickú krízu a krízu hodnôt, v ktorej žijeme, a tak ponúkla konkrétnu nádej budúcim generáciám: chceme ju sprevádzať svojím záväzkom a duchovnou blízkosťou.“
Dnes treba vedieť
Pápež František reaguje dobre na antibiotiká, ktoré mu nasadili na liečbu zápalu priedušiek (bronchitídy), a z nemocnice by ho mohli prepustiť „v najbližších dňoch“, informoval vo štvrtok večer lekársky personál, ktorý sa stará o 86-ročného pápeža v nemocnici Gemelli v Ríme. (tasr)
Pápež František
Aj v prípadoch sebaobrany musí byť najvyšším cieľom mier
Svätý Otec označil vojnu na Ukrajine za „šialenstvo“.
Vatikán
Doktrína objavov nebola nikdy dokumentom v duchu katolíckej cirkvi
Svätá stolica priznáva, že pápežské buly z 15. storočia „primerane neodrážali rovnakú dôstojnosť a práva pôvodných obyvateľov“.
Governatorát Mestského štátu Vatikán otvoril nový vchod do Baziliky sv. Petra pre pútnikov prichádzajúcich na modlitbu, adoráciu a účasť na sviatostiach či liturgii. Nová trasa prechádza pravou uličkou vatikánskej baziliky, popred katedrálny oltár a končí sa v Kaplnke svätého Jozefa. Pútnik potom absolvuje povinnú cestu k východu cez vatikánske krypty. (vatican news)
Politickí väzni si uctili 35. výročie Sviečkovej manifestácie
Na záver pietneho podujatia sa prihovoril prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov, kardinál Kurt Koch.
Väznený nikaragujský biskup Rolando Alvárez sa objavil vo videu, ktoré zachytáva návštevu jeho súrodencov vo väzení. Catholic News Agency však upozornila, že zábery zverejnil spravodajský portál El 19 Digital podporujúci režim Daniela Ortegu, ktorý poslal kritického biskupa za mreže. (cna)
Pápež František strávil pokojnú noc v nemocnici
Ak nedôjde k náhlym zmenám pápežovho zdravotného stavu, podľa ošetrujúceho personálu by mohol byť prepustený ešte pred Kvetnou nedeľou.
Odstúpil jeden z kľúčových členov Pápežskej komisie na ochranu maloletých
Boli sme informovaní, že otec Hans Zollner požiadal o uvoľnenie z funkcie, uviedol vo vyhlásení americký kardinál Sean O'Malley, ktorý stojí na čele komisie.
Zdravie pápeža
Na zápal priedušiek užíva antibiotiká, prepustiť by ho mohli v najbližších dňoch
Lekári sú optimistickí, no vo Vatikáne sa už pripravujú na alternatívu, že by pápež nemohol sláviť liturgické obrady Kvetnej nedele a veľkonočného trojdnia.
Pápeža Františka previezli do nemocnice v Ríme na plánované testy
Vatikán viac podrobností nezverejnil, takže nie je známe, ako dlho zostane 86-ročný pápež v Univerzitnej nemocnici Gemelli a aké testy má naplánované.