Program návštevy Benedikta XVI. vo Svätej zemi


Májová apoštolská cesta pápeža Benedikta XVI. do Svätej zeme bola oficiálne potvrdená izraelským premiérom Ehudom Olmertom. Návšteva môže byť v prípade nepriaznivej bezpečnostnej situácie do poslednej chvíle odvolaná.

Benedikt XVI. by mal Jordánsko, Izrael a Palestínu navštíviť 8.-14. mája. Cesta by mala zahŕňať niekoľko silných momentov. Medzi nimi modlitbu pri Múre nárekov a návštevu palestínskych utečeneckých táborov. Predbežný program ešte nebol Svätou stolicou potvrdený.

Pápež by mal svoju návštevu začať na rovnakom mieste ako pápež Ján Pavol II. v roku 2000, v Ammáne. V nasledujúci deň by mal Benedikt XVI. navštíviť starobylý chrám na hore Nebo (40 km južne od hlavného mesta Jordánska), z ktorej sa Mojžiš pozeral na zasľúbenú zem. Pár hodín nato by druhýkrát počas svojho pontifikátu navštívi mešitu a stretne sa s moslimskými predstaviteľmi. Prvýkrát tak urobil v novembri 2006 počas návštevy Turecka. 10. mája je naplánovaná omša slávená na ammánskom štadióne, nasledovať bude návšteva miesta, kde Ján Krstiteľ v rieke Jordán pokrstil Ježiša. Na brehu rieky by mal pápež posvätiť nový kostol. Potom sa pápež presunie lietadlom do Tel Avivu, kde sa stretne s izraelským prezidentom Šimonom Peresom a navštívi múzeum Yad Vashem, s ktorým sa spája jeden citlivý moment.

V múzeu sa nachádza obraz pápeža Pia XII. s nápisom obviňujúcim ho z pasivity pri záchrane Židov. Zo strany Vatikánu, ale aj niektorých židovských historikov, napr. Brita Martina Gilberta, už bola vznesená požiadavka na preformulovanie znenia nápisu. „V každom prípade by nápis nemal spôsobiť komplikácie a úcta obetiam holokaustu bude každopádne vzdaná, aj keď so všetkou pravdepodobnosťou sa Benedikt XVI. vyhne prejdeniu cez problémovú časť s podobizňou svojho predchodcu,“ napísal vatikanista talianskeho denníka Il Giornale Andrea Tornielli.

V utorok, 12. mája, sa pápež v Jeruzaleme stretne s Veľkým muftim, zastaví sa pri Múre nárekov a stretne sa aj s dvoma veľkými rabínmi Izraela. V tento deň je omša naplánovaná v blízkosti Olivovej záhrady. Streda je venovaná stretnutiu s palestínskymi predstaviteľmi. Na Západnom brehu bude celebrovať omšu v Betleheme, na rovnakom mieste ako Ján Pavol II. Popoludní navštívi utečenecké tábory. Pásmo Gazy s najväčšou pravdepodobnosťou pápež nenavštívi. Katolíci žijúci na tomto území by sa však mali zúčastniť niektorej z omší celebrovaných Benediktom XVI. Vo štvrtok, v predposledný deň návštevy, pápež navštívi Nazaret a v piatok, tesne pred odletom do Ríma, Baziliku svätého Hrobu.

Imrich Gazda

Zdroj: Il Giornale, Zenit, Radio Vaticana

Foto: www.sxc.hu

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Prečítajte si tiež

Ďalšie články o téme