Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. október 2021, 16:25

COP26

Pápež sa osobne nezúčastní na klimatickom summite v Glasgowe, zastúpi ho Parolin

Pápež sa osobne nezúčastní na klimatickom summite v Glasgowe, zastúpi ho Parolin

Foto AP/Alessandra Tarantino

František začiatkom septembra uviedol, že takúto cestu plánuje. „Všetko záleží od toho, ako sa budem cítiť,“ poznamenal vtedy.

Pápež František sa napokon osobne nezúčastní na dôležitom klimatickom summite OSN (COP26) v škótskom Glasgowe, ktorý sa uskutoční od 31. októbra do 12. novembra.

Oznámila to v piatok Svätá stolica s tým, že delegáciu Vatikánu povedie namiesto pápeža vatikánsky štátny sekretár, kardinál Pietro Parolin, píše agentúra DPA.

Doposiaľ zostávala otvorená možnosť, že by sa pápež mohol na naplánovanej konferencii zúčastniť osobne.

Hoci Vatikán predtým oficiálne nepotvrdil, že pápež skutočne odcestuje na túto dôležitú klimatickú konferenciu, samotný František začiatkom septembra v rozhovore pre španielsky rozhlas Rádio COPE uviedol, že takúto cestu plánuje. „Všetko záleží od toho, ako sa budem cítiť,“ poznamenal vtedy. „V pláne je, že tam budem,“ povedal.

Vatikán neúčasť 84-ročného pápeža na summite OSN v piatkovom oznámení nevysvetlil. Ako však pripomína agentúra AP, v júli František podstúpil operáciu hrubého čreva.

Pápež František sa už roky zasadzuje za podporu boja proti klimatickej zmene a o tejto téme sa zhováral vo štvrtok i s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorú prijal na súkromnej audiencii vo Vatikáne.

Spolu s takmer 40 ďalšími náboženskými vodcami podpísal v pondelok v Apoštolskom paláci vo Vatikáne spoločnú výzvu adresovanú vládam krajín sveta, aby sa na glasgowskom summite zaviazali k plneniu ambicióznym cieľov a zintenzívnili tak boj proti súčasnej klimatickej kríze.

Inzercia

Dnes treba vedieť

22. marec 2023, 11:27

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

22. marec 2023, 09:45

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

22. marec 2023, 08:27

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

21. marec 2023, 18:30

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.